Çetin Kaya Koç, özellikle CHP tarafından toplumda infial neden olacak ırkçı ve faşizan söylemlere ilişkin tepki gösterdiği sosyal medya hesabından, "Babalarının dedelerinin mezarları Çanakkale’de olanlar, köyleri ve şehirleri İngiliz cetvelinin aşağısına düşenler, mülteci değiller, aksine bu toprağın esas sahipleridir." ifadelerini kullandı. 

Koç, CHP'li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özkan'a da tepki göstererek," Kendilerinin kim oldukları belirsiz ama Türk milletine akıl veriyorlar. Bu millet sizin gibileri dinleseydi zaten sizi ülkeye sokmazdı. İkiniz de bunu anlamayacak kadar ahmaksınız." dedi. 

Prof. Dr. Koç'un, "İngiliz cetveli" tabiri sosyal medyada büyük ilgi gördü. 

İstinye Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kurucu Dekanı Prof.Dr. Çetin Kaya Koç, Stanford Üniversitesi tarafından düzenlenen ''Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları'' araştırmasında bilgisayar bilimi ve mühendisliği alanında çalışan 17080 bilim insanı arasında 103. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza atarak ülkemizi uluslararası alanda en iyi şekilde temsil ediyor. 

NE OLDU? 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Suriyelilere yönelik, "Ülkelerine göndereceğiz" söylemi yine CHP'li Bolu Belediye Başkanı tarafından "Göçmenlerin su faturaları 10 kat zamlı olarak gönderilecek" ifadesi kamuoyunda tepkiyle karşılandı.