Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Obama: ABD, Suriye konusunda Rusya ve İran'la çalışmaya hazır
BM Genel Kurulu'nun 70. dönem toplantılarında konuşan ABD Başkanı Obama Rusya'yı tecrit etmek istemediklerini belirtip Moskova'nın dünya düzeninde adil biçimde yer almasını istediklerini ifade etti. "Rusya'yı tecrit etmek istemiyoruz. Bize güçlü bir Rusya gerekli" diyen Obama, Suriye konusunda Rusya ve İran'la çalışmaya hazır olduklarını söyledi.
28 Eylül 2015 - 18:36:53

Obama Rusya'ya Ukrayna krizi yüzünden uyguladıkları yaptırımların, 'Soğuk Savaş dönemine geri dönmek istedikleri' anlamına gelmediğini belirtti.

''Uluslararası düzene bağlılığımız Suriye'de olduğu kadar hiçbir yerde sınanmadı'' diyen Obama, ABD'nin Suriye krizinin çözümü için her ülkeyle işbirliği yapabileceğini belirtip Rusya ve İran'ın adını da ayrıca andı.

Suriye ve Irak'taki krizlerin çözümü için herkesin güç bir yapması gerektiğini belirten Obama, ''Eğer birlikte daha etkili bir biçimde çalışamazsak, bunun sonuçlarına katlanırız. ABD dünyadaki problemleri tek başına çözemez'' ifadelerini kullandı.

'ESAD, ÇOCUKLARI ÖLDÜREN BİR TİRAN'

Konuşmasında Suriye'deki iç savaşa da değinen Obama, 'çocukları öldüren bir tiran' olarak tanımladığı Suriye lideri Beşar Esad'ı destekleyen ülkeleri de kınadığını ifade etti.

SURİYE İÇİN 'KONTROLLÜ BİR GEÇİŞ DÖNEMİ'

Suriye'de çatışmalar öncesindeki düzene geri dönülemeyeceğini de ifade eden Obama, Suriye için 'kontrollü bir geçiş dönemi' çağrısı yaptı.

Diğer taraftan Irak savaşından 'zor dersler' çıkardıklarını belirten Obama, ''100 bin askerin, bütçeden ayrılan trilyonların bile yabancı bir ülkede kendi başına istikrar sağlamayacağını öğrendik'' dedi.

'İRAN İLE NÜKLEER ANLAŞMA, SİSTEMİN GÜCÜNÜN GÖSTERGESİ'

Bu arada ABD Başkanı Obama, İran'ın nükleer programıyla ilgili varılan uluslararası anlaşmanın da 'sistemin gücünün göstergesi' olduğunu söyledi.

'SON 50 YIL KÜBA HALKININ HAYATINI GELİŞTİRMEYİ BAŞARAMAYAN BİR KÜBA POLİTİKASI İZLEDİK’

ABD-Küba ilişkilerine dair değerlendirmelerde de bulunan Obama, ülkesinin Küba'ya uyguladığı ekonomik ambargonun kalkacağına emin olduğunu ifade etti: ''ABD son 50 yıl boyunca Küba halkının hayatını geliştirmeyi başaramayan bir Küba politikası izledi.”


Afp

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Sarkozy’nin 1 bakanı ve 5 danışmanı gözaltına alındı
Sarkozy’nin Cumhurbaşkanlığı döneminde Elysee Sarayı’nda, genel sekreterliğini, danışmanlığını ve müşavirliğini yapan 6 kişi gözaltına alındı.
WikiLeaks Bush ve Obama'nın yolsuzluğunu ortaya çıkardı
Jullian Assange’ın kurduğu WikiLeaks, ABD Başkanları George W. Bush ve Barack Obama dönemlerinde Beyaz Saray yetkililerinin de karıştığı milyarlarca dolarlık yolsuzlukla ilgili yeni belgeleri yayınladı.
Hollanda'da 3 Türk ölü bulundu
Etten-Leur kentindeki bir evde ölü bulunanların aynı aileden oldukları ve bir cinayete kurban gitmiş olabilecekleri belirtildi.
Bomba yüklü ambulanslarla intihar saldırısı: 24 ölü
Irak'ın Tikrit ve Samarra kentlerinde bomba yüklü ambulanslarla düzenlenen intihar saldırılarında en az 24 kişi hayatını kaybetti.
'Makedonya'nın istikrarlı bir ülke olmasını istiyoruz'
Rusya Devlet Başkanı Putin, Makedonya'daki siyasi durumun normalleşmesi çabalarına destek verdiklerini söyledi.
S.Arabistan'dan dengeleri değiştirecek hamle
Suudi Arabistan, İran'ın Ortadoğu'da etkinliğini kırmak için Irak kozunu oynamaya hazırlanıyor.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI