Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Erdoğan'ın temposuna kimse yetişemedi
Gecenin 2-3 gibi saatlerde il başkanlarına randevu veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretindeki temposu dikkatleri çekti.
22 Eylül 2017 - 18:04:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kuruluna katılmak üzere geldiği New York'ta, 13 devlet ve hükümet başkanıyla görüştü. ABD'nin New York şehrine 17 Eylül Pazar günü gelen Erdoğan, 22 Eylül Cuma günü kentten ayrıldı. Erdoğan, toplam altı günlük ABD temaslarında yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirdi, bu kapsamda 13 devlet ve hükümet başkanıyla ikili bir dizi görüşme yaptı.

ABD'ye iner inmez temaslara başlayan Erdoğan ilk olarak  Türkevi binasının temel atma törenine katıldı. Ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Minnesota Temsilciler Meclisi üyeleri,  Yahudi kuruluşların temsilcilerini, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) üyelerini kabul etti.
TEMPOSUYLA KENDİSİNE HAYRAN BIRAKTI

Ardından BM zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macro, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İngiltere Başbakanı Theresa May, osova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ,Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Moldova Başbakanı Pavel Filip, Japonya Başbakanı Shizo Abe,  ile görüştü.

İş dünyası ile de kritik görüşmeler gerçekleştiren Erdoğan Erdoğan New York'da  Bloomberg Küresel İş Forumu'nda bir konuşma gerçekleştirdi. Bloomberg İcra Kurulu Başkanı, Alibaba internet sitesinin kurucusu ve başkanı Jack Ma'yı kabul etti.

Türk vakıflarıyla'da görüşmeler gerçekleştiren Erdoğan TÜRKEN Vakfı'nın verdiği yemeğe ve Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin düzenlediği davete katıldı. 

BAŞ DÖNDÜREN SAATLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretindeki en kritik görüşme ise son gün ABD Başkanı Trump'a gerçekleştirdiği görüşmeydi. İki liderin 50 dakika süren görüşmesinde Türkiye-ABD ilişkileri ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler masaya yatırıldı.

Temaslara ara vermeyen Erdoğan, Reuters ve Amerikan PBS kanalına mülakat verdi.

Ekonomi dünyasıyla da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta ilaç, havacılık, gıda, finans ve enerji başta olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren firmaların üst düzey temsilcileriyle bir araya geldi ve ardından THY'nin Boing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner'ın satın alma görüşmelerine katıldı.

ABD'de baş döndüren görüşmeler sonrası son olarak Erdoğan, kaldığı otelde Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TÜRKİYE'YE DÖNER DÖNMEZ İKİ KRİTİK TOPLANTI

ABD'den yola çıkan Erdoğan, 
özel uçak "CAN" ile saat 14.05'te Ankara'ya geldi.
​Erdoğan, bugün saat 15.00'te yapılacak MGK'ya başkanlık yaptı. MGK'nın ardından ise Bakanlar Kurulu'nu toplayacak

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
"Bu zihniyetten tiksiniyorum"
Cumhurbaşkanı Erdoğan 19. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu.
Demirtaş'ın AK Parti ile koalisyon kararı
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, koalisyon tartışmalarıyla ilgili, "Biz şart öne sürmedik. HDP'nin ortaya koyduğu şart şurt yok. Partimiz bütün yetkili kurullarıyla seçim sonuçlarını ve olası ihtimalleri tamamıyla değerlendirecek. Biz AKP ile koalisyon kurma ihtimalimizin olmadığını ifade ettik, o noktadayız" dedi.
Türkeş CHP'nin kampanyasının orijinalini gösterdi
Tuğrul Türkeş, CHP'nin referandum kampanyasında bir hazır gıda ve kafe zincirinin reklamından ilham aldığını söyledi.
CHP'de milletvekili aday listeleri netleştirildi
CHP PM toplantısı sona erdi. Toplantıda, MYK tarafından belirlenen milletvekili aday listesi oylandı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun İzmir'den aday olduğu listede 2 genel başkan yardımcısı yer almadı. Eski Genel Başkan Deniz Baykal Antalya ikinci sıradan, Muharrem İnce de Yalova birinci sıradan tekrar aday gösterildi.
Kılıçdaroğlu taziye ziyaretinde
Sur ilçesindeki terör saldırısına ilişkin temaslarda bulunmak üzere kente gelen Kemal Kılıçdaroğlu, saldırıda hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin evine taziye ziyaretinde bulundu
Ahmet Türk: Hendek siyaseti yanlış
Mardin Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, bölgede izlenen hendek siyasetinin yanlış olduğunu söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR