Erdoğan'ın temposuna kimse yetişemedi
Gecenin 2-3 gibi saatlerde il başkanlarına randevu veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretindeki temposu dikkatleri çekti.
22 Eylül 2017 - 18:04:15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kuruluna katılmak üzere geldiği New York'ta, 13 devlet ve hükümet başkanıyla görüştü. ABD'nin New York şehrine 17 Eylül Pazar günü gelen Erdoğan, 22 Eylül Cuma günü kentten ayrıldı. Erdoğan, toplam altı günlük ABD temaslarında yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirdi, bu kapsamda 13 devlet ve hükümet başkanıyla ikili bir dizi görüşme yaptı.

ABD'ye iner inmez temaslara başlayan Erdoğan ilk olarak  Türkevi binasının temel atma törenine katıldı. Ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Minnesota Temsilciler Meclisi üyeleri,  Yahudi kuruluşların temsilcilerini, Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) üyelerini kabul etti.
TEMPOSUYLA KENDİSİNE HAYRAN BIRAKTI

Ardından BM zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macro, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İngiltere Başbakanı Theresa May, osova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ,Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Moldova Başbakanı Pavel Filip, Japonya Başbakanı Shizo Abe,  ile görüştü.

İş dünyası ile de kritik görüşmeler gerçekleştiren Erdoğan Erdoğan New York'da  Bloomberg Küresel İş Forumu'nda bir konuşma gerçekleştirdi. Bloomberg İcra Kurulu Başkanı, Alibaba internet sitesinin kurucusu ve başkanı Jack Ma'yı kabul etti.

Türk vakıflarıyla'da görüşmeler gerçekleştiren Erdoğan TÜRKEN Vakfı'nın verdiği yemeğe ve Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin düzenlediği davete katıldı. 

BAŞ DÖNDÜREN SAATLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretindeki en kritik görüşme ise son gün ABD Başkanı Trump'a gerçekleştirdiği görüşmeydi. İki liderin 50 dakika süren görüşmesinde Türkiye-ABD ilişkileri ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler masaya yatırıldı.

Temaslara ara vermeyen Erdoğan, Reuters ve Amerikan PBS kanalına mülakat verdi.

Ekonomi dünyasıyla da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'ta ilaç, havacılık, gıda, finans ve enerji başta olmak üzere birçok sektörde faaliyet gösteren firmaların üst düzey temsilcileriyle bir araya geldi ve ardından THY'nin Boing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner'ın satın alma görüşmelerine katıldı.

ABD'de baş döndüren görüşmeler sonrası son olarak Erdoğan, kaldığı otelde Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TÜRKİYE'YE DÖNER DÖNMEZ İKİ KRİTİK TOPLANTI

ABD'den yola çıkan Erdoğan, 
özel uçak "CAN" ile saat 14.05'te Ankara'ya geldi.
​Erdoğan, bugün saat 15.00'te yapılacak MGK'ya başkanlık yaptı. MGK'nın ardından ise Bakanlar Kurulu'nu toplayacak

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Erdoğan: Türkiye'nin bir evladı olarak dertliyim
Ankaralı işadamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ve Suriyeli mülteci sorununa karşı Türkiye'ye dünyadan yeterli desteğin gelmediğini söyledi
Fikri Işık: 'CHP inkar ederek geçiştiremez'
AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı’na gelerek milletvekilliği aday adaylığı başvurusu yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “CHP ile paralel yapının birlikteliğini gösteren bu iddiaları sadece inkar ederek geçiştirmek mümkün değil” dedi.
Erdoğan: Tüm Türkiye'ye sesleniyorum
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep Demokrasi Meydanı'nda toplu açılış ve temel atma töreninde "Tüm Türkiye'ye sesleniyorum gelin Türkiye'nin bu büyük dönüşümüne destek verin Türkiye'nin yeni anayasa ve başkanlık sistemini sağlayacak meclisi oluşturun" dedi. Erdoğan, "Bugüne kadar onlara rağmen bu süreç ilerlemişse, onlara rağmen nihai hedefe ulaşabileceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
Erdoğan'dan Almanya'daki Türk vatandaşlarına çağrı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da cuma namazı sonrası camiden çıkarken gazetecilerin sorularını yanıtladı.
14 Aralıkta İktidar ve muhalefetten 'terör' toplantısı
Başbakan, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile Çankaya'da buluşacak.
Binali Yıldırım yeni kabineyi Erdoğan'a sunuyor!
Binali Yıldırım kabine listesini yarın 10.00'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI