Altın dünkü ABD enflasyon verisi sonrası da günü artıda kapatırken, üst üste dördüncü seansı da kazançla tamamlamış oldu. 1821 dolar/ons seviyesinden güne başlayan sarı maden, gün içinde dalgalı seyirde hareket ederken asıl hareketini ABD seansı açılışı sonrası yaptı. ABD’de açıklanan yüzde 0,6’lık aralık ayı enflasyonuyla birlikte ABD yıllıkta yüzde 7 enflasyon artışı yaşamış oldu. Yüzde 7’lik enflasyon artışıyla son 39 yılın en yüksek seviyesini kaydedildi. Altının bu enflasyon artışına tepkisi pozitif yönlü olurken, alıcılı yönde hareket etti. Enflasyon beklentilerle paralel gelmesiyle, piyasalar pozitif karşılarken altın seansı 1826 dolar/ons seviyesinden yüzde 0,2 kazancı hanesine yazdı.

 

Gümüş de altınla benzer şekilde pozitif bir kapanış yaparken, dünkü seansta 23 dolar/onsun üzerine geri döndüğü bir seansı yaşadı. 22,78 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 23,14 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayarak yüzde 1,6 kazancı hanesine yazdı.

 

Platin 972 dolar/ons seviyesinden başladığı günde 986 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak son bir haftanın en yüksek seviyesini kaydetti. Günün sonuna kadar bu seviyede kalmayı başaramasa da seansı 964 dolar/onstan tamamlayarak hanesine yüzde 0,8 kazancı yazmış oldu.

 

Paladyum günü kırmızıda kapatan tek kıymetli maden olurken, 1900 dolar/onsun üzerinde kalma çabası devam ediyor. 1919 dolar/ons seviyesinden güne başlayan paladyum, 1909 dolar/ons seviyesinden günü tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,5 kayıp yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda işlemler dünya fiyatlarının üzerinde seyretmeye devam ederken, işlemler 5 dolar/onsla gerçekleşti.  Hacim ortalamanın altı sayılacak bir seviyenin altında gerçekleşirken toplamda 561 kg altın, 4.531 gümüş  işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı