Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenen Babacan, “Sayın Erdoğan gibi bir ekonomistin ne düşündüğünü insanlar merak ediyor arkadaşlar. Tutumunu açıklamadığı sürece de bu ülkede güven oluşmaz. Öyle kaçak güreşmek yok ya. Öyle yok. Madem tek yetkilisin, çıkıp açıklayacaksın. Evet, ben yanlış yapmışım, bugünkü doğru diyeceksin. Seçimlerden bu yana 8 ayda 8 kez faiz artırmak doğru bir şey mi, değil mi? Bu faiz artışlarını Sayın Erdoğan destekliyor mu, desteklemiyor mu? Tık yok, ses yok, dikkat edin. Koskoca ülke, 85 milyon insan, onun kararlarıyla açlık, yoksulluk yaşarken, bu sorulara cevap vermesi gerekiyor ya: Hangisi doğru?” ifadelerini kullandı.

Gazze’de insanların hayatlarını kaybetmeye devam ettiğini belirten Babacan, "25 binden fazla insan katledildi dedim ya, bunun 10 binden fazlası çocuk. Sayın Cumhurbaşkanı, diplomatik, siyasi yolları daha fazla kullanmak için, Gazzelilerin sesi olmak için, bu drama son verdirmek için, ‘Van minüt’ demek için neyi bekliyor acaba? Neyi bekliyor? ABD Dış İşleri Bakanı Blinken 20 gün önce İstanbul'daydı, değil mi? Bu görüşmede Gazze’de yaşanan katliamla ilgili ne konuşuldu, onlara ne söylediniz, onlar size ne söyledi? Bu görüşmeden hangi sonuçları aldınız ya? Görüşmede, İsveç’in NATO üyeliği dışında başka bir konu var mıydı? Gazze işgaliyle ilgili önümüzdeki takvim nedir, bu işin çözümüyle ilgili plan program nedir, bir şey duydunuz mu, bir açıklama duydunuz mu? Yok.” dedi.

“Deprem gerçeğini kabullenmekle, ona somut önlemler almak iki farklı şey” diyen Babacan, şunları kaydetti:

“99 depreminden bu yana tam 25 yıl geçti. Ağustos’ta tam 25 yıl oluyor. Unutmayacağız. Çarpık kentleşme devam ediyor mu Yalova’da, o gün bugündür? Herkes kafasını sallıyor. Denetimsizlikler, imar afları, kontrolsüz yapılan binalar devam ediyor mu? Evet, bütün salon evet diyor. Kentsel yenilenme yavaş mı? Yavaş. Evet arkadaşlar, deprem gerçeğini kabullenmekle, ona somut önlemler almak, planlar yapmak, çözümler üretmek iki farklı şey.”

Babacan, yerel seçimlerin hükümete uyarı için çok önemli bir fırsat olacağını vurgulayarak "Eğer merkez hükümetten memnun değilseniz, iktidar yanlışlar yapıyor diyorsanız, bu seçim ‘Aklını başına al’ deme seçimidir. ‘Yanlış yoldasın, yaptıklarından memnun değilim’ deme seçimidir. ‘Seni uyarıyorum’ deme seçimidir. Yani aslında arkadaşlar, bu seçim, hükümete bir sarı kart gösterme seçimidir.” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı