Rusya'nın ABD ile uzlaşmayı kabul etmesinin ardından oybirliğiyle Türkiye sınırındaki bir geçiş yoluyla Suriye'ye yardım taşıma yetkisini uzatmaya karar verildi. Moskova'nın haftalarca süren uzlaşmazlığının ardından, tüm yardımların Şam'daki rejim aracılığıyla kanalize edilmesi gerektiğini savunuyor ve savaşın parçaladığı ülkedeki insani kriz için Devlet Başkanı Beşar Esad rejimini uluslararası yaptırımlardan sorumlu tutuyor.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden, Güvenlik Konseyi oylamasının ardından Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Toplantıda liderler, "ABD-Rusya zirvesinin ardından bugün Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye sınır ötesi insani yardımın oybirliğiyle yenilenmesine yol açan ekiplerinin ortak çalışmasına" övgüde bulundular.

Biden, Washington ile Moskova arasında artan gerilimi azaltmak için çalışma sözü verdi ve Suriye'ye sınır ötesi yardım konusu bazıları tarafından Putin'in öncülük ettiği bir "stres testi" olarak görülüyor. Biden'ın Haziran'da göreve başlamasından bu yana yaptıkları ilk zirvede, sınır ötesi yardımın yenilenmesi ABD'nin önemli bir talebiydi.

“Biden yönetiminin [Güvenlik Konseyi] Suriye yardım anlaşmasını diplomatik bir başarı olarak işaretlemesi önemlidir, çünkü yönetim, yardım dosyasındaki ilerlemenin Suriye'nin daha geniş diplomatik meselelerine daha anlamlı bir ABD-Rusya katılımına kapı açacağını uzun süredir iddia ediyor. . . Washington DC'deki Orta Doğu Enstitüsü Suriye departmanının kıdemli bir üyesi ve direktörü Charles Lister, Twitter'da yayınlanan bir mesajda söyledi.

Rusya başlangıçta tüm sınır ötesi operasyonların durdurulmasını istedi, bu da rejimin Şam'da konuşlandırdığı sınır ötesi yardım konvoylarına yardım akışını kısıtlayacaktı. ABD ve Rus heyetleri arasındaki son dakika görüşmelerinin ardından Moskova, Bab Al-Hawa sınır kapısının görev süresinin altı ay uzatılması konusunda bir uzlaşma önerdi.

ABD ve diğer Batılı ülkeler, daha önce kapatılan iki sınır kapısının yeniden açılması çağrısında bulundu: Türkiye sınırındaki Bab Al-Salam ve Irak sınırındaki Al-Yaroubiya. Fransa, bunların anlaşmaya dahil edilmediğinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Başarılı oylamanın sonucu, 2585 sayılı Kararın kabul edilmesi oldu, ancak bazı mülahazaların belirsiz ifadeleri hakkında endişeler dile getirildi. Bab Al-Hawa'nın görev süresi 10 Ocak'a kadar altı ay uzatıldı ve "genel sekreterin maddi raporunun yayınlanmasına bağlı olarak 10 Temmuz 2022'ye kadar altı ay daha uzatıldığı" belirtildi.


Bazı uzmanlar, ikinci altı aylık uzatmanın raporun içeriğine bağlı olup olmayacağı ve dolayısıyla başka bir oylamaya tabi olup olmayacağının belirsiz olduğunu ve Rusya'ya rapora itiraz etmesi durumunda veto hakkını kullanma şansı verdiğini söyledi. Rusya'nın BM daimi temsilcisi Vassily Nebenzya, konseye Moskova'nın önümüzdeki aylarda olanları "yakından izleyeceğini" söyledi.

Washington Enstitüsü'nde misafir profesör olan Fransız diplomat Charles Thepaut, kararın ifadesini "yapıcı belirsizlik" olarak nitelendirdi: "Bu, Bab Al-Hawa'nın kuzeybatı Suriye'de sınır ötesi erişimini bir yıl daha tutmak için bir uzlaşma bulunmasına yardımcı oldu."

ABD'nin BM daimi temsilcisi Linda Thomas Greenfield, ABD'nin kararın “(genel sekreterin) raporunun ardından otomatik olarak yenilendiğini gördüğünde kararlıydı. Oylamaya gerek kalmayacak ve meclis, raporunun masaya yatırıldığında tüm meclis üyeleri tarafından kabul edilmesini sağlamak için genel sekreterlik ile birlikte çalışacak.”

Konseye şunları söyledi: "Bu karar sayesinde milyonlarca Suriyeli, hayati insani yardımların yarından sonra da Bab al-Hawaborder kapısından İdlib'e akmaya devam edeceğini bilerek rahat bir nefes alabilir. Ve ebeveynler gece boyunca uyuyabilirler. çocuk önümüzdeki 12 ay boyunca beslenecek."

Fransız heyeti, Avrupalı ​​ortakların anlaşmaya yönelik tutumunun değişmediğini vurguladı. Büyükelçi Nicolas de Riviere şunları söyledi: “Bu konsey tarafından oybirliğiyle kabul edilen 2254 sayılı Karara göre, güvenilir bir siyasi süreç devam etmedikçe yeniden inşayı finanse etmeyeceğiz ve yaptırımları kaldırmayacağız.

Siyasi bir çözüme doğru ilerleme kaydedilmediği sürece Suriye rejiminin güçlenmesine katkıda bulunacak kalkınma çabalarını da finanse etmeyeceğiz. Bu karardaki hiçbir şey, bu konudaki iyi bilinen duruşumuzda bir değişiklik olarak yorumlanamaz.”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres kararı memnuniyetle karşıladı, ancak sözcü Stephane Dujarric Suriye'deki insani ihtiyaçların "yanıtı aşmaya devam ettiğini" söyledi.