Kış olimpiyatları Çinliler için bir şenliğe dönüştü. Beijing’in 2022 Kış Olimpiyatları’nın ev sahipliği hakkını kazanmasından bu yana geçen yedi yılda, Kış Olimpiyatları ve kış sporları birçok kişinin hayatını değiştirdi. Bunlar arasında gönüllüler, kayakta ustalaşan fotoğrafçılar ve doktorlar dahil on binlerce kış sporu tutkunu bulunuyor.

2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nda alp kayakçıların mükemmel performansları tüm insanları heyecanlandırdı. Ayrıca müsabaka mekanlarında atletler gibi alp kayağında ustalaşan fotoğrafçıları unutmamalıyız.

Beijing Kış Olimpiyatları sayesinde, Çin’de alp kayağında ustalaşan ilk nesil fotoğrafçılar ortaya çıktı. Sırtlarında 10 kilogramlık ekipman taşıyan bu fotoğrafçılar, müsabaka mekanlarındaki unutulmaz anları kameralarıyla kaydetti.

 

Alpler'den kaynaklanan alp kayağı ilk kez 1936'da Kış Olimpiyatları kategorilerinden biri olarak listelendi. Alp kayağı yarışmaları, Kış Olimpiyatları'nın tacındaki mücevher olarak bilinir.

 

Alp kayağı pistine çok yakın olan koruyucu ağın yakınında, genellikle alp kayağında ustalaşmış fotoğrafçılar için ayrı bir çekim noktası bulunur. Bu çekim yerine girmek isteyen fotoğrafçıların Uluslararası Kayak Federasyonu’nun (FIS) sıkı testlerinden geçmesi gerekiyor. FIS'in yayınladığı alp kayağı fotoğrafçıları listesinde çoğunlukla Avrupalılar yer alır, Beijing Kış Olimpiyatları'ndan önce bu listede hiçbir Çinli fotoğrafçı yoktu.

 

Beijing Kış Olimpiyatları sırasında, alp kayağı yarışmaları Yanqing bölgesindeki 900 metrelik bir eğime sahip olan Xiaohaituo Dağı'nda düzenlendi. Burada hava son derece soğuk, coğrafi yapı ise çok tehlikelidir. Normal fotoğrafçılar sadece teleferiğin bitiş noktasında veya orta duraklarında çekim görevi yaparlar. Kayak pistine yakın olan koruma ağının yanındaki çekim noktasına girmek isterlerse, bu talep FIS’in değerlendirmesinden geçmelidir.

Çin’in devlet haber ajansı Xinhua 3 genç fotoğrafçısını FIS’in testlerine gönderdi.

 

Bunlardan yaşı en küçük olan Chen Yihuan, FIS’ın testlere hazırlanmak için sabah 9’dan akşam 5’e kadar eğitim aldıklarını söyledi.

Kayak pistine yakın olan koruma ağının yanındaki çekim noktasına girmenin avantajını anlatan Chen, “Bu noktada bulunan fotoğrafçı atletlerin kapıdan geçmeleri veya zıplama halini kaydedebilir. Rekabet durumunu iyi yansıtan bir fotoğraf çekmek istiyorsanız, buraya girmek zorundasınız” dedi.

Yanqing'deki Xiaohaituo Dağı rüzgârlı ve sıcaklığı düşüktür. Alp kayağında ustalaşan fotoğrafçıların genellikle eksi 10 derece kayak pistinin kenarında üç veya dört saat çalışması gerekir. Bu zor iş birçok fotoğrafçının cesaretini kırıyor. Ayrıca bu fotoğrafçılar çekim cihazları dahil yaklaşık 10 kilogramlık eşya taşımalıdır.

Chen, “Çekim aletlerini taşırken ağırlık merkezimiz değişir ve yükün altında çekim noktasına güvenli bir şekilde kaymak daha da zor olacaktır. Özellikle çukurların olduğu pistlerde kaymak için fotoğrafçının mükemmel kayak becerilerine sahip olması gerekiyor” dedi.

Chen’e göre, alp kayağında ustalaşan bir fotoğrafçı olmak için hem yetenekli bir fotoğrafçı hem de becerikli bir alp kayakçısı olmak şart. 

Chen ve diğer iki meslektaşı, tüm bu zorlukların üstesinden gelerek FIS’in eğitiminden geçti.

Genç öğrencinin olimpiyat gönüllüsü olma rüyası

Fang Ruixue’nin bir olimpiyat gönüllüsü olma rüyası 2008 Beijing Olimpiyatları sırasında başladı.

 

Beijing, 2015 yılında 24. Kış Olimpiyat Oyunları’nın ev sahipliğini kazandı. Bu heyecan verici haber, onun Kış Olimpiyatları gönüllüsü olma kararlılığını güçlendirdi. 

Fang Ruixue'nin eğitim gördüğü Hebei Teknoloji Üniversitesi, Ekim 2020'de 2022 Beijing Kış Olimpiyatları için gönüllüler toplamaya başladı. Hemen başvuru yapan Fang, 1 yıl süren 6 tur seçmeden sonra başvuru yapan birçok öğrenci arasından sıyrıldı.

Fang Ruixue ve diğer gönüllüler, Kış Olimpiyatları gönüllü hizmetini daha eksiksiz bir şekilde tamamlamak için yarışma öncesi eğitim aşamasında 100'den fazla özel ders, senaryo simülasyonu ve fiili provaya katıldı.

Fang Ruixue, Olimpiyat köyünde hizmet sunduğu zaman herkese gülümseyerek yaklaşmanın temel çalışma prensibi olduğunu söyledi.

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları'nın ilk altın madalyası 5 Şubat öğleden sonra Ulusal Kros Kayak Merkezi'nde çıktı. Fang Ruixue, o an kros kayak müsabakasının bitiş çizgisinin hemen yanındaydı.

Norveçli kros kayakçı Therese Johayug bitiş çizgisini geçtiğinde Fang Ruixue sevinçten zıplayarak alkışladı. Fang o anda, ırkı veya milliyeti ne olursa olsun, Therese Johauge'nin sportmenliğinden ve hiç vazgeçmeyen rekabet ruhundan etkilendiğini söyledi.

 

Çin Bahar Bayramı günü bir Alman atlet Fang dahil Olimpiyat köyündeki gönüllülere Çinceyle “yeni yılınız kutlu olsun” dedi.

Bundan çok etkilenen Fang, “İşte o anda Çin kültürünün cazibesini hissettim ve dünyanın büyük bir aile olduğunu düşündüm” dedi.


Hibya Haber Ajansı