Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
"Çözüm süreci dediğimiz şey''
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Çözüm süreci dediğimiz şey laf olsun diye ortaya çıkmış bir süreç değildir. Terörle Türkiye'nin her tarafının kana bulandığı bir dönemden bahsediyoruz" dedi.
20 Mart 2015 - 21:03:57

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Feshane'de düzenlenen Burdur Tanıtım Günleri'nin açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin, "ABD senatosunda 100 senatörden 74'ünün imzaladığı bir mektup oldu. Türkiye'de basın özgürlüğüyle ilgili bir uyarı mahiyetinde, bu konudaki görüşleriniz nelerdir?" sorusu üzerine Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Hiçbir ülkenin senatosunun ya da meclisinin Türkiye'ye herhangi bir uyarı yapma hakkı yoktur. Ya da biz dışarıdan gelen bu tür uyarı mahiyetinde anlaşılacak herhangi bir şeye itibar etmeyiz. Ama iyi niyetle söylenmiş, Türkiye'ye gerçekten bu anlamda katkısı da bulunacak olan her kim ne söz söylerse bunları da dinleriz. Önce bu işin uyarı kısmını düzeltmemiz lazım. Böyle bir uyarı yapmak kimsenin hakkı ve haddi değildir."

Kurtulmuş, Türkiye'de uzunca bir süredir bir algı operasyonu yürütüldüğünü vurgulayarak, "Şu anda Türkiye'de 7 gazeteci, basın kartı olmayan ama gazeteci kimliği olan kişi mahkemelerle muhataptır. Bunlardan bir tanesinin cezası infaz edilmiş ve çıkmıştır. Bu ceza alanların tamamı da basınla ilgili makale veya haber yazarak mahkemelere gitmiş değil" şeklinde konuştu. 

Çözüm süreci

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, başka bir gazetecinin, "Nevruzla ilgili beklentileriniz nelerdir? Son zamanlarda çözüm sürecindeki dilde bir sertleşme var. Gözle görülür bir ters gidiş mi var, yoksa sertleşme siyasetin bir gereği mi?" şeklindeki sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Çözüm süreci dediğimiz şey laf olsun diye ortaya çıkmış bir süreç değildir. 30 yıl devam eden silahlı çatışma dönemi, terörle Türkiye'nin her tarafının kana bulandığı bir dönemden bahsediyoruz. 90 yıllık devletin inkar ve asimilasyon politikaları üzerine oturmuş olan ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Önce devlet zihniyetinde önemli bir değişim ortaya çıktı. Devlet, ret, inkar ve asimilasyonu bir tarafa bırakarak, vatandaşlarımızın her birisinin eşit ve özgür yurttaşlar olması konusunda önemli adımlar atıldı."

K: AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Numan Kurtulmuş: Kürtler için demokratik adımlar atacağız
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, "terör örgütünün elindeki silahları gömmesi" şartıyla, "Kürtler'in hakkını, hukukunu, özgürlüklerini, onurlarını korumak için bütün demokratik adımları atma kararlılığında olduklarını" söyledi.
Hakan Fidan ayağının tozuyla ’çözüm süreci’ toplantısında
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki ’çözüm süreci’ toplantısı başladı. Toplantıya görevine geri dönen MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.
Çözüm sürecine sokaktan destek
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde huzura hasret kalan halk, yaklaşık 2 yıldır süren çözüm süreciyle olağan bir yaşamın tadını çıkarmaya başladı.
Çözüm Süreci Emin Ellerde
Başbakan Davutoğlu, Çözüm Süreciyle ilgili yetkilendirdikleri arkadaşların yaptığı açıklamalar dışında hiçbir açıklamanın kıymetinin bulunmadığını söyledi.
Ömerli katliam mağdurlarından silah bırakma çağrısına destek
Mardin'in Ömerli ilçesinde 28 yıl önce terör örgütü PKK'nın katlettiği 16'sı çocuk 30 kişinin yakınları silahların bırakılması çağrısına destek verdi.
Çelik: Silahların bırakılması ile ilgili çağrı önemli bir süreçtir
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’da Öcalan ve HDP’nin silahsızlandırma çağrısının önemli bir süreç olduğunu belirterek, ibretle izleneceğini savunduğu süreçte, samimi olanların ve olmayanların net bir şekilde görüleceğini ifade etti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI