Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya üzerinden liseli gençleri tebrik ederek “Gençlerimiz tarihi bir başarı daha elde etti. 56. Mendeleev Kimya Olimpiyatı’na katılan tüm öğrencilerimiz madalya kazanarak Bayrağımızı dalgalandırdılar.  Uluslararası arenada ülkemizin güzel şekilde temsil eden evlatlarımızla gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Bu sene fiziki olarak düzenlenen 56. Mendeleev Kimya Olimpiyatı’na 16 ülkeden 91 öğrencinin katılımıyla 9-16 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirildi.

 

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programı Başkanlığı (BİDEB) tarafından “2022 Bilim Olimpiyatları” programı kapsamında yetiştirilen genç bilim insanları 4 madalya kazandı. Berkan Tarak altın madalya, Tuna Karasu gümüş, Fatma İlay Tosun ve Barbaros Bolat bronz madalyanın sahibi oldu.

 

Bakan Varank, dün de Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışmasında ödüllerle dönen Türk öğrencileri sosyal medya hesabından duyurmuştu. 63 ülkeden bin 750 öğrencinin katıldığı yarışmada, 6 öğrenci büyük ödül, 4 öğrenci de özel ödül kazanmıştı.

Hibya Haber Ajansı