ABD Senatörü Vermont Senatörü Demokrat Bernie Sanders, New York Times’ta, İsrail’in son günlerdeki saldırılarına yönelik bir makale kaleme aldı. Sanders, makalesinde, “ABD, Orta Doğu'da Yansız Bir Yaklaşımı Desteklemelidir” başlıklı makalesinde, “İsrail’in meşru müdafaa hakkı” söyleminin dillendirildiğini hatırlatan Sanders, “Peki, ‘Filistin halkının hakkı nedir?' sorusu neden hiç sorulmuyor? Ve neden İsrail ve Filistin'deki şiddeti, yalnızca İsrail'e roketler düşerken fark ediyor gibi görünüyoruz?” ifadelerini kullandı.

Sanders, çatışmaların bugün başlamadığına dikkat çekerek, “Kudüs’ün mahallesi Şeyh Cerrah’taki Filistinli aileler, zorla yerlerinden edilmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmış yasal sistemde uzun yıllardır tahliye tehdidi altında yaşıyor. Son haftalarda, aşırılık yanlısı yerleşimciler onları tahliye etme çabalarını yoğunlaştırdı. Ve trajik bir şekilde, bu tahliyeler daha geniş bir siyasi ve ekonomik baskı sisteminin sadece bir parçasıdır.” dedi.

Netanyahu'nun yasa dışı politikalar yürüterek iki devletli çözüme engel olduğunu belirten Sanders,  “İsrail, barış ve adalet yerine, o topraklarda eşitsiz ve demokratik olmayan kontrolünü sağlamlaştırıyor.” dedi.

Biden'ın tarafsız olması gerektiğine dikkat çeken Sanders, “Rotamızı değiştirmeli ve sivillerin korunmasına ilişkin uluslararası hukuku destekleyen ve güçlendiren tarafsız bir yaklaşım benimsemeliyiz.” diyerek AVD'nin her yıl İsrail'e 4 milyar dolar yardımda bulunduğunu hatırlatarak, Netanyahu hükümetinin ırkçı ırkçı davranışlarını bırakması gerektiğini kaydettiği yazıdında şunları yazdı: “ABD'nin İsrailliler ve Filistinliler için geleceği inşa etmelerine yardım etmede önemli bir rol oynayacağına kuvvetle inanıyorum. Ancak ABD küresel sahnede insan hakları konusunda güvenilir bir ses olacaksa, politik olarak zor olsa bile uluslararası insan hakları standartlarını tutarlı bir şekilde korumalıyız. Filistin haklarının önemli olduğunu kabul etmeliyiz. Filistinlilerin yaşamı önemlidir.”