Dün pozitif açılış yapan ABD borsaları günü zayıf bir görüntüyle kapattı. Fed başkanlığı için tekrar aday gösterilen Powell, yükselen enflasyonla mücadele etmek için Fed'in elindeki araçları kullanacaklarını belirtti. Piyasa dostu olarak bilinen Powell'ın enflasyonu öne çıkarması oynaklığı artırmış gözüküyor. ABD on yıllık tahvil faizi tekrar %1,60'ın üzerine çıkarken, Dolar'daki yükseliş devam ediyor. Bu sabah da ABD borsalarında baskı sınırlı da olsa sürüyor. Asya'da da kayıplar daha fazla. Küresel borsalardaki görüntü ve 11 seviyesinin üzerinde Dolar / TL'deki yükselişten negatif etkilenmeye başlayan BIST100 de güne hafif satıcılı bir seyirle başlayabilir. Öte yandan, dün Dolar / TL'nin piyasa kapandıktan sonra 11,40'lara çıkması, endekste kur kaynaklı (yukarıda belirttiğimiz gibi son günlerde BIST100 ile TL arasında gün içerisinde tekrar pozitif korelasyon oluştu) gün içerisinde oluşabilecek stresi kompanse edebilir. Dolayısıyla, dün yaşanan ani yükselişin ardından yatay seyreden Dolar /TL'de tekrar ani yukarı yönlü ataklar gözlenmedikçe son dönemde enflasyona karşı koruma kalkanı olarak da gösterilen Borsa İstanbul'da yeni zirveler görülebilir.
 

 

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

 

 

 

     

MAKROEKONOMİ

   

​Dün yurt içinde kasım ayına ilişkin mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, bir önceki aya göre %7,3 oranında azalarak 71,1 seviyesine geriledi ve tarihi düşük seviyeye geldi. Endeks, 2018 yılından bu yana ortalama 82 değerini almıştı. İç talebin görünümüne dair izlenen öncü göstergelerden biri olan tüketici güven endeksindeki düşüşte, kur etkisinin beklentilere olumsuz yansıması etkili oldu. Alt endekslere bakıldığında, tümünde düşüş olduğu görüldü. Bu kapsamda, geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi kasım ayında %7,5 oranında azalışla 56,1 seviyesine, gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi %8,8 oranında azalışla 68,9 seviyesine, gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi %8,1 oranında azalışla 68,2 seviyesine ve geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi %5,4 oranında azalışa 91,4 seviyesine geriledi.

Ayrıca dün Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ekim ayına ilişkin gelen yabancı ziyaretçi sayısı istatistikleri açıklandı. Buna göre, ülkemize ekimde gelen yabancı ziyaretçi sayısı yaz mevsiminin geride kalmasıyla aylık bazda %1,2 oranında gerilerken, yıllık bazda ise %99,3 oranında güçlü yükseliş kaydetti, ancak salgın öncesi dönem olan Ekim 2019 dönemine göre gelen yabancı ziyaretçi sayısı %19,1 oranında düşük kaldı. Ekimde gelen yabancı sayısı aylık 3,51 milyon kişiden 3,47 milyon kişi seviyesine gerilerken, bu yılın ilk 10 ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre %88 oranında artışla 21,06 milyon kişi seviyesine yükseldi. Bu açıdan ekim ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısındaki olumlu seyrin kümülatif bazda cari dengede net hizmetler kalemine olan katkısının devam etmesini beklemekteyiz. Öte yandan, 2021 yılı Ekim ayında ülkemize en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Rusya %26,08 (905.379 kişi) ile birinci sırada bulunurken, Almanya %13,72 (476.370 kişi) ile ikinci ve Ukrayna %6,27 (217.608 kişi) ile üçüncü sırada yer aldı.

Dün ABD'de ekim ayına ilişkin Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi verisi açıklandı. Endeks, ekim ayında -0,18'den 0,76 seviyesine yükselişle beklentileri aşarak son 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve böylece yeniden pozitif bölgeye geçerek ekonomik faaliyetlerde büyümeye işaret etti.
 
Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,

ABD'de TSİ 17.45'te kasım ayına ilişkin öncü imalat ve hizmet PMI verileri açıklanacak. Ekim ayında imalat PMI 58,4 seviyesi ile güçlü büyüme bölgesindeki seyrini sürdürmüştü. Bununla birlikte, girdi tedarik sorunları ve kapasite kısıtlamaları nedeniyle Temmuz 2020'den bu yana üretim seviyelerindeki en düşük artış nedeniyle imalat PMI son on ayın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti.  Ekim ayına ilişkin hizmet sektörü PMI ise 58,7 seviyesi ile hizmet sektöründe büyümenin hızlandığını göstermiş, böylece temmuzdan bu yana en hızlı büyümeye işaret etmişti. Kasımda ise öncü verilere göre, imalat PMI'ın 59,1 seviyesine ve hizmet PMI da 59 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

Bunun yanında, ABD'de TSİ 18'de kasım ayına ilişkin Richmond Fed imalat sanayi endeksi takip edilecek. Endeks, ekim ayında -3'ten 12 seviyesine yükselişle beklentilerin oldukça üzerinde güçlü gelerek yeniden büyüme bölgesine geçmiş ve imalat sanayi faaliyetlerinde büyümeye işaret etmişti. Endeksin kasımda ise hafif düşüşle 11 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Avrupa genelinde de kasım ayına ilişkin öncü imalat ve hizmet PMI verileri takip edilecek. Avrupa genelinde imalat PMI'lar ekimde bölge genelinde devam eden arz sıkıntılarının yanında enerji tedarikindeki sorunlar ve artan maliyetler ve koronavirüs endişelerinin talebi baskılamasının da etkisiyle Fransa ve İngiltere hariç hafif aşağı yönlü revize edilmiş ancak güçlü genişleme bölgesindeki seyirlerini sürdürmüşlerdi. Kasımda ise öncü verilere göre bölge genelinde imalat ve hizmet PMI'ların hafif gerilemesi bekleniyor. Özellikle, son haftalarda artan koronavirüs vaka sayıları nedeniyle Almanya başta olmak üzere Avrupa'da önlemlerin artması ve hizmet sektörünün öncülüğünde büyüme görünümünü olumsuz etkilemesi riskine ilişkin endişelerin, imalat ve hizmet PMI verilerini kısmi baskılaması bekleniyor. Buna göre imalat PMI'ların kasımda Almanya'da 57,8'den 56,8'e, Fransa'da 53,6'dan 53'e, Euro Bölgesi'nde 58,3'ten 57,3'e ve İngiltere'de 57,8'den 57,3'e gerilemesi bekleniyor. Hizmet PMI'ların ise kasımda Almanya'da 52,4'ten 51,5'e, Fransa'da 56,6'dan 55,5'e, Euro Bölgesi'nde 54,6'dan 53,5'e ve İngiltere'de 59,1'den 58,5'e gerilemesi bekleniyor.

TCMB Analitik Bilanço Verilerine göre 19 Kasım haftasında toplam rezervin arttığını ve net rezervin azaldığını hesaplamaktayız. İlgili haftada toplam rezervin 0,7 milyar USD artarak 128,4 milyar USD'ye yükseldiğini, net uluslararası rezervin ise 3,5 milyar USD azalarak 25,1 milyar USD'ye gerilediğini öngörmekteyiz.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Sabah internet sitesinde yayınlanan habere göre; Konut arzının azaldığı bu dönemde öncü rol alarak yılın son çeyreğinde 12 projede 15 bin konutu başlatacağını duyuran Emlak Konut GYO, çalışmalarını hızla sürdürüyor. A Para'da yayınlanan Emlak Avcısı programına katılan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, konuttaki arzın talebi karşılamak için yeniden artacağı bir döneme girildiğini belirterek, "Talep artışı nedeniyle özel sektör, 2-3 yılda yeniden üretecek ve konut fiyatlarındaki artış hızı baskılanacak" diye konuştu.

2021 yılını hedeflerinin çok üstünde kapatacaklarını aktaran Gedikli, "Bu yıl için 1,11 milyar TL kâr, 11 milyar TL tutarında da satış geliri hedefi koymuştuk. Bu yılın 3. çeyrek sonuçlarına göre geldiğimiz noktada şirketimiz 1 milyar TL kâr ve 9,3 milyar TL satış geliri elde etti" dedi. 2022'de arsa portföyleri üzerinde proje çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerinin altını çizen Gedikli, "Önümüzdeki yıl da 20 bin bağımsız bölümü satışa sunmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

17 Kasım 2021 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…
 

Sabancı Holding (SAHOL, Nötr): Şirket Yönetim Kurulu'nun 09.11.2021 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirket tarafından 22.11.2021 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 13,73 TL - 13,83 TL (ağırlıklı ortalama 13,79 TL) fiyat aralığından toplam 600bin TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 22.11.2021 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 1,4mn TL olup, bu payların sermayeye oranı %0,0686'ya ulaşmıştır.

17 Kasım 2021 Tarihli Sabancı Holding Raporumuz için tıklayınız…
 

SEKTÖR HABERLERİ 


Yazılım: Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gönül Kamalı, yerli yazılım sektörünün küresel pazarda önünü açacak, imza aşamasında olan 14 kritik teşvikin bu ay açıklanmasını beklediklerini açıkladı. Kamalı, tamamı yazılım ihracatçılarına yönelik olarak hazırlanan paketin içerisinde, uluslararası pazarda rekabet gücünü artırmaya yönelik e-Turquality sisteminin diğer yanda yeni ön finansman paketinin, ihracatçıya özel sübvansiyonun ve yatırım teşvikinin olduğunu belirtti. (Kaynak: BloombergHT)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

Beyaz Filo (BEYAZ): Şirket ile Mais Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş. (MAİS) arasında 22.11.2021 tarihinde, ikinci el araç alımı için sözleşme imzalanmıştır. Bu sözleşme ile hem ikinci el araç tedarik kanallarına bir yenisi daha eklenmiş hem de MAİS ile ikinci el araç ticaretinde güçlü bir iş birliği kurulmuştur. Yapılan sözleşme ile ikinci el araç satışların artması, bunun da karlılığa olumlu katkı sağlaması beklenmektedir.

Adese Gayrimenkul Yatırım (ADESE): Şirketin sahip olduğu ve Vakıf Katılım Bankası A.Ş. tarafından üzerinde Vefa (Geri Alım Hakkı) sözleşmesi tesis edilmiş bulunan 7 renk projesinin kat/arsa payı devri karşılığı yapımına ilişkin olarak Konya Okkalar İnşaat A.Ş. (Yüklenici) ile 22.11.2021 tarihinde protokol karşılıklı olarak imzalanmıştır.

1- Proje bundan böyle "Arma 7 Renk" olarak adlandırılacaktır.
2- Yüklenici, projeyi her türlü giderler kendisine ait olmak üzere "Anahtar Teslimi" şeklinde inşa ederek tamamlayıp; şirket payına düşen bağımsız bölümleri Şirkete teslim etmeyi kabul, beyan ve taahhüt etmektedir.
3- Şirketin projedeki kat/arsa payı oranı satılabilir brüt/net inşaat alanı metrekaresinin %35' i olacaktır.
4- Yüklenici, 30.03.2022 tarihinde 3mn TL ve Nisan 2022 - Ağustos 2022 döneminde 2mn TL tutarında 5 eşit taksit halinde olmak üzere; toplam 13mn TL bedeli Şirkete ayrıca ödeyecektir.

Mevcut durumda tamamlanma oranı %80 seviyesinde olan 20 adet ticari alan ve inşaatına henüz başlanmamış durumdaki 303 adet konuttan oluşan projenin yapım süresi, arsa üzerindeki vefa kredi borcunun kapatılmasına müteakip 24 ay olarak öngörülmektedir.

FAİZ PİYASALARI


Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %15,56 seviyesinden %15,45 seviyesine geriledi. TCMB dün 20 milyar TL'lik (%16'dan, 7 gün vadeli) repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 341,6 milyar TL oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,56 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,55-%1,63 bandında hareketin ardından %1,63 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda verim eğrisinde faizlerde kısa vadeli tarafta 50 baz puana yaklaşan yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta 15 baz puana varan yükselişler görüldü. 

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı