Taliban, Batılı ülkeler zamanlarının tükendiğini söyleseler bile, Afganları Kabil havaalanından tahliye etmek için yaklaşan sürenin herhangi bir şekilde uzatılmasını kabul etmeyeceklerini yineliyor.

Salı günü başkent Kabil'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, grubun uzatmayı onaylamayacağını ve ABD'ye yetenekli Afganları tahliye etmeyi bırakmasını söyledi.
Avrupa ülkeleri, 31 Ağustos'taki elektrik kesintisinden önce risk altındaki Afganları havadan kaldıramayacaklarını söylediler ve ABD Başkanı Joe Biden, tahliye penceresini uzatmak için her taraftan çağrılarla karşı karşıya kaldı.

Mücahid, kadın Afgan hükümet çalışanlarının ülkedeki güvenlik koşulları iyileşene kadar evde kalmaları gerektiğini de söyledi.

ABD liderliğindeki birlikler, Taliban'ın ABD'nin tam bir geri çekilme için son tarihi uzatmasına izin vermeyecekleri konusunda uyarmasının ardından binlerce kişiyi Kabil'den çıkarmak için operasyonlarını hızlandırdı.

Başkan Biden programa bağlı kalacağını söyledi, ancak tahliyeler için daha fazla zaman müzakere etmek için artan baskıyla karşı karşıya kaldı.

Almanya Salı günü yaptığı açıklamada, Batılı müttefiklerin korumaya ihtiyacı olan her Afgan'ı son teslim tarihinden önce Kabil'den çıkaramayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas Bild TV'ye verdiği demeçte, "Tahliye 31 Ağustos'a, hatta birkaç gün daha devam etse bile ne bizden ne de ABD'den kaçmaya yetmeyecek" dedi.

Daha önce Fransa, ABD'nin son teslim tarihine uyması halinde Perşembe günü Kabil havaalanından tahliyeleri sona erdirmek zorunda kalacağını söyledi ve İspanya, İspanyol misyonlarında görev yapan tüm Afganları kurtaramayacağını söyledi.

Bu arada İngiltere, Salı günü yapılacak sanal bir G7 zirvesinde uzatma için lobi yapacağını söyledi.

güvenlik garantisi
ABD hükümetine göre, Taliban'ın dokuz gün önce iktidara gelmesinden bu yana yaklaşık 50.000 yabancı ve Afgan, Kabil'deki havaalanından ülkeyi terk etti.


Birçok Afgan, Taliban'ın 1996-2001 yılları arasında iktidara geldiğinde uyguladığı İslam hukukunun katı yorumunun tekrarlanmasından veya son yirmi yılda ABD destekli hükümetle çalışmanın intikamından korkuyor.

20 yıllık savaşı hükümet güçlerinin şaşırtıcı derecede hızlı bir yenilgisiyle sona erdiren Taliban, tahliye çabalarına büyük ölçüde tolerans gösterdi.

Mücahidler, Taliban'ın hava ikmalini uzatmaya karşı daha önceki bir uyarısını yineledi.

Ayrıca Amerikalıların Afganistan'dan mühendisler gibi "Afgan uzmanları" işe aldıklarını söyledi.

Bu süreci durdurmalarını istiyoruz” dedi.

“Bu ülkenin onların uzmanlığına ihtiyacı var. Başka ülkelere götürülmemeli” dedi.

Afganları, havaalanındaki kalabalık tehlikeli olduğu ve "insanlar hayatlarını kaybedebileceği" için "evlerine dönmeye ve sakin günlük yaşamlarına devam etmeye" çağırdı.

Al Jazeera tarafından Kabil'den bildirilen Charles Stratford, düzenlediği basın toplantısında Mücahidlerin havaalanındaki kalabalığa güvenliklerinden emin olarak evlerine gidebileceklerine dair güvence verdiğini söyledi.

“Ama aynı zamanda, doğru evrakları varsa, insanların ticari uçuşlarda son teslim tarihinden sonra bu ülkeyi terk edebileceklerini söylediler. Ancak bu ticari uçuşların ne zaman başlayacağını kimse bilmiyor” dedi.

'Zaman bitiyor'
Kabil'den ayrılma telaşı üzücü sahnelere yol açtı ve 15 Ağustos'tan bu yana en az 19 kişi öldü.

Bazıları ezilerek öldü ve genç futbolculardan en az biri uçaktan düşüp öldü.

Almanya Savunma Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, çözülemeyen bir çatışmada bir Afgan askerinin öldüğünü ve üç kişinin de yaralandığını söyledi.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, güvenlik durumunun kötüleştiğini söyledi.

Haber radyosu Cadena Ser'e verdiği demeçte, "Taliban daha saldırganlaşıyor, silah sesleri var, şiddet daha belirgin" dedi.

"Durum açıkça dramatik ve insanlar zamanın tükendiğini fark ettikçe her gün daha da kötüleşiyor."

 

Taliban defalarca 1990'lardaki enkarnasyonundan farklı olduğunu iddia etti ve hükümet güçleri ve yetkilileri için af ilan etti.

Ancak Birleşmiş Milletler için yapılan bir istihbarat değerlendirmesi, grubun kapı kapı dolaşıp eski hükümet yetkililerini ve ABD ve NATO güçleriyle çalışmış olanları avladığını söyledi.

Başkentte ve diğer şehirlerde, savaşçıları sokaklarda devriye gezdi ve kontrol noktaları konuşlandırarak bir sakinlik hissi yarattı.

(Çeviri-Dış Basın)