'Liberalliğim ailem söz konusu olunca kenarda duruyor'
Sivil Düşünce'nin söyleşi köşesinin konuğu, İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümü mezunu, AK Parti Bursa İl yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda AK Parti aday adayı Sayın Setenay Yüksel Olguner hanımefendi.
29 Mayis 2015 - 20:19:13
Yazar kimliğinin yanı sıra aynı zamanda bir Barışa Bak aktivisti olan Olguner, çözüm sürecinin en büyük destekçilerinden.
 
Siz de bir aday adayıydınız? Siyasette fırsat eşitliğinden bahsedilirken, kadınların siyasete katılımı neden az?
Siyaset tam zamanlı mesai isteyen bir alan. Yoğun ve gecesi gündüzü olmayan bir temponun verdiği fiziksel yorgunluk bir yana, ruhsal olarak da çok yıpratıcı olabiliyor. Aslında biz kadınlar buna alışkınız. Anne olmak da farklı bir meydan okuma değil. Özellikle de annelik sorumluluğunun yanında bir de mesleğinizi icra etmeye niyetliyseniz. Ancak birçok kadın da haklı olarak, bu temponun ikiye katlanmasını göze alabileceği şartların olgunlaşmasını beklemek zorunda hissediyor kendini. Tabi bir de Türkiye Siyasetinin hala kendini yenileyememiş olmasından kaynaklanan bir engel de var kadınların önünde. Zihinsel kotalar kadınların önünü kesiyor.
 
Bir araştırmaya göre, kadın siyasetçilerin sayısının artması durumunda Türkiye’nin gelişeceğine, daha iyi bir toplum haline geleceğine inananların oranı, yüzde 56 ile yarıdan fazlaymış.  Siz bu görüşe katılıyor musunuz?
Katılmamak olası değil. Kadın cesareti ve kadın bakışı farklıdır. 
 
Kadın adayların çok olması neyi değiştirir mesela? Kadın aday oy tercihini değiştirir mi sizce?
Kadınlar siyasette çok gözü pek ve azimliler. Duruşlarından ödün vermiyorlar ve inandıkları değerlere inanılmaz bağlılar. Siyasete güveni arttırıyorlar. Bir annenin evladını sahiplenmesi ile bir kadın siyasetçinin ülkesini ve davasını sahiplenmesinin altında aynı içgüdu var. Üstelik söz konusu insan olduğunda kadın bakışı olayları toplumun gördüğü gibi görebiliyor. Çocuklar, gençler ve kadınlar söz konusu olduğunda ki bu saydıklarım toplumun temelini oluşturuyor.  Kadınların samimiyetleri seçmen nezdinde, erkeklere nazaran daha inandırıcı bulunuyor. Özellikle toplumsal travma yaşatan olaylarda, kadınlar kendi dillerinden ancak kadınların anlayabileceğine inanıyorlar. Dolayısı ile bu, oy tercihlerine de yansıyor.
 
 
Siyasette kadınların önündeki zihni ve fiziki engeller nelerdir? Sizin karşılaştığınız engeller var mıdır?
Bir kere eski siyasetin kodlamalarında olan siyaset ¨erkek işidir¨ zihniyeti henüz geride bırakılmış değil. Bahsettiğim çalışma temposu da bu kanıyı güçlendiriyor. Parti üst yönetimleri kadınlara kapıları açsa da teşkilatlar aynı ölçüde açık olamıyorlar. Ak Parti kadınları sahanın süvarileridir. Sahaya ilk onlar inerler, kapıları ilk onlar çalarlar... Ve bunu karşılıksız, çoğu zaman da kendi imkânlarıyla yaparlar. Bu adanmışlığı başka yerde zor bulursunuz. Teşkilatlardan gelen bir siyasetçi olarak çok net söylüyorum, ben makam sahibi olsam en güvendiklerim, danışmanlarım mutlaka kadın olurdu. Kadınların sadakati, hesapsızlıkları ve doğru olanı söylemekten çekinmeyişleri siyaset tarzlarının en ayırt edici özellikleridir çünkü. Elbette benim de karşılaştığım zorluklar oldu. Adaylığım için kızımın büyümesini bekledim, çok uzun zaman önce her türlü olasılığı düşünerek aile düzenimin bozulmaması için gerekli koşulları hazırladım. Ben adrenalin seven, sahada çalışmaktan, ter dökmekten hoşlanan bir siyasetçiyim. El kaldırıp indirerek bu işi yapamayacağımı iyi bildiğim için, maksimum performansı verebilecek bir ortamda olduğumdan emin olmalıydım. Bu da zaman kaybettirdi haliyle.
 
Siz aynı zamanda bir ''Barışa Bak'' aktivistisiniz. Yanılmıyorsam bu platform daha ziyade liberal görüşlü insanların oluşturduğu bir platform. Siz de liberal misiniz?
Tavren liberal, kalben muhafazakâr... Neticede demokrat ... Hep liberal demokrat olduğuma inandım, hayata da öyle bakmaya çalıştım. Ancak liberalliğim kendim ve ailem söz konusu olunca kenarda duruyor. Taşra çocuğuyum ben. Anadolu taşrası edebiyle büyüyen, inancı kuvvetli bir ailenin mensubuyum. Köy, kasaba, şehir üçgeninde bir hayata doğduğum ve her kesimi kendimde barındırmaya alışık olduğum için belki, pek çelişki yaşamıyorum.
      
Mevcut Ak Parti kadrolarına bakıldığında, liberal ve batılı hiçbir örgütlü grubun barınamadığı görüşüne katılır mısınız?
Ak Parti için şu anda yürütülen ´İslamcı kesim, liberal kesimle çatışıyor´ algısının bir ayağı bu. Ancak bana kalırsa son derece yanlış teşhis, liberal görüşlü birisi olarak böyle bir gruplaşmanın olmadığını çok rahat söyleyebilirim. Biraz dikkatli takip eden herkes de bunu görebilir. Ak Parti kadroları mütedeyyin kesimden, milli görüşten geçmiş kadrolar. Teşkilatları onlar kurdular. Liberal isimler ise teşkilatlarda çok fazla değil, haliyle alt kadrolardan sivrilmeleri çok da kolay olmuyor. Ancak üst yönetimde böyle bir tavır yok, tersine destek oluyorlar, ben kendi adıma bunu çok rahat söyleyebilirim
 
AK Parti'de işler iyiye gitmiyor algısı piyasaya servis edilmeye başladı? Sizce de bu sadece bir algı operasyonu mu, yoksa gerçekten bir takım iyiye gitmeyen işler var mı?
Çok uzun zamandır iktidarız ve çok büyük badireler atlattık. En büyük reformlarımızı yapacağımız dönemde akıl almaz ittifaklarla, akıl almaz saldırılara uğradık. 4 yıldır savaştayız ve kabul etmek gerek ki çok yıprandık. 13 yıllık iktidar eteğimize birçok siyaset cambazının yapışmasına sebep oldu ve bu haklı olarak rahatsızlık yaratıyor. Ancak savaş devam ediyor. Bu savaşın en sinsi hamlesi de içerden bölünmeyi sağlamak. Şu anda içeriden ve dışarıdan buna çalışılıyor ama Ak Kadrolar ve seçmen bu tehlikeyi gördüğü sürece karşı tarafın şansı yok. Bunun için de Ak Parti´nin misyonu, vizyonu, kim olduğu ve bu günlere gelene kadar nelerle savaştığı hiç unutulmamalı
 
Cumhurbaşkanı'nın bir siyasi parti lideri gibi miting meydanlarında olması siyaset etiği açısından doğru mu?
Cumhurbaşkanımız seçim kampanyasında bunu vaadetti. Meydanlardan uzaklaşmayacağına ve yetkilerini kullanacağına dair söz verdi. Yüzde 52 de bunun için oy verdi Sayın Erdoğan´a, aksini yaparsa sözünü tutmamış olur.
 
Son olarak; Seteney Yüksel Olguner ismini gelecekte nerelerde görebileceğiz? Hedefleriniz nedir?
Hizmet etmek, fark yaratmak istiyorum. İnsanlara dokunmak, dertlerine çözüm bulabilmek için de siyasetten daha doğru bir alan yok. Siyasete devam vesselam 

Oğuz Ağca
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
'Suriye meselesi, Siyonizm'in kurduğu bir komplodur'
İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, sivildusunce.com ile gerçekleştirdiği röportajda Ortadoğu’da DAEŞ’in büyük bir tehdit olduğunu ifade etti. Suriye’deki iç savaş için ‘Suriye meselesi her şeyden önce halk-devlet, zalim- mazlum meselesi değil, uluslararası Siyonizm ve İslam ümmeti düşmanlarının Müslümanlar aleyhinde kurduğu bir komplodur’’ dedi.
Arıncı: TSK’yı denetleyebilmiş olsaydık FETÖ yapılanmasını anlardık
TSK denetlenmiş olsaydı 15 Temmuz yaşanmayabilir miydi? TSK 2019’dan itibaren denetlenecek peki rahatsızlar mı? ByLock yerine örgüt ne kullanıyor? Cemaatler artık rahat rahat hareket edebilecek mi? Türkiye’nin yerli yazılımı hazır mı? Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı AKŞAM’a konuştu.
''Çözüm Süreci'nin değeri şimdi anlaşılıyor''
Kanal5 Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Ünal, Türkiye'nin dış politikası ve bölgede gelişen olaylar ile ilgili Sivil Düşünce Genel Yayın Koordinatörümüz Semra Polat'a önemli açıklamalarda bulundu.
''Devlet sınıfsal tahakküm cihazıdır''
Sivil Düşünce yazarı Oğuz Ağca, oyuncu Gupse Özay'ın babası Av. Senih Özay ile samimi bir söyleşi gerçekleştirdi.
''Başkanlık Sisteminin Erdoğan ile anılması suikasttir!’’
Sayın 25. Dönem Şanlıurfa Milletvekili, AK Parti Sosyal İşler Genel Başkan Yardımcısı, Prof.Dr. Mazhar Bağlı ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ikinci bölümünde yine Türkiye ve dünya günemine dair önemli konular yer alıyor. Sayın Bağlı'nın Sivil Düşünce'ye önemli açıklamalarda bulunduğu röportajın ikinci bölümünü yayımlıyoruz.
Üşüyen çocuklara uzanan sıcacık yardım eli: Çocuklar Üşümesin
Star yazarı İlhami Işık, Şırnak'taki yoksul çocuklar ve ailelerine yönelik ''Çocuklar Üşümesin'' başlığı altında önemli bir kampanya başlattı. Sivil Düşünce Genel Koordinatörümüz Semra Polat, İlhami Işık ile kampanya hakkında röportaj yaptı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI