Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Yalçın Akdoğan: Çözüm Süreci'nde başa dönemeyiz
Başbakan Vekili Yalçın Akdoğan: "Hadi nerede kalmıştık, başa dönelim' diyemeyiz. Burada bir güvenlik açığı oluştu. Örgüt, süreci istismar etti ve ihanet etti. Onlara diyorum ki sürdürmek istesen de sürdüremezsin. Çünkü bu eylemlerle süreç sürdürülemez hale gelmiştir. Bu güvenlik açığı tamamen kapatılacak." dedi.
28 Eylül 2015 - 18:23:18
Akdoğan, ANFA Altınpark'ta düzenlenen AK Parti 3. Yerel Yönetimler İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmasına, Kurban Bayramı'nda Mina'da yaşanan felaketin herkesi çok üzdüğünü belirterek, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek başladı.
 

- "Siyaset, sadece örgütün önünü açan mekanizmaya dönüştü"

Akdoğan, büyük bir yanılgının ortaya çıktığını, "Biz, Kobani'de başardık, Türkiye'de de yaparız sokak çatışmalarıyla. Buralarda kurtarılmış bölgeler oluştururuz" denildiğini aktararak, şöyle devam etti: "Bunu çökerttik. Devrimci halk savaşı çıkarmayı istediler. Bu proje de çöktü. 'Halkı arkamıza alırız, milleti isyana sevk ederiz, halk isyanları olur'. Kimse itibar etmedi. O projeleri de çöktü. Dediler ki 'böyle olmuyor'. Belediye başkanlarına talimat verdiler, 'özerklik ilan edeceksiniz' dediler. Bir işi böyle yarım ağız özerklik ilan eder gibi açıklamaları okuyup kaçtılar. O projeleri de çöktü. Özerklik projeleri, devrimci halk savaşı projeleri, Kobani gibi sokak çatışmalarıyla kurtarılmış bölge ilan etme çabaları, bunların hepsi çökertildi.

Bunlar bir elde siyaset bir elde silah buna alıştılar. Siyaset yol açtı koçbaşı arkasından bu örgüt girdi. Oraları, mevzi kazanmak için siyaseti kullandılar. Girdikleri her yerde insanlara baskı yaptılar, ceberut bir anlayış, zulüm ettiler. Siyaset, sadece örgütün önünü açan bir mekanizmaya dönüştü. Bu örgüt kime zulüm ediyor? Oradaki Kürt vatandaşımıza, kardeşimize zulüm ediyor. Adeta onları rehin almış durumda. Ama oradaki insanı özgürleştirmek öncelikle bu örgütten, bu ceberut anlayıştan kurtarmaktan geçiyor. Bu operasyonlar sürecek, millet için sürecek."

- "Bu güvenlik açığı tamamen kapatılacak"

Birilerinin iyi niyetle "Bu süreci devam ettirin, bu kadar operasyon yaptınız" dediklerini aktaran Başbakan Vekili Akdoğan, "Şunu çok iyi görmek gerekiyor. Bu operasyonlar keyiften yapılmadı. 'Hadi nerede kalmıştık başa dönelim' diyemeyiz. Burada bir güvenlik açığı oluştu. Örgüt, süreci istismar etti ve ihanet etti. Onlara diyorum ki 'sürdürmek istesen de sürdüremezsin'. Çünkü bu eylemlerle süreç sürdürülemez hale gelmiştir. Eğer birileri yol keserse, dağa kaçırırsa, baskı yaparsa nasıl siz orada bir şeyi devam ettirebilirsiniz? Silahlanırsa, yeni yeni birtakım silahlı örgütler kurarsa nasıl sürdürebilirsiniz? İllegalite üzerinden devam ederse işte o süreç sürdürülemez hale geldi. Bu güvenlik açığı tamamen kapatılacak" ifadesini kullandı.

Akdoğan, HDP'nin barajı geçmek için Çözüm Süreci'nin düşmanlarıyla, statükocu ve ulusalcı cepheyle sürece her türlü kötülüğü yapan paralel çeteyle ittifak yaptığını söyledi.

Terörle mücadele ettiklerini vurgulayan Akdoğan, bunun bir sebep değil sonuç olduğu görüşünü dile getirdi. Akdoğan, eylemler üzerine Hükümet'in harekete geçtiğine ve operasyonların başladığına işaret ederek, eş zamanlı üç terör örgütünün ülkede kaos çıkarmak için saldırılar gerçekleştirdiğini bildirdi.

- "Aynı amaçla yürütülen birtakım görüşmelerdi ve MHP de iktidar ortağıydı"

AK Parti'nin bölgede mücadele eden tek parti olduğunu belirten Akdoğan, bu süreçte kendilerinin devlet ve millet için herkesten sorumlu ve duyarlı bir tavır beklediklerini ifade etti.

Akdoğan, kendisinin "Sizin iktidar ortağı olduğunuz dönemde İmralı ile görüşmeler yok muydu" sözlerini anımsatarak, şunları kaydetti: "Hemen paniklediler, yok da diyemediler. Devlet, terörle mücadele bağlamında çok boyutlu çalışmalar yürütür. Devletin birimleri bütün bu görüşmeleri yapmıştır. Bu sorunu çözmek için MHP'nin iktidar ortağı olduğu dönemde de yapmıştır. Peki siz konu mankeni miydiniz? İktidar ortağıydınız, niye ses çıkarmadınız? Şimdi niye bizi yerden yere vuruyorsunuz? Beyefendiler çıkmış diyorlar ki 'Gidip, ifade almak için görüşülüyordu, sorguya çekiliyordu'. Çocuk kandırıyorlar. Öcalan, 99'da yargılandı, bitti. Siz neyin ifadesini, yani gizli kapaklı asker, polis gidip mi ifade alıyor? Böyle bir şey olabilir mi? O günkü görüşmelerin amacı da terörün bir şekilde, örgütün silah bırakması ve Türkiye'yi terk etmesiydi. Aynı amaçla yürütülen birtakım görüşmelerdi ve MHP de iktidar ortağıydı."
Ajanslar
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Çözüm Süreci'nde iyi bir noktadayız
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Çözüm Süreci'nde "iyi bir noktaya gelindiğini" belirterek, "Ben de önümüzdeki günlerde, haftalarda güzel şeyler olacağını düşünüyorum" dedi.
‘Çözüm sürecini bozanı kimse affetmez’
AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mehmet Metiner, “HDP’nin baraj altında kalması çözüm sürecini hiçbir şekilde etkilemez” dedi.
Yalçın Akdoğan: Çözüm Süreci'nde başa dönemeyiz
Başbakan Vekili Yalçın Akdoğan: "Hadi nerede kalmıştık, başa dönelim' diyemeyiz. Burada bir güvenlik açığı oluştu. Örgüt, süreci istismar etti ve ihanet etti. Onlara diyorum ki sürdürmek istesen de sürdüremezsin. Çünkü bu eylemlerle süreç sürdürülemez hale gelmiştir. Bu güvenlik açığı tamamen kapatılacak." dedi.
Silah bırakma çağrısına ilk yanıt geldi
Şırnak’ın Silopi ilçesinde PKK’nın şehir yapılanması olan YDG-H tarafından kurulan çadırlar kaldırıldı.
Başbakanlıkta Çözüm Süreci Zirvesi, Cumhurbaşkanlığında Açıklama
Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Saray’da gerçekleşen görüşmede, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda mevcut güven ve istikrar ortamının titizlikle muhafaza edilmesi gerektiğine vurgu yapıldığını bildirdi.
Hakan Fidan ayağının tozuyla ’çözüm süreci’ toplantısında
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki ’çözüm süreci’ toplantısı başladı. Toplantıya görevine geri dönen MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR