Science Dergisi'nde yayımlanan bir araştırmada, Çin'de seyahat kısıtlamaları uygulanmadan önce her 7 vakadan 6'sının hastalığı fark etmeyerek topluma karıştığını dolayısı ile virüsün ülke genelinde yayılmasına neden olduğu belirtildi. 

   Konunun uzmanı araştırmacılar, az veya hiç belirti göstermeyen "gizli" taşıyıcıların, hastalığını şimdiye kadar teyit edilen vakaların üçte ikisine bulaştırdıklarını gözlemlediklerini açıkladı. 

   Araştırmada ayrıca, "Yeni tip koronavirüsü taşıyan insanların yüzde 86'sının fark edilmeden toplumda dolaştığı" belirtildi. 


   "Gizli taşıyıcıların çoğu hafif veya hiç belirti göstermiyor"


   Raporun yardımcı yazarlarından Columbia Üniversitesinden Jeffrey Shaman, "Salgının yayılmasını sağlayan bu kayda girmeyen enfeksiyon vakalarıdır. Bu gizli taşıyıcıların çoğu hafif veya hiç belirti göstermiyor. İnsanlar üşüttüklerini sanıyor." değerlendirmesinde bulundu. 

   Shaman, raporda ortaya çıkan sonucun, salgının patlak verdiği bölgelerde sosyal kısıtlamaların önemini gösterdiğini belirterek, "Bu gerçek (gizli taşıyıcılar), salgının önlenmesi için de ortaya büyük zorluklar koymaya devam edecek." dedi.