Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
HÜDA-PAR'dan referanduma destek
HÜDA-PAR, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yapılacak olan referanduma destek vererek, halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.
22 Eylül 2017 - 20:32:27

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleştirilecek olan bağımsızlık referandumuna yönelik açıklamalarda bulundu. Açıklamada, “Halkının iradesine saygı gösterilmesi gerekir“ denilerek IKBY'de yapılacak referanduma destek verdi.

HÜDA-PAR, yaptığı açıklamada, IKBY'nin ve Irak arasında yaşanan siyasi krize ve Bağdat'ın IKBY'ye yönelik politikalarına değinilerek “Dünyanın hiçbir yerinde Müslüman toplulukların savaş ve kaos içerisine girmelerini istemediğimiz gibi bugün bağımsızlık referandumu ile gündeme gelen Irak'ın da bir iç savaş ve kaos ortamına girmesini asla istemeyiz. Birlikte yaşama, büyük ve güçlü devlet oluşturma imkânı varken bölünmenin doğru olmadığına inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

"BÖLGENİN GELECEĞİ AÇISINDAN TEHLİKELİ"

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Kürt meselesi Türkiye, İran, Irak ve Suriye'nin bir devlet politikası olarak Kürt halkına yönelik uyguladıkları ayrımcılık temelli düşmanca politikalarından kaynaklanmıştır.

Ayrıca referandumun iptali için siyasi ikna çabalarının dışında başvurulan baskılar ve referandum sonrası için yapılan tehditleri bölgenin geleceği açısından son derece tehlikeli buluyoruz.

Referandum kararının alınması veya bunun ertelenmesi IKBY halkı ve onların siyasi temsilcilerinin hakkıdır. Bu iradeye saygı göstermenin; meseleyi hamaset veya husumet zemininde değil, barış ve kardeşlik temelinde ele almanın zaruri bir hal aldığını altını çizerek bir kez daha vurguluyoruz. “

 
 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
'Paralel sondaj'a kayyumlu çözüm
Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman, Koza İpek Holding’in TP alanında paralel sondaj yapmasıyla ilgili sürecin, şirkete kayyum atanmasıyla çözülebileceğini söyledi.
FETÖ'cü Opçin'den iki gün öncesinden darbe tweeti!
Tuncay Opçin, olaylardan bir gün önce, 14 Temmuz'da "yatakta basıp, şafakta asacaklar" mesajıyla adeta darbe olacağı mesajı verdi.
Necdet Özer'in son bir ayı kaldı
3-5 Ağustos tarihleri arası toplanacak Yüksek Askeri Şûra, Genelkurmay’ın tepe yönetiminde önemli değişimler yaşatacak. Genelkurmay Başkanı Özel’le birlikte Hava, Deniz ve Jandarma komutanları emekliye ayrılacak. Kara Kuvvetleri Komutanı Akar’ın ise yeni Genelkurmay Başkanı olması bekleniyor
İstanbul’da 7 katlı binanın girişi çöktü!
İstanbul’da 7 katlı binanın ana girişi çöktü! Mahsur kalanlar var
FETÖ'nün iki numaralı isminden itiraflar
Fethullah Gülen ile birlikte 1970'li yıllarda cemaati örgütleyen ve örgütün iki numarası olan Nurettin Veren'in canlı yayında 'FETÖ' ile ilgili verdiği bilgiler şaşkınlığa yol açtı.
Van'da polise roketatarlı saldırı
Van'ın Erciş ilçesinde, terör örgütü mensuplarınca polis ekiplerine roketatarlı saldırı düzenlendi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR