Bu haftanın en önemli verisi olan ABD enflasyon verisi dün açıklanırken piyasalarda açıklanan veriden yön bulmaya çalıştı. 1729 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, dört günün ardından yeşilde kapatmayı başardığı bir seansı geride bıraktı. ABD’de Temmuz ayında enflasyon yüzde 0,5 artarken, yıllık bazda yüzde 5,4 gelmiş oldu. Bu enflasyon verisiyle birlikte son 13 yılın en yüksek seviyesi kaydedilmesine karşın piyasalar verinin FED’in kontrolü altında düşünerek aşırı fiyatlamayı tercih etmedi. Enflasyon verisi her ne kadar beklentiler doğrultusunda açıklansa da altının tepkisi pozitif yönlü oldu. Gün içerisinde 1754 dolar/ons seviyesine kadar uzanan sarı maden, seans kapanışını 1751 dolar/ons seviyesinden yaparken yüzde 1,2 kazancı hanesine yazmış oldu.

Gümüş de altınla benzer şekilde pozitif bir kapanışla seansı tamamladı. 23,34 dolar/ons seviyesinden seansı başlayan beyaz maden, 23,52 dolar/onstan günü tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 0,8 kazancı hanesine yazdı.

Platinin dipten dönüş çabası sürerken, dünkü seansı da yeşilde kapattı ve üst üste üçüncü günü de yeşilde tamamladı. 997 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1017 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayarak yüzde 2 kazançla günü kapattı. 

Paladyum 2640 dolar/onstan güne başlarken, seansı kırmızıda kapatan tek kıymetli maden oldu. 2636 dolar/onstan seansı kapatan paladyum az da olsa günü kayıpla tamamlamış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde 3,00 usd/onsla gerçekleşmeye devam etti.  Hacim açısından yüksek işlemler gerçekleşmeye devam etti ve toplamada 2.438 kg altın, 2.099 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı