'ABD, Rusya'yı yenmek için Avrupa'nın gözünün yaşına bile bakmayacak'
ABD'li tarihçi Eric Zuesse, 'Rusya'yı zayıflatmak için dünyanın farklı yerlerinde savaşlar yürüten' Washington'ın amacına doğru ilerlerken 'müttefiklerine bile acımayacağını' ifade etti.
14 Agustos 2015 - 14:51:27sAlman Deutsche Wirtschafts Nachrichten gazetesinde yayımlanan makalesinde ABD'nin Libya, Suriye ve Ukrayna politikaları arasında paralellikler kuran Zuesse şunları yazdı: ''Amerikalılar Libya'yı bombalamadan önce burası refah dolu bir ülkeydi. Kişi başına düşen gelir yüksekti. Eğitim ve sağlık hizmetleri devlet kontrolündeydi. Yoksullar da bu hizmetlerden faydalanabiliyordu. ABD'nin müdahalesi ardından Libya, Avrupa için ciddi bir probleme dönüştü. ABD için şimdi de sırada Suriye var. Amerika'ya göre Suriye de Rusya'ya karşı zafer kazanmak için mahvedilmeli.''
'AMERİKALILARIN IŞİD'E KARŞI MÜCADELESİ BİR HALKLA İLİŞKİLER ÇALIŞMASI'
ABD'nin Suriye'de bir İslam hükümeti kurmak istediğini ifade eden tarihçi, yazıya şöyle devam etti: ''(Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad Rusya'nın müttefiki. Suriye Rus enerji ürünlerinin Avrupa'ya ulaştırılmasında kilit rol oynuyordu. (…) ABD Suriye'deki rejimi değiştirmek için teröristleri destekliyor. Amerikalıların IŞİD'e karşı 'mücadelesi' de bir halkla ilişkiler çalışması ve propaganda olmaktan öteye gitmiyor.''
'AVRUPA'YI ETKİLEYİP ETKİLEMEDİĞİNE DİKKAT ETMİYOR'
''Libya'da Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin, Ukrayna'da da Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesi ve Esad'ı yerinden etme çabalarının amacı Rusya'yı zayıflatmak ve bu ülkedeki rejimi değiştirmek'' diyen Zuesse, ABD'nin, politikalarının Avrupa'yı etkileyip etkilemediğine ise 'dikkat etmediğini' ifade etti.
‘ABD BU SAVAŞTAN CANLI ÇIKAN TEK DEVLET OLMALI'
Tarihçi makalesini şöyle noktaladı: ''Washington'ın dış politikasına göre Amerikalıların başlattığı kaos ve yıkım sona erdiğinde ABD bu savaştan canlı çıkan tek devlet olmalı. Bu nedenle Amerikalı stratejistler için, Rusya'ya (Ukrayna krizi nedeniyle) uygulanan yaptırımların Avrupa ekonomisine zarar vermesi de son derece kabul edilebilir bir şey.''sputnik
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Nijerya'da Boko Haram'ın elinden 293 kişi kurtarıldı
Nijerya ordusu, terör örgütü Boko Haram'ın sığınağı Sambisa ormanından en az 200 kız çocuğu ve 93 kadının kurtarıldığını açıkladı.
Rusya'da termik santralde patlama!
Rusya'dan son dakika patlama haberi geldi. Rusya'nın Penza şehrinde termik santralde meydana gelen patlamada en az 1 kişi hayatını kaybetti.
Birleşmiş Milletler'den ateşkes çağrısı
Birleşmiş Milletler (BM), ABD, Rusya, İran ve Türkiye'ye Suriye'de 72 saatlik ateşkes sağlanması için çağrı yaptı.
PKK flamasına 1000 Euro ceza
Almanya'nın Münih şehrinde düzenlenen bir gösteride PKK flaması açan milletvekili Nicole Gohlke, bin Euro para cezasına çarptırıldı.
AB'den Türkiye'ye vize koşulu
AB ülkelerinin Türkiye'ye Haziran sonundan itibaren Schengen Bölgesi'nde vize muafiyeti sağlanması konusunda uygulamaya “askıya alma koşulu” eklenmesini talep ettiği belirtildi.
'Hamas'ın mücadelesi İsrail'e karşı'
Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Heniyye, mücadelelerinin sadece işgalci İsrail'e karşı olacağını söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI