ABD, Türkiye'yi örnek gösterdi
Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, göçmen kriziyle mücadele eden Avrupa Birliği ülkelerine Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılara yönelik çabalarını örnek gösterdi.
29 Agustos 2015 - 09:07:16
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, AB ülkelerine kaçak göçmen akınına ilişkin soruları yanıtladı.
Krizle mücadele edilirken göçmenlerin de insan olduklarının göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayan Earnest, "Bu kişiler, tehlikeli ortamlardan kaçıyorlar. Libya ve Suriye gibi yerlerdeki insani durum düşünülemez bile. Ancak bölgede, bu kişilere temel insani yardım sağlamaya dönük çabalarının takdir edilmesi gereken ülkeler var. Örnek olarak Türkiye'yi ele alalım. Bir milyondan fazla Suriyeliyi kabul eden bir ulus. Türk hükümeti ve Türk halkı sığınmacılar için ciddi kaynaklar aktardı. Evlerinden uzaktaki bu insanların temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. Bu, AB'nin baş etmesi gereken bir şey" diye konuştu.
AKDENİZ'DE CAN VERENLERİN SAYISI 2 BİNİ GEÇTİ
Afrika ve Ortadoğu'dan gelen göçmenler son dönemde Avrupa ülkeleri için krize dönüştü.

Birçok Avrupa ülkesi göçmen akımını önlemek için güvenlik önlemlerini artırarak sınırda müdahale etmeye başladı. Deniz yoluyla İtalya üzerinden Avrupa'ya geçmek isteyen göçmenler İtalya Sahil Güvenlik birimleri tarafından kurtarılarak, göçmenler için oluşturulan geçici barınma yerlerinde tutuluyor.
Afrika ve Ortadoğu'dan deniz yoluyla Avrupa'ya göç etmek isteyenlerin bir kısmı ise bu yolda hayatını kaybediyor.
Uluslararası Göç Örgütü'nün verilerine göre, 2015'in başından bu yana Avrupa'ya kaçak yollardan girmek isterken Akdeniz'de can veren göçmenlerin sayısı 2 bin 365'i buldu. Bu yıl şu ana kadar 255 bin 152 göçmen Avrupa ülkelerine ulaşmayı başardı.

Reuters
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
ABD'den 35 Rus diplomata sınır dışı kararı!
Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönünde herhangi bir somut kanıt bulunmasa da, Beyaz Saray 35 Rus diplomatı sınırdışı etme kararı aldı. ABD, aralarında Rus istihbarat direktörünün de bulunduğu 6 kişiye de yaptırım uygulanacağını açıkladı.
Almanya saldırı endişesiyle diken üstünde
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, ülkede terör tehdidi seviyesinin yüksek olduğunu açıkladı. Bakan, ülkede yapılan aramalar ile Paris saldırıları arasında bağlantının tespit edilmediğini de söyledi.
F16 uçağı Kuzey Denizi'ne düştü
Danimarka'ya ait bir F16 savaş uçağının, eğitim uçuşu için Skydstrup Askeri Hava Üssü'nden havalandıktan sonra Römö yakınlarında Kuzey Denizi'ne düştüğü bildirildi. Ajanslar
Ünlü oyuncu hayatını kaybetti
ABD doğumlu ünlü oyuncu Abe Vigoda 94 yaşında hayatını kaybetti. Vigoda 'Baba' filmindeki rolüyle hafizalara kazınmıştı.
Filistin'de iki devletli çözüm seçim beyannamesinde
Muhafazakar Parti Genel Başkanı David Cameron seçim beyannamesinde 'İsrail-Filistin sorununda iki devletli çözüme' yer verdi.
3 ülkeden Suriye için özel ekip
İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani dün yaptığı açıklamada Tahran, Moskova ve Şam’ın Suriye’deki durumların gözlemlenmesi amacıyla özel bir ekip oluşturulması konusunda anlaşmaya ulaştıklarını ifade etti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI