Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Başbakan'dan Barzani'ye flaş çağrı
Başbakan Binali Yıldırım, IKYB'de yapılması planlanan referandum için Ankara anlaşmasını işaret ederek 'gereği' yapılacak dedi.
22 Eylül 2017 - 13:56:08

Başbakan Binali Yıldırım Türk İş ziyareti, sonrasında açıklama yaptı. Kuzey Irak'ın yapmayı planladığı bağımsızlık rreferandumuna değinen Yıldırım, "Bu referandum kararı ve referandumun gerçekleşmesi Türkiye'nin ulusal güvenlik meselesidir. Türkiye, ulusal güvenlik meselesi konusunda uluslararası anlaşmalardan, ikili anlaşmalardan doğan haklarını kullanmakta kararlıdır, tereddüt göstermez." diyerek Ankara Anlaşması'nı işaret etti. Başbakan  Barzani'ye "IKYB  bu sevdadan, bu inattan vazgeçmelidir. Bu referandum Kürt kardeşlerimiz için de hayırlı olmaz" çağrısında bulundu.

İşte Başbakan'ın konuşmasından satır başları

"Kuzey Irak bölgesel Kürt yönetimi 8 Haziran itibari ile referanduma gitme kararı aldı. Bu kararın dünya kamuoyuna açıklanmasından itibaren Türkiye olarak bunun çok yanlış olacağını defalarca ifade ettik ve kendilerine de bu yanlış karardan vazgeçmeleri gerektiğini defalarca kez söyledik.

BU KARAR HİÇ BİR DESTEK YOK

Geldiğimiz noktaya baktığımızda bu karara hiç bir destek yok. Hemen hemen bütün ülkeler bu referandumun yanlış olduğunu yapılmaması gerektiğini söylediler. Şu ana kadar burada herhangi bir değişiklik yok. Meselenin kaynağı olan IKYB yönetimi ile Irak yönetimi arasındaki hakların tam olarak uygulanmadığı yönünde şikayet var. Biz bu konuda gerekli yarımı yapar aranızdaki sorunu çözeriz diye teklif götürdük.

ANKARA ANLAŞMASINI İŞARET ETTİ

Şunu açıkça söyleyeyim. Bu referandum kararı ve referandumun gerçekleşmesi Türkiye'nin ulusal güvenlik meselesidir. Türkiye, ulusal güvenlik meselesi konusunda uluslararası anlaşmalardan, ikili anlaşmalardan doğan haklarını kullanmakta kararlıdır, tereddüt göstermez. Nedir bu anlaşmalar, Lozan, Ankara anlaşması, Türkiye Irak sınır güvenliği anlaşması. İşin özü şudur, Gerek Irak,gerek Suriye'de değişikliğe gidecek herhangi bir girişim anlaşmalardan doğan haklarımız içinde Türkiye'nin kabul etmeyeceği bir sonuçtur.

BARZANİ'YE ÇAĞRI

Burada bir çağrı daha yapmak istiyorum. Henüz zaman bitmiş değil. Kuzey Irak yönetimi, Barzani, bu sevdadan, bu inattan vazgeçmelidir. Bütün dünyanın karşı çıktığı ve açık olarak ikili ve uluslararası hukuka aykırı olarak inatla yapmaya çalıştığı bu referandum, bölgedeki Kürt kardeşlerimiz için de hayırlar getirmez. Bölge için hiç hayırlı olmaz.

MECLİS'E GELECEK TEZKERE

Gelen tezkere, Türkiye'nin güney kara hudutları ötesinde ve mücavirinde olabilecek her türlü ülkemiz aleyhine, ülkemiz milli güvenliğini tehdit edecek gelişmelere karşı müdahale hakkını veriyor. Asker gönderme hakkını veriyor.Bu da yine uluslararası sözleşmeler ve BM kararları çerçevesinde geçtiğimiz yıl 1 yıllığına uzun yıllardan beri bu yenileniyor, bu kez de 30 ekimden geçerli olmak üzere tekrar yenilenmiş olacak."

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kurtulmuş: Sözlerim çarpıtıldı
Numan Kurtulmuş, 'Suriye politikamız baştan beri yanlıştı' sözlerinin bazı çevrelerce çarpıtıldığını söyledi.
Binali Yıldırım: Yaz tatili olmayabilir!
Başbakan Yıldırım AK Parti'deki iftar buluşmasında konuştu. Yıldırım yoğun gündeme işaret ederek AK Partilileri uyardı: Tatil olmayabilir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Coğrafyayı kana ve ateşe boğdular
Malatya’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan vize konusunda AB’nin vize şartına sert yanıt vererek son noktayı koydu: Siz önce parlamento yanındaki terör çadırlarını kaldırın!
MHP Finike ilçe yönetimi feshedildi
MHP Finike İlçe Başkanı Ömer Özdemir ve yönetimi, genel merkez tarafından feshedildi.
"2023 hedeflerimize doğru tam gaz yolumuza devam etmeliyiz"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanlık sistemine ilişkin, "Artık motoru tekleyen, kaportası dökülen, her tarafından ses gelen bu arabayla yolumuza devam edemeyiz" dedi.
Türkiye 'Türkmenler' için harekete geçti
Başbakanlık'tan Bayırbucak Türkmenlerine karşı yapılan saldırılarla ilgili bilgilendirme mesajı geldi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR