Tahran görüşmelerini başlatan İran Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, ABD düşmanının doğu sınırlarından ayrılmasını memnuniyetle karşıladı, ancak şu uyarıda bulundu: “Bugün, Afganistan halkı ve siyasi liderleri, ülkelerinin geleceği için zor kararlar almalıdır. ”

İran bakanlığı, önde gelen müzakereci Sher Mohammad Abbas Stanikzai'nin Taliban heyetine liderlik ettiğini, eski başkan yardımcısı Younus Qanooni'nin hükümeti temsil ettiğini söyledi.
Salı günü, Afgan makamları, ABD güçlerinin geri çekilmesi tamamlanmak üzereyken Taliban tarafından kaybedilen tüm alanları geri alma sözü verdi.

1000'den fazla hükümet askerinin komşu Tacikistan'a kaçmasından bir gün sonra, isyancıların kuzeydeki şiddetli saldırılarına karşı koymak için yüzlerce komando görevlendirildi.
Ancak yerel yetkililer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Taliban'ın, son saldırılarının başlamasından bu yana ilk bölgesel koltukları olan Badgis eyaletinin başkenti Kalat-i-Naw'a saldırdığını söyledi.
İsyancılar, Badgis ilinde çevredeki tüm kırsal bölgeyi zaten kontrol ediyor.

Bu arada ABD Merkez Komutanlığı, Başkan Joe Biden'in Nisan ayında emrettiği ülkeden ABD'nin çekilmesinin yüzde 90'dan fazlasının tamamlandığını duyurdu ve Afgan güçlerinin Taliban ile savaşta giderek daha fazla kendi başına olduğunu vurguladı.