“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları karışık seyretti”

Avrupa borsaları Fed sonrası güne düşüşle başlamasının ardından kayıplarını etkili şekilde toparladı. Almanya’de endeks 0,7%, Fransa’da 0,4% civarında ekside seyrediyor. İspanya ve İngiltere’de ise endeksler pozitife geçti. ABD vadelileri de Asya seansındaki derin kayıplar ardından hızla toparlansa da negatif bölgede kalmaya devam etti.

Dolar endeksi Fed beyanatı ardından yükseliş eğilimini gün içinde de sürdürdü. Endeks 2020 ortasından bu yana en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi gün içinde 1,862%’görmesinin ardından 1,837% bölgesine kadar geriledi.

Petrol fiyatları Asya seansındaki kayıplarını toparlarken, kıymetli metaller ve pariteler Dolar endeksindeki yükselişe göre şekillendi.

“TCMB Enflasyon Raporu açıklandı”

TCMB’nin hazırladığı enflasyon raporu sunumu bugün gerçekleşti. 2022 yıl sonu enflasyon tahmini 23,2% oldu. 2023 yılı tahmini ise 8,2% olarak açıklandı. 2021 yılında enflasyonun 36,08% oranında gerçekleşmesinin en önemli nedeni olarak döviz hareketleri gösterilirken, tahminlerin de belirgin şekilde üzerinde kaldığı ifade edildi. Tam sunuma ulaşmak için tıklayınız.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“Fed sonrası büyüme ve dayanıklı mal siparişleri takip edilecek”

ABD’de şahin Fed sürecinin oluşturduğu fiyatlamalar hala takip edilirken, bugün büyüme ve dayanıklı mal siparişi verileri izlenecek.

ABD’de 2021 yılı son çeyreğinde büyümenin bir önceki çeyreğe göre 5,5% düzeyinde gerçekleşmiş olması bekleniyor.

Aralık ayı için açıklanacak dayanıklı mal siparişlerinin bir önceki aya göre 0,5% oranında gerilemesi bekleniyor. Çekirdek dayanıklı mal siparişlerinin ise bir önceki aya göre 0,4% oranında artması tahmin ediliyor.

ABD’de bunun yanında işsizlik haklarından yararlanma başvuruları takip edilecek. Başvuruların bir önceki hafta bir miktar gerileyerek 260 bin düzeyinde olduğu öngörülüyor.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı