Lavrov: ABD, IŞİD’e karşı Esad’la birlikte çalışmalı
ABD’nin Suriye politikasını eleştiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington’a IŞİD’le mücadelede ‘çift yönlü yaklaşım’ önerisinde bulundu. Rusya’da yayın yapan Rossiya-1 televizyonuna konuşan Lavrov, IŞİD’le mücadelede konusunda açıklamalarda bulundu.
09 Agustos 2015 - 23:24:41
ABD’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı muhattap kabul etmeme kararını ‘tuhaf’ bulduğunu belirten Lavrov, “Esad, kimyasalların imhasında tamamen meşru ortakken, nasıl oluyorsa terörle mücadelede meşru olmuyor” dedi.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile gerçekleştirdikleri görüşmelere de değinen Lavrov, IŞİD’le mücadelede ‘çift yönlü yaklaşım’ın benimsenmesi gerektiğini belirtti.
ÇİFT YÖNLÜ YAKLAŞIM ÖNERİSİ
“Bu çift yönlü yaklaşım, hem bir koalisyon oluşturulmasını hem de bu koalisyonu destekleyecek siyasi sürecin canlandırılmasını içeriyor" diyen Lavrov, 'vatan sever askerlerin oluşturduğu silahlı gruplar'ın yanı sıra Suriyeli siyasi güçlerin bu sürece dahil olması gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hazırladığı IŞİD planını da hatırlatan Lavrov, “Bu girişim, hali hazırda savaşan gruplarında dahil olacağı bir koalisyonun kurulmasını da içeriyor. Birbirleri ile mücadele etmek yerine, öncelikle ortak tehdit üzerinde anlaşılmalı, ardından ülkelerinde nasıl yaşamak istediklerimi müzakere etmeliler” dedi.
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye’deki terörizmin yerini bir iç savaşın almaması için Moskova’nın siyasi süreci desteklemeye hazır olduğunu da belirtti.

sputniknews
 

 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Belçika Parlamentosu'nda bomba paniği
Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Federal Parlamento binası bomba ihbarı üzerine tahliye edildi.
Papa Müslüman göçmenin önce ayaklarını yıkadı sonra öptü
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françis aralarında 3 Müslümanın da bulunduğu 11 göçmen ve 1 İtalyan kadının ayaklarını yıkadı ve öptü. Papa Françis daha önce de, Katolik dünyasında bir ilke imza atarak bir kadının ayağını yıkamış ve öpmüştü.
NATO: Türkiye olmasa IŞİD'le mücadele daha zor olurdu
Türkiye’nin terör örgütü IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyona önemli katkılar sunduğunu belirten NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye olmadan bu mücadele çok daha zor olurdu” dedi.
Obama'dan İran'a 'nükleer' tehdit!
İran'la P5+1 ülkeleri arasında nükleer müzakerelerde varılan anlaşmanın ardından Barack Obama, "İran'ın hiçbir zaman nükleer silah üretebilmesine izin verilmeyecek" dedi. ABD Başkanı, gözdağı vermeyi de ihmal etmedi: "Eğer İran aldatırsa onları enseleyebiliriz ve bunu yaparız."
Cerablus 3 yıl aradan sonra yeniden aydınlanacak
Türkiye'den Cerablus'a elektrik naklinin bu gece gerçekleşmesi bekleniyor
Almanya Başbakanı Merkel'den ilk açıklama
Almanya Parlamentosu'nun 'Ermeni soykırımı' önerisini kabul etmesinin ardından Almanya Başbakanı Merkel'den ilk açıklama geldi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI