'Çözüm Süreci topluma mal olmuş bir süreçtir'
Başbakan Davutoğlu, "Çözüm Süreci topluma mal olmuştur. Dolayısıyla "Çözüm Süreci şurada durdu' iddiasında bulunmak kimsenin tek başına kullanabileceği bir tasarruf değildir" dedi.
03 Mayis 2015 - 23:42:21

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya'daki programında televizyon kanallarının temsilcileriyle bir araya geldi ve soruları yanıtladı.

Davutoğlu, "Bugün Çözüm Süreci ne sadece hükümetin ne HDP'nin veya şu veya bu paydaşın meselesi olmaktan çıktı, topluma mal olmuş bir süreçtir. Dolayısıyla herhangi bir şekilde 'Çözüm Süreci şurada durdu' diye bir iddiada bulunmak kimsenin tek başına kullanabileceği bir tasarruf değildir" dedi.

"Psikolojik ve yasal eşik aşıldı"

Çözüm Süreci'nde psikolojik ve yasal eşiğin aşıldığını kaydeden Davutoğlu, "Bu yasal eşikten kastım, yasanın çıkmış olması ve mekanizmaların kurulması. Aslında aşılamayan şey, HDP ve diğer tarafların, Kandil'in vesairenin, sürekli tereddütlerle ve sürekli dar hesaplar içinde bu süreci kendisine yontma çabasıdır" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Gezi provokasyonlarının yapılma sebeplerinden birisinin Türkiye'de iç barışı sağlayacak olan Çözüm Süreci'ni engelleme çabası olduğunu dile getirdi.

"Çözüm Süreci'nden taviz vermeyeceğiz"

Davutoğlu, "Kan akan musluk afişleriyle eğer halkı tehdit etmeyi düşünüyorlarsa bu halk bu tür tehditleri, şantajları daha önce de gördü. Şu anda Çözüm Süreci hususundaki kararlılığımız ilk günkü kadar sabittir, hiçbir şekilde çözüm sürecinden taviz vermedik, vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Hiçbir şeyden çekincem yok"

Başbakan Davutoğlu, "Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Fetullah Gülen ile görüşmesine" ilişkin, "Bu görüşme biz BM Genel Kurul toplantıları için New York'ta bulunduğumuz sırada oldu" dedi.

Davutoğlu, "Kaydetme, dinleme merakları olduğu için isterlerse yayımlasınlar, yani bunu çıkarsınlar, dinlemişler, kaydetmişlerse. Ben söylediğim her şeyin hem farkındayım hem de ne dediğimi bilirim, ne söylediğimi de bilirim, bu konuda hiçbir şeyden de çekincem yok" şeklinde konuştu.

Başbakan Davutoğlu Abdullah Gül'ün görüşmeden haberdar olup olmaması ile ilgili olarak da şunları söyledi: 

"Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile ilgili olarak ise hafızalar yanılabilir tabii ama yine ben kendisiyle başdanışman olarak da daha sonra da cumhurbaşkanı olduğu dönemde Dışişleri Bakanı olarak da büyük bir onurla çalıştım, kendileri gayet iyi bilirler, ben herhangi bir yerde bir faaliyette resmi görevdeyken kendisinden izin almadan bırakın bir başka şehre gitmeyi, bir başka sokağa ya da toplantıya dahi gitmemişimdir. Bu görüşme biz BM Genel Kurul toplantıları için New York'ta bulunduğumuz sırada oldu. Dolayısıyla New York'tan Pensilvanya'ya gitmem söz konusu olduğunda da nihayet resmi görüşmelerin sürdüğü bir hafta sonuydu, kendisine de öyle görüşme için gideceğimi ifade etmiştim."

Davutoğlu, "Ben hayatımda hiçbir şekilde bir konuyu örtmedim, hiçbir görüşmemi devlet kayıtları dışında yapmadım, olması gereken şeyler içinde yaptım" ifadelerini kullandı.

 "7 Haziran akşamı hesapları dumura uğrayacak"

Başbakan Davutoğlu, paralel yapının faaliyetleri ile ilgili olarak, "Netice üretmediği 30 Mart'ta ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde gözüktü. İnşallah 7 Haziran akşamı bütün bu hesaplar içinde olanların hesapları dumura uğrayacak. Takke düşüp kel her yerde görünecek" dedi.

Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri ile ilgili olarak, "Nihai kertede yürüttüğüm görev itibariyle başarı kriterini soruyorsanız tabi birinci parti olmak ve iktidar olmak" ifadelerini kullandı.

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
"Kürt Meselesine İslami Çözüm" çalıştayı
Diyarbakır'da yapılan "Kürt Meselesine İslami Çözüm" çalıştayı, sonuç bildirgesinin okunmasıyla sona erdi.
Akdoğan, TBMM’de Sırrı Süreyya Önder ile görüştü
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çözüm süreci heyetinde yer alan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile bir araya geldi.
'Çözüm sürecini hedefine ulaştırmakta kararlıyız'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz Çözüm sürecini bunlar Meclis'te değilken başlattık. Milletimizle birlikte bu süreci hedefine ulaştırmakta kararlıyız" dedi.
Numan Kurtulmuş: Kürtler için demokratik adımlar atacağız
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "terör örgütünün elindeki silahları gömmesi" şartıyla, "Kürtler'in hakkını, hukukunu, özgürlüklerini, onurlarını korumak için bütün demokratik adımları atma kararlılığında olduklarını" söyledi.
Miroğlu: 'Çözüm süreci bölgede huzuru hakim kıldı'
Orhan Miroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çözüm sürecinin, bölgede huzur ve refahı hakim kıldığını söyledi.
Başbakanlıkta Çözüm Süreci Zirvesi, Cumhurbaşkanlığında Açıklama
Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Saray’da gerçekleşen görüşmede, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda mevcut güven ve istikrar ortamının titizlikle muhafaza edilmesi gerektiğine vurgu yapıldığını bildirdi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI