CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Temmuz ayı iş gücü istatistiklerini değerlendirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, fesih yasağının bitmesi ile işsizliğin tırmanışa geçtiğini ifade ederken, sadece resmi işsiz sayısında bir ayda yarım milyondan fazla artış olduğuna dikkat çekti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın değerlendirmeleri şöyle:

“Günde ortalama 17 bin kişi, her saat başına 708 kişi işsiz kaldı

İktidara daha önce defalarca uyarıda bulunduk. Türkiye’de Haziran ayında normalleşme dönemi başladı ama salgının ekonomide yarattığı etkiler bitmedi dedik. En azından yılsonuna kadar kısa çalışma ödeneğinin ve fesih yasağının devam etmesini söyledik. Deyim yerindeyse perşembenin gelişi çarşambadan belliydi.

Bugün temmuz ayı iş gücü verilerine baktığımızda bu uyarımızda ne kadar haklı olduğumuzu ne yazık ki anladık. Sadece temmuz ayında resmi verilere göre en az 506 bin kişinin işsiz kaldığını görmüş olduk. Bir başka deyişle temmuz ayında her gün ortalama 17 bine yakın kişi, her saat başı ise 708 kişi işsiz kalmış oldu.

İşsiz sayısı Temmuz ayında 506 bin kişi artarken, iktidar sadece 125 bin kişilik istihdam yaratabildi.

İşsizlik İŞKUR verilerinde geliyorum demişti.

İŞKUR verilerinde de işsizliğin arttığına dair benzer bir tablo söz konusu. Haziran- Ağustos ayları arasında İŞKUR’a kayıtlı resmi işsiz sayısı 244 bin kişi artarak 3,2 milyon kişiye yükselmişti.

Ayrıca belirtmemiz gerekir ki Türkiye’de işsiz olup iş arayan herkes İŞKUR’a kayıt yaptırmamaktadır.

Yine bir diğer çarpıcı veri ise işsizlik ödeneği başvuru sayılarında gördük. Son bir ayda işsizlik ödeneğine başvuran işsiz sayısı ise 232 bin kişi artmış oldu.

Fesih yasağının kalkmasının ardından artan işsizlik sayısı ne yazık ki ilerleyen aylarda da tırmanışa geçme ihtimali oldukça yüksektir.

Daha önce taleplerimize kulak tıkayan iktidar eğer ki acil önlem almazsa bugün işi olan yüz binlerce çalışan, yarın işsiz kalma tehlikesi ile baş başa kalmaya devam edecektir.”


Hibya Haber Ajansı