Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenledi.

KKTC-Türkiye ilişkileri, Doğu Akdeniz'deki son durum, Yunan Bakan Denias'ın Türkiye ziyareti ve KKTC'deki Kur'an kursları kararın konuşulduğu görüşmede, Kıbrıs konusunda en doğru kararın iki devletli çözüm olacağı kaydedildi.
Bakan Çavuşoğlu açıklamasında, "Burada birçok konuyu değerlendirdik. Ziyaretlerin ve toplantılarımızın amacı BM toplantısı öncesi hazırlıklarımızı gözden geçirmek. Görüşmelerimiz verimli geçiyor." ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu, federal çözümün vakit kaybı kaybı olduğunu vurgulayarak, "Rum-Yunan ikilisi çözüm istermiş gibi gözükürken Kıbrıs Türkü'nün eşitliğini reddetti.İmkansızı dayatmanın sebebi ne? Birilerinin bunu Türkiye ve KKTC'ye anlatabilmesi lazım. Federal çözüm için zaman kaybetmeyeceğimizi söylemek isteriz. Tüm taraflar için kazan-kazan çerçevesi ortaya koyuyoruz. Türk tarafı federal çözüm için gereken çabayı gösterdi. Kalıcı ve sürdürülebilir bir vizyon ortaya konmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu sosyal medya Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "#KKTC Cumhurbaşkanı @ersinrtatar
ile 5+BM toplantısını ele aldık. -Federal çözüm 53 yıl müzakere edildi ve sonuç vermedi. -Kıbrıs Türk tarafı artık egemen eşitlik temelinde iki devletli çözümü ve işbirliğini savunuyor. -Türkiye her zaman KKTC'nin yanında olmaya devam edecek." ifadelerini kullandı.

Cenevre görüşmesine de değinen Çavuşoğlu, "Biz eşit, anlamlı yeni bir müzakere süreci başlatılmasını istiyoruz. Cenevre'de 5+1 formatındaki toplantı gayrı resmidir. Bir zemin aranabilir mi buna bakacağız. Sonuç ne olursa olsun Türkiye olarak her zaman KKTC halkının yanında olacağız" dedi.

Çavuşoğlu, Yunan Bakan Dendias'ın Ankara'da gerçekleştirilen basın toplantısındaki tutarsızlığın yönelik, "Dendias'ın Ankara ziyaretini önemli bir görüşme olarak gördük. Kendisiyle kapsamlı toplantılar yaptık. Ortamı yumuşatma fırsatı olarak düşündük. Basın toplantısı kısmına gelindiğinde, öncesinde "tartışma yaratacak konulardan uzak duracağız" denilmişti. Sayın Dendias gerçek dışı sözler söyleyemeye başladı. Gerçek dışı ithamlarla ülkemizi suçladı. Biz ev sahibi olarak gereken nezaketi gösterdik. Basın toplantımızda her söylediğimiz yapıcıydı. Dendias haddini aştı bende gerekli cevabı verdim. Biz Sevilla haritasını paçavraya çevirdik, o haritayı kabul etmeyiz." ifadelerini kullandı.

AB'nin Kıbrıs Türklerini yok saydığını belirten Çavuşoğlu, "AB, KKTC ve Kıbrıs Türk halkını yok sayıyor. Ne olursa olsun Rum kesimini hep destekliyor. Böyle olursa da KKTC'nin AB'ye güvenmemesini anlamamız lazım. Biz KKTC'yi kimseye muhtaç bırakmayız. AB dürüst arabulucu olmak istiyorsa objektif ve dengeli yaklaşması lazım." dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın Ankara'daki basın toplantısındaki tutumunu eleştirerek, "Sayın bakanımızın cevabı yerindeydi, kendisine teşekkür ederiz. Yunan Bakan çizmeyi aşmıştır, gereken cevabı almıştır. Doğu Akdeniz bağlamında söylenen bu cevap tam yerindeydi" şeklinde konuştu.

KKTC Anayasa Mahkemesi tarafından Kur'an kurslarının kapatılmasına yönelik değerlendirmede bulunan Tatar, "Biz Müslüman olarak inançlarımızı yaşadık. Kur'an kurslarının kapanması gibi bir durum asla olamaz. Bu hassas konu üzerinden gerginlik yaratılmasına gerek yoktur. İnanç özgürlüğü bir anayasal haktır. Kimsenin istismar etmesine izin vermeyiz. Burada inanç ve ibadet özgürlüğü fazlasıyla vardır" dedi.