CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, hazırladığı “Suça Sürüklenen Çocuklar” adlı rapora dair verileri açıkladı.

İzgezdi; Türkiye İstatistik Kurumu, Adli İstatistik verilerine dayanarak son 5 yılda suça sürüklenme nedeni ile güvenlik birimlerine getirilen çocuk sayısını açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, açıklanan veriler üzerinden gerçekleştirdiğini çalışmada, günde bin 311, saatte ise 55 çocuğun suçlu ya da suç mağduru olduğunu ortaya koydu.

Çocuk ile suç kelimesinin yan yana olmasının dahi kabul edilemez olduğunu dile getiren Akkuş İlgezdi, “Her ne kadar TÜİK verilerine güvenmesek dahi veriler korkunç! TÜİK verilerine göre 2017-2021 yılları arasında suça sürüklenme nedeni ile 2 milyon 393 bin 325 çocuk güvenlik birimlerine getirildi. 2008 yılında mağdur olarak kolluk kuvvetlerine getirilen çocuk sayısı 44 bin 153’ken, bu sayı yıllar içinde yüzde 371 artarak, 2021 yılında 207 bin 999’a ulaştı. 2017-2021 yılları arasında suç mağduru olan toplam çocuk sayısı ise 1 milyon 66 bin 804 olarak kayıtlara geçti. Verilere göre ayda 17 bin 780 çocuk suçun mağduru oldu.” ifadesinde bulundu.

“Çocuklar suç işlemiyor, suça sürükleniyor”

Hazırladığı raporda, AK Parti iktidarında çocukların, çocukluklarını yaşayamadığına dikkat çeken İlgezdi, “TÜİK’in açıkladığı verilere göre 2021 yılında güvenlik birimlerine 499 bin 319 çocuğun yolu düşmüş. Çocukların karıştığı olayların yüzde 36,6’sı yaralama, yüzde 27,2’si hırsızlık, yüzde 5,1’i uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak, yüzde 4,3’ü tehdit, yüzde 3,8’ine ise cinsel suçlar olarak kayıtlara geçmiş. Bu suçlarla çocukların yan yana geldiği bir toplumun yarınlarından son derece endişeliyiz. Çocukların toplumsal kaostan etkilenerek suça sürüklendiği gerçeğini başta mevcut iktidar olmak üzere herkes kabul etmeli. Çocuklar suç işlemiyor, suça sürükleniyor! Çünkü çocuk suç nedir bilmez! Çocuk suçu öğrenir, suça sürüklenir, mecbur bırakılır.” dedi.

“Geçtiğimiz yıl 646 çocuk, cinayet işledi”

İlgezdi’nin kaleme aldığı rapordan, dikkat çeken diğer çarpıcı ayrıntılar ise şöyle; “Suça sürüklenen çocuk sayısında bir önceki yıla göre yüzde 17 artış yaşanmıştır. 2021 yılında 646 çocuk cinayet işledi. 2 bin 418’i gasp olaylarına karıştı. 48 bin 621’si bir başkasını yaraladı. 36 bin 134'i hırsızlık yaptı. 6 bin 748’i uyuşturucu kullanmak veya satmak, 4 bin 998’i de cinsel suçlara karıştı. Son beş yılda 22 bin 538 çocuğun göçmen kaçakçılığı suçundan kaynaklı güvenlik birimlerine getirildi.  Bir diğer dikkat çeken veri ise sahtecilik suçunu işleyen çocuk sayısı 10 bin 710 oldu. Son 5 yılda 11 yaş ve altı 527 bin 510 çocuğun güvenlik birimlerine yolunun düştüğü belirtilen raporda, bu sayı toplam çocuk sayısının yüzde 22’si kadar. yüzde 54,6 ile çocukların en çok suç işleme yaşının 15-17 yaş grubu olduğu görülüyor.”

“İktidar giderayak geleceğimizi yok ediyor”

Uyguladığı politikalarla her anlamda sınıfta kalan iktidarın, çocukları da karanlığa sürüklediğini belirten İzgezdi, “Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızın yaşadıkları ortada, iktidar giderayak geleceğimizi yok ediyor. Çocukların suça sürüklenmesinde yanlış politikaların yanı sıra ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin yarattığı baskı da etkili oluyor. Bu krizin aileler üzerinde yarattığı baskı çocuklara aile içi şiddet başta olmak üzere pek çok alanda şiddete ve suça başvurmalarına neden oluyor. Çocuklar, hepimizin çocukları.” diye konuştu.

Koruyucu ve çocukları destekleyici tedbirler uygulayarak suça karışma ihtimaline engel olunması gerektiğini savunan İzgezdi, “ En önemlisi çocuk suça karıştığı zaman ilgili işlemler kolluğun çocuk birimince yerine getirilmesi gerekiyor. Bu durumun ihlali bile birçok yeni suça neden olmaktadır. Çocuklar, karakollara ya da mahalledeki polis merkezlerine götürülmek yerine çocuk birimine götürülmelidir. Eğitim sisteminin çocuğu örgün eğitimde tutamaması ve örgün eğitimdeyken çocukla ilgili etkili bir çalışma yürütülmemesi çocukların suça karışmasında ciddi bir risk oluşturuyor.” diye ekledi.

Hibya Haber Ajansı