Obama: ABD, Suriye konusunda Rusya ve İran'la çalışmaya hazır
BM Genel Kurulu'nun 70. dönem toplantılarında konuşan ABD Başkanı Obama Rusya'yı tecrit etmek istemediklerini belirtip Moskova'nın dünya düzeninde adil biçimde yer almasını istediklerini ifade etti. "Rusya'yı tecrit etmek istemiyoruz. Bize güçlü bir Rusya gerekli" diyen Obama, Suriye konusunda Rusya ve İran'la çalışmaya hazır olduklarını söyledi.
28 Eylül 2015 - 18:36:53

Obama Rusya'ya Ukrayna krizi yüzünden uyguladıkları yaptırımların, 'Soğuk Savaş dönemine geri dönmek istedikleri' anlamına gelmediğini belirtti.

''Uluslararası düzene bağlılığımız Suriye'de olduğu kadar hiçbir yerde sınanmadı'' diyen Obama, ABD'nin Suriye krizinin çözümü için her ülkeyle işbirliği yapabileceğini belirtip Rusya ve İran'ın adını da ayrıca andı.

Suriye ve Irak'taki krizlerin çözümü için herkesin güç bir yapması gerektiğini belirten Obama, ''Eğer birlikte daha etkili bir biçimde çalışamazsak, bunun sonuçlarına katlanırız. ABD dünyadaki problemleri tek başına çözemez'' ifadelerini kullandı.

'ESAD, ÇOCUKLARI ÖLDÜREN BİR TİRAN'

Konuşmasında Suriye'deki iç savaşa da değinen Obama, 'çocukları öldüren bir tiran' olarak tanımladığı Suriye lideri Beşar Esad'ı destekleyen ülkeleri de kınadığını ifade etti.

SURİYE İÇİN 'KONTROLLÜ BİR GEÇİŞ DÖNEMİ'

Suriye'de çatışmalar öncesindeki düzene geri dönülemeyeceğini de ifade eden Obama, Suriye için 'kontrollü bir geçiş dönemi' çağrısı yaptı.

Diğer taraftan Irak savaşından 'zor dersler' çıkardıklarını belirten Obama, ''100 bin askerin, bütçeden ayrılan trilyonların bile yabancı bir ülkede kendi başına istikrar sağlamayacağını öğrendik'' dedi.

'İRAN İLE NÜKLEER ANLAŞMA, SİSTEMİN GÜCÜNÜN GÖSTERGESİ'

Bu arada ABD Başkanı Obama, İran'ın nükleer programıyla ilgili varılan uluslararası anlaşmanın da 'sistemin gücünün göstergesi' olduğunu söyledi.

'SON 50 YIL KÜBA HALKININ HAYATINI GELİŞTİRMEYİ BAŞARAMAYAN BİR KÜBA POLİTİKASI İZLEDİK’

ABD-Küba ilişkilerine dair değerlendirmelerde de bulunan Obama, ülkesinin Küba'ya uyguladığı ekonomik ambargonun kalkacağına emin olduğunu ifade etti: ''ABD son 50 yıl boyunca Küba halkının hayatını geliştirmeyi başaramayan bir Küba politikası izledi.”


Afp

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Çin'de 'sivrisinek fabrikası' kuruldu!
Çinli bilim adamları, dang hummasıyla mücadele çerçevesinde hastalığa neden olan dişi sivrisinekleri ortadan kaldırmak için bakteri taşıyan erkek sivrisinek yetiştirmeye başladı.
“Türkiye Irak’ın egemenliğine saygı göstermeli''
Bağdat’ı ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşen İbadi, Türkiye’nin derhal askerlerini topraklarından çıkarmasını talep ederek askerlerin 24 saat içinde çekilmemesi durumunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) gideceklerini açıkladı. İbadi, “Türkiye’den Irak’ın egemenliğine saygı göstermesini talep ediyoruz. Bu sorunu çözmeleri için 48 saat verdik, şimdi sadece 24 saatleri kaldı” dedi.
Bir ülkede daha FETÖ okulu kapandı
Danimarka'daki, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantılı eğitim kurumları arasında bulunan Ballerup Privatskole temel eğitim okulu kapandı.
Obama'dan kritik PYD mesajı
ABD Başkanı Barack Obama, “Son bir yılda sahada etkin bir ortağımız olduğunda IŞİD’in geriye itilebileceğini gördük” dedi.
ABD'den flaş Reza Zarrab açıklaması
New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nden Reza Zarrab açıklaması.
Guatemala'da toprak kayması: 26 ölü, yüzlerce kayıp
Guatemala'da şiddetli yağışların neden olduğu heyelanda 26 kişinin yaşamını yitirdiği, 600 civarında insandan da haber alınamadığı bildirildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI