ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Rusya'yas yönelil uygulayacakalrı yeni yaptırımları açıkladı.

Biden, 13 Nisan'da Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin, "samimi ve saygılı" derken, "Putin'in ve benim, ilişkimizi idare etmek için büyük sorumluluğumuz var. Ben bu sorumluluğu ciddiye alıyorum, onun da aldığını düşünüyorum." sözlerini kullandı. 

Rusya'nın ABD seçimlere yönelik müdahalelerine karşılık verileceğini yineleyen Biden, "Yabancı bir gücün, ülke içindeki demokratik sürecimize müdahale edip, suçsuz kalmasına izin veremeyiz." dedi. 

Biden, "Bu haftaki konuşmamızda, Putin'e orantılı bir yanıt vereceğimizi çünkü seçimlerimize müdahale ettikleri ve Solarwinds'in arkasında oldukları sonucuna ulaştığımızı söyledim." dedi.  

Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlara ilişkin ise Biden, "Putin'e açıkça daha ileri gidebileceğimizi ancak bunu yapmak yerine orantılı olmayı tercih ettiğimi söyledim. ABD, Rusya ile tansiyonu artırma ve çatışma döngüsünü başlatma peşinde değil. Biz istikrarlı, öngörülebilir bir ilişki istiyoruz. Ancak Rusya demokrasimize müdahaleye devam ederse, karşılık vermek için daha fazla adım atmaya da hazırım." sözleriyle uyardı ve "Rusya ve ABD'nin ortak hareket edebileceği alanlar var." dedi.

Biden, Putin ile bir görüşme ayarladıklarını belirterek,"Bu nedenle, bu yaz Avrupa'da ülkelerimizin karşılaştığı zorlukları ele alacağımız bir birebir görüşmeyi teklif ettim. Ekiplerimiz şimdi bunun üzerine çalışıyor." dedi. 

Konuşmasında Kırıma'a değinen Biden, "Putin ile görüşmemizde, Rusya'nın Ukrayna sınırı ve işgal altındaki Kırım'da yaptığı askeri yığınaktan duyduğumuz endişeyi dile getirdim. Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne desteğimizi yineledim. Putin'e herhangi bir askeri eylemden kaçınması ve tansiyonu azaltma zamanı geldiği uyarısında bulundum." diyerek "ABD, bu süreci yapıcı bir şekilde sürdürmeye hazır. Rusya, ABD'nin çıkarlarını ihlal ederse, biz de karşılığını veririz." dedi. 

Biden, Rusya'ya yönelik açıklanan yaptırımlar arasında "Kuzey Akım 2" yer almamasına ilişkin ise, "Kuzey Akım 2 konusu, Avrupa'daki müttefiklerimizi etkileyen karmaşık bir konu. Bu projeye uzun süredir karşı çıkıyorum." dedi.