AKP'li sözcü çevir kazı yanmasın yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “asgari ücret yılı sonu ayarlanacak” sözünü hatırlatan Ağbaba, “AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu bugün çevir kazı yanmasın yapıyor. Dün asgari ücretin artırılacağını söyledi, bugün Reis’i cevap verdi, ‘Öyle bir şey gündemimizde yok, asgari ücret yıl sonu ayarlanacak’ dedi. Yine, Sayın Akbaşoğlu bir müjde verdi, dedi ki: ‘Temmuz’da emeklilere ve memurlara zam yapacağız’. Zaten kanunda var, memura, emekliye Ocak’ta ve Temmuz’da sen istesen de istemesen de zam yapılıyor, bunu da müjde gibi sunuyor ama bu çevir gazı yanmasın meselesi önemli” dedi.

Bu yoklukta seçim kanunu değil geçim kanunu yapılsın

“AKP siyaseti ülkeyi yokluklar ülkesine, kuyruklar ülkesine çevirmiş durumda. Türkiye daha önce hiç görmediğimiz dönemlerdeki ilkleri yaşamaya devam ediyor. Yine, maalesef insanlar 1/4 yani çeyrek lahana alıyor, 10 TL’ye kıyma alıyor, içi boş baklavalar satılıyor. Türkiye âdeta kuyruklar ülkesi olmuş durumda; ekmek kuyruğu, yağ kuyruğu, benzin kuyruğu, şeker kuyruğu gündemde. AKP ne yapıyor? Kendi koltuklarını korumak için seçim kanunu hazırlıyor. Buradan diyoruz ki: Seçim kanunu değil gelin, hep birlikte geçim kanunu yapalım, fakiri fukarayı açlıktan, yoksulluktan kurtaralım.”

Asgari ücretlinin şeker alımında Sri Lanka'nın bile gerisindeyiz

“Türkiye’nin gündemi, yokluk, yoksulluk, fiyat pahalılıkları, artan elektrik zamları, doğal gaz zamları, su zamları. Bir de ne var gündemimizde: şeker. Şeker, Türkiye’nin en önemli stratejik ürünlerinden biri. Maalesef yine şekere zam gelerek bu ülkenin ağzının tadını kaçırdığınızı ifade etmek istiyorum. Türkiye’deki asgari ücretlinin şekere ulaşması ile dünyadaki ülkelerdeki insanların şekere ulaşmasını açıklıyor; Fransa’yı geçtik, Almanya’yı geçtik, Yunanistan’ı geçtik, sadece Sri Lanka’daki asgari ücretli bizim asgari ücretlimizden daha fazla şeker alıyor. Türkiye’yi, Türkiye’nin yoksul insanlarını, asgari ücretlileri bu duruma düşürenlere de yazıklar olsun diyoruz.”

Şeker kıtlığı varsa sebebi AKP'nin şeker fabrikalarını satmasıdır

“2018’de bir karar alındı, şeker fabrikalarının satılmasıyla ilgili. Cumhuriyet Halk Partisinin milletvekilleri, o dönemki Türkiye’de sesi çıkan herkes “Şeker vatandır, vatan satılmaz.” dedi, maalesef kendi bildiklerini yapanlar Türkiye’deki şekerin bu duruma gelmesini sağladılar. Bugün şeker yoksa o gün bu kararı alan vasıfsızlar nedeniyle şeker yok. Bugün kuyruk varsa, şekere insanlar ulaşamıyorsa tam da AKP siyasetinin sonucudur.

Özelleştirme öncesinde 1 milyon 675 bin ton şekeri yüzde 79,5 oranında devlet şeker fabrikaları karşılıyordu; şimdi, 2021’de yüzde 36’a gerilemiş durumda. Çiftçi pancar ekemez duruma geldi; mazotu, gübresi maliyeti karşılayamaz oldu. 2020 yılında 23 milyon ton olan üretim 2021’de 18 milyon tona düşmüş durumda. TÜRKŞEKER 50 kiloluk şekerin çuvalını 298 liraya satarken şu anda şekerin piyasa fiyatı maalesef ve maalesef 800 liraya çıkmış durumda.”

Sattıklarını sattılar satamadıklarını kapattılar şekere muhtaç durumdayız

“Türkiye’deki şeker özelleştirmesini tam da gösteren tablo bu. TÜRKŞEKER fabrikalarındaki şeker fiyatına bakın, özelleştirilen şeker fabrikalarındaki fiyata bakın; bunun sebebinin de piyasada özel şeker fabrikalarının stok yaparak gelecek dönemde fiyatın bin liraya yükselmesini sağlamak olduğunu söylüyorlar. Cumhuriyetin değerlerinin, kurumlarının tasfiye heyeti gibi AKP. Bakın, arkadaşlar, sattıklarını sattılar, satamadıklarını kapattılar. Cumhuriyetin ilk yıllarında üç beyaza önem verilirdi: Un, şeker, pamuk. Ekmeğimizi kendi unumuzla yoğururduk, şekerimizi kendi pancarımızla yapardık, bezimizi kendi pamuğumuzla dokurduk; bunların üçüne de muhtaç duruma geldik; ekmeğe muhtacız, şekere muhtacız, pamuğa muhtacız.  “Şekeri satmak, vatanı satmaktır.” diyorduk, bugün de söylediğimiz noktaya gelinmiş durumda.”

Böyle katakulli tarihte yok

“Bir katakulliyi, bir üçkâğıdı, bir sahtekârlığı sizin gündeminize getirmek istiyorum. 2020 Haziranında millet salgınla boğuşurken bunlar bir tarım, gıda şirketi kuruyor 100 bin TL sermayeli. Ardından 5 Ağustosta, TÜRKŞEKER 49 milyon lira vererek buraya ortak oluyor, yüzde 49’una. Niye yüzde 49’una ortak oluyor biliyor musunuz? Tam sahtekârlık, hinlik, cinlik burada başlıyor. Ne yapıyorlar? Denetimden kaçınmak için, KİT Komisyonundan ve Sayıştay denetiminden kaçınmak için TÜRKŞEKER'in ismini “TURKŞEKER” yapıyorlar, “TURKŞEKER Tarım.” İki tane nokta düşüyor. Niye? Düşen iki nokta değil, düşen bu ülkenin değerleri, düşen şeker, düşen pancar, düşen bu milletin alın teri.”

TURKŞEKER’in başına ilahiyat mezunu birini getirdiler

“Bu TURKŞEKER'in başına kim getiriliyor? AKP'nin liyakat anlayışı burada da devreye giriyor. Mühendis mi getiriliyor, ziraat mühendisi mi getiriliyor ya da işletmeci mi getiriliyor? Hayır. İlahiyat mezunu daha önceden şeker fabrikalarıyla ilgisi olmayan birini getiriyorlar. Burada tam bin hinlik var. Tüm şeker fabrikaları özelleştirilerek maalesef diğer özelleştirmeden alınan sonuç elde edildi ve bunun tek sorumlusu 2018 yılında şeker fabrikalarını yöneten anlayıştır, özelleştiren anlayıştır, liyakattir, vasıftır. Bu da maalesef AKP’de çok var.”

Bu kadar izansızlık bu kadar yalan olur mu

AKP Kars Milletvekili Yunus Kılıç’ın “kurumları AK Parti satmadı” sözlerine yanıt veren Ağbaba, “Bu kadar yalanı, bu kadar gerçek dışı ithamı bu kadar rahat söyleyebildiği için kendisini tebrik ediyorum. Ya, bu kadar yalan aynı cümleye sığdırılır mı bilmiyorum.  Diyor ki “CHP sattı.” Yahu, daha 2018 yılında şeker fabrikalarını siz satmadınız mı? Ya, siz satmadınız mı? “Şekerin fiyatını CHP artıyor.” diyecek de diyemiyor. Daha bugün yüzde 31 zam geldi ya. SEKA’yı sattınız, millet kitap basamıyor, kitap, kitap.  TEKEL’i sattınız, Adıyaman’ın, Malatya’nın tütüncüsünü Amerika’ya peşkeş çektiniz. Sümerbankı sattınız, pamuk üretemiyor. “Şeker var.” diyor, “Şeker üretimi arttı.” diyor. Şeker üretimi arttıysa, piyasada şeker varsa… Sanayici haykırıyor Bursa’dan, sanayici “Şekeri bulamıyoruz, ulaşamıyoruz” diye haykırıyor. Efendim, ihracat varmış, dolar varmış. Bu kadar izansızlık, bu kadar yalan olur mu? Bu kadar yalan olur mu ya? Memlekette satmadığınız bir şey kalmadı” dedi.

Bu memlekete bu düzene getirenlere yazıklar olsun

“Cumhuriyetin önemsediği 3 beyaz vardı: Şeker, pamuk ve undu. Allah aşkına, ekmek kuyruğu var mı bu memlekette? Millet bayat ekmek alıyor mu? Şeker kuyruğu var mı? Vallahi bayat ekmek kuyruğu var. Bu memlekette millet 10 TL’lik kıyma alıyor mu? Ne kadar? 85 gram. Bu memlekete bu düzene getirenlere yazıklar olsun! Yalan söyleyenlere de yazıklar olsun! İki gün sonra ramazan başlıyor, bir ramazan dileğiyle başlayayım. Allah ramazanda haram yedirmeyi nasip etmesin. Allah, liyakatsiz adamları devletin başına getirmeyi nasip etmesin. Allah, hepinize helal lokma nasip etsin. Allah bir de yalandan korusun memleketi. Hele hele, Allah, memleketi yalancı milletvekillerinden, yalancı yöneticilerden korusun.”

Alıyorlar 280 liraya, satıyorlar 800 liraya 

AKP’li Yunus Kılıç’ın “TÜRKŞEKER’in ismi değişmediği” iddiasına sert tepki gösteren Ağbaba, Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’ni göstererek şunları söyledi:

“Yunus Kılıç bu belgeyi görünce utanacak mısın, bilmiyorum. Bu belge, Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi, diyor ki: TÜRKŞEKER’in ismini TURKŞEKER olarak değiştirelim. Millet pandemiden kırılırken bu cinler, bu hinler, bu gözü açıklar ne yapmışlar? Gitmişler, bir şirket kurmuşlar; TÜRKŞEKER’in yıllarca 50 kiloluk sattığı şekerleri nereye vermişler? TURKŞEKER’e Niye ihtiyaç duydunuz? Niye böyle ihtiyaç duydunuz? Bakın, fakir fukara millet artık 50 kiloluk şeker almıyor. Bir de ne yapmışlar, onu da söyleyeyim: TURKŞEKER kendi satmıyor, illerde birer bayi bulmuş, bir kısmı AKP milletvekilleri, onlar aracılığıyla satıyor. Alıyorlar 280’e, satıyorlar 800’e. Bir insanda utanma olmaz ki bu kadar yalanı söylesin. Ya, TEKEL’i sen sattın, SEKA’yı sen sattın; Balıkesir’deki SEKA’yı 1 milyon liraya sattın yandaşlarına. TEKEL’i ben mi sattım? Şekeri ben mi sattım? Daha 2018’de 10 tane şeker fabrikasını milletin gözünün içine baka baka sattınız. Satmadığınız bir şey kalmadı.”

 


Hibya Haber Ajansı