Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
''Dün kardeşken bugün birbirimize kurşun sıkar olduk''
Çorum Belediyesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Hitit Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi Kulübü ve Yedi Halka Dergisi tarafından organize edilen ve Gazeteci-Yazar Ufuk Coşkun’un konuşmacı olarak katıldığı” Çözüm Süreci ve Eğitim ” konulu bir konferans düzenlendi.
26 Nisan 2015 - 12:56:34

Konferans, Cuma günü saat 14.00’de Hitit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Program, Türkler ile Kürtlerin tarih boyunca aralarındaki dostluklarının ve ilişkilerinin anlatıldığı sunum ile başladı.

Türkler ve Kürtlerin ilk ittifaklarını 1071’de Malazgirt Savaşında yaptığını belirten Gazeteci-Yazar Ufuk Coşkun, “On binlerce Kürt, Alparslan’ın safında haçlılarla savaştı ve Anadolu topraklarını birlikte aldılar. Yüzyıllar geçti ancak bu iki kadim kardeşin yolları bu defa Çaldıran Savaşında kesişti. Kürt alimler Yavuz Sultan Selim’e mektup yazıp hizmetinde bulunmak istediklerini ve bu coğrafyada zulmedenlere karşı birlikte savaşmak gerektiğini söyleyerek yine kardeş ittifakı yaptılar” dedi.

Gazeteci-Yazar Ufuk Coşkun, “Bugün ise bize ne oldu da dün kardeşken bugün DSC_0073DSC_0095DSC_0096birbirimize kurşun sıkar olduk. Cumhuriyet ideolojisi tek tipleştirici bir dayatmayı getirdi. Kemalizm, iki düşman ilan etti. Bölücüler yani Kürtler, irtica yani Müslümanlar. Derken resmi tarih kitapları yazıldı ve Kürt kelimesi yalnızca bir yerde geçti: zararlı cemiyetlerden olan Kürt Teali Cemiyeti… Sonra eğitim sistemi yine Kemalist ideoloji ile tarumar edildi. Tevhid-i Tedrisat ile insanların toprakla bağları kesildi. Toprağa irfani bir tutunuş dediğimiz kültürlerin kaynaşması ile ortaya konan mimari eserler bitti. Sanki kalıcı değilmişiz gibi bir dayatma başladı” şeklinde konuştu.

“1961 darbesinden sonra çıkan genel aftan Kürtler hariç herkes faydalandı. Doğu’da Türk Solu tarafından mitingler düzenlendi ki bu tamamen tahrik amaçlıydı. PKK böylece Türk Solunun bir hediyesi olarak karşımıza çıktı. 70-80 yıllarında ve sonrasında Diyarbakır cezaevindeki işkenceler yapıldı” diyen Çoşkun konuşmasına şöyle devam etti:

“Kürt demek, Kürtçe konuşmak yasaklandı. Türkçe konuş bolca konuş sloganları yazıldı. Bu anlattıklarım kısa bir tarihi süreçti.

Bugüne geldiğimizde adına Diriliş Süreci dediğim Çözüm Süreci başladı. Silahların sustuğu ve barış rüzgarlarının estiği günler geldi. Her iki kardeş kavim kendini silkeledi. Yüzlerce yıl kardeşçe yaşayıp bir birimize silah sıkar hale nasıl geldik sorgulamaya başladık. Eller ne zaman barış için yakınlaşsa birileri bir yerlerde bomba patlatıyor, tekrar kurşun sıkıyor. Çözüm Süreci’nin iki önemli lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve dün bebek katili olarak gördüğümüz, bugün barış için tüm benliğini ortaya koyan Öcalan’dır. Ancak süreç öyle bir yere geldi ki bugün bu iki taraftan herhangi biri ya da her ikisi dahi süreci bitirmek istese, baltalamaya çalışsa dahi süreç artık onların teminatında değil, biz halkların teminatı altındadır ve gücü yeten gelip barışı bizden alsın.

Kürt Meselesi bitmiştir. Artık hiç kimse Kürtlere red, inkar ve asimilasyon uygulayamaz.

Barış elbette bir anda gelmeyecektir, tıpkı savaşın bir anda başlamadığı gibi. Bugün burada bu meselenin konuşuluyor olması ki dikkat çekmemiz gereken bir ayrıntı; herkesin birbirini dinlediği, fikirlerine saygı duyduğu gibi tüm taraflar da süreci bu şekilde sahiplenmelidir. Çünkü bu barış sadece Türkiye sınırlarıyla sınırlı değildir. Türkiye’de gerçekleşen bu barış Ortadoğu’nun barışı olacaktır. Böyle bir ortamı sağladığınız için hepinize teşekkür ederim.”

Kulüp başkanı Mustafa Bozan; “Türkiye’de hiçbir üniversitenin düzenlemeye cesaret dahi edemediği böyle bir konuyu bizler bugün hep birlikte üniversitemizde gerçekleştirdik. Ufuk hocamıza, hocalarımıza ve tüm kulüp üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Çorum Belediyesi Kent Konseyi Üyesi ve Gençlik Meclisi Basın Sözcüsü Savaş Hoştaş, “Kent Konseyimiz ve Üniversitemizin iş birliği ile hassas konuları tartışmanın mutluluğu içerisindeyiz. Özellikle Çözüm Süreci biz gençlerin teminatı altındadır. Çünkü gençleri yarınımız değil bugünümüzdür. Bugünün gençleri olarak barışın, kardeşliğin, tarihte olduğu gibi birlik ve beraberliğin olduğu günleri tesis edip, ortak zaman ve ortak mekan idraki ile ortak kimliği kurup özlenen medeniyeti inşallah inşa edeceğiz. Kent Konseyi olarak Rektörümüz Sn.Reha Metin Alkan’a, Bölüm Başkanımız Sn.Ahmet Özalp’e, katkılarından dolayı Sn.Metin Uçar ve Sn.Ekin Gün’e, programı başından sonuna kadar destekleyip her aşamasında yardımcı olan Kent Konseyi Başkanımız Sn.Turhan Candan’a, Dekan Yardımcımız Sn.Sabiha Kılıç’a ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Konferans sonunda Ufuk Coşkun’a, Dekan Yardımcısı Sabiha Kılıç tarafından çiçek takdim edildi ve program son buldu.


K: Heri Haber

 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan izleme heyetine olumlu bakmıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm sürecinde izleme heyetiyle ilgili, "Bu olaya ben olumlu bakmıyorum. Bunlar doğru şeyler değil" dedi.
Çözüm Süreci'nde kararlıyız
Başbakan Yardımcısı Arınç, "Hükümet adına, Çözüm Süreci'nde yapmamız gereken her şeyi yapıyoruz, yapacağız, bunda kararlıyız" dedi.
Bu makama geldik diye çözüm sürecinin dışında değiliz
Suudi Arabistan gezisinde beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan çözüm süreci ile ilgili olarak ' Bu makama geldik diye çözüm sürecinin dışında değiliz' dedi
'Çözüm sürecinin karşısında gösterme çabaları beyhude'
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çözüm sürecinin karşısındaymış gibi gösterme çabalarının beyhude olduğunu söyledi.
Çözüm süreci meyvelerini veriyor
Bir taraftan çözüm sürecinin devam etmesi diğer taraftan silahların bırakılması konusundaki görüşmeler yöreye hayat veriyor.
Acılı anneler için en güzel hediye "Çözüm Süreci"
Çocukları terör örgütü PKK tarafından kandırılarak dağa götürülen anneler, Çözüm Süreci'nin barışla sonuçlanmasının en güzel hediye olacağını düşünüyor.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR