Adaylığını Medium hesabından açıklayan Flake, "ABD'nin uzun süredir NATO müttefikimiz olan Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkisinin stratejik önemi göz önüne alındığında, Başkan Biden'ın bu büyükelçi adaylığıyla bana duyduğu güvenden onur ve gurur duyuyorum. " deyimini kullandı.
Büyükelçiliğin her iki ülke için de önemli bir zamanda çok önemli bir görev olduğunu vurgulayan Flake, kendisi ve eşi Cheryl'in "Türkiye'nin sıra dışı insanlarını tanımayı dört gözle beklediklerini" söyledi.
Flake, şunları kaydetti:
"Senato tarafından onaylanırsam, yurt dışında ABD çıkarlarını temsil eden güçlü, deneyimli ve yetenekli bir ekibe katılmaktan memnuniyet duyacağım. Hem ABD Temsilciler Meclisinde hem de Senatoda görev yapmış biri olarak, Kongrenin ABD dış politikasında oynadığı rolü anlıyor ve takdir ediyorum."
ABD'nin küresel liderliğinin yerini hiçbir şeyin tutamayacağına vurgu yapan Flake, "Biden yönetimi, bu aday gösterme ile Amerikan dış politikasının ve diplomasisinin en iyi geleneğini ve parti siyasetinin kenara bırakılması gerektiği inancını teyit ediyor." değerlendirmesinde bulundu.
Arizona eyaletini temsilen Cumhuriyetçi olarak Kongrenin iki kanadında da görev yapan Flake, eski Başkan Donald Trump'a muhalefetiyle biliniyor.