Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Merkel'den 100 milyar euroluk şantaj
Türkiye’nin firari Adil Öksüz için nota vermesinden birkaç saat sonra Merkel’den Gümrük Birliği tehdidi geldi.
18 Agustos 2017 - 12:33:17
Türkiye ile Almanya arasındaki gerilim karşılıklı düelloya dönüştü. 15 Temmuz darbe girişiminin bir numaralı isimlerinden Adil Öksüz'ün iadesi için verdiği notadan saatler sonra Almanya'dan da Gümrük Birliği çıkışı geldi. Angela Merkel, AB ile Türkiye arasında kısa vadede 100 milyar euroluk yeni ticaret hacmi yaratması beklenen Gümrük Birliği güncellemesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

Türkiye'yle Gümrük Birliği sözleşmesini genişletmeyeceklerini ifade eden Merkel, mevcut 'gümrük anlaşmasını' sürdürmek için de ek çaba göstermeyeceklerini söyledi.

EKONOMİYE SİYASET ŞANTAJI
Siyaset ve iş dünyası Merkel'in düello vari açıklamalarını şantaj olarak yorumladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Ekonomiyi siyasi şantaj unsuru gibi kullanmak devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz" açıklaması yaparken, işadamlarından da benzer tepkiler geldi.

YANLIŞ POLİTİKA
İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Gümrük Birliği güncellenmesinin engelleneceği yönündeki açıklamasını son derece talihsiz bulduğunu söyledi.

Zeytinoğlu, "Unutulmamalı ki, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sadece Türkiye açısından değil, AB açısından da faydalı olacaktır. Bu sebeple, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi yönündeki müzakerelerin başlatılmaması kararının bir şantaj aracı olarak kullanılması, ilişkilerin geleceği açısından son derece yanlış bir politika tercihidir" dedi.

KAYNAKSABAH
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Obama: IŞİD ve gerekirse Esed güçlerini vurun
ABD, Türkiye ile eğittiği muhalifleri korumak için adım attı. Obama, 'IŞİD ve gerekirse Esed güçlerini vurun' talimatı verdi.
Hamas’la görüşülünce kriz çıktı
''Batı Şeria ekonomisini güçlendirmek'' adına İsrail ve Türkiye ortaklığında hayata geçirilmesi düşünülen sanayi bölgesi planında, son aşamada büyük bir kriz patlak verdiği iddia edildi.
Almanya'da Müslüman öğrencilere yönelik büyük skandal!
Almanya Hessen eyaletinde Müslüman öğrencilere okullarda adeta Hitler ruhunun hortladığını yansıtan sorular soruluyor.İşte tepki çeken o skandal sorular.
Operasyonlar Hız Kazandı / Irak’tan Son Gelişmeler
IŞİD’e karşı operasyonların hız kazanması ile birlikte, Irak birlikleri ve gönüllü halk güçleri bir çok bölgede IŞİD’e ağır kayıplar verdi ve üstünlük sağladı.
Obama darbecilerle selfie yaptı
Darbe girişimi sonrası Türkiye'ye net bir şekilde destek vermeyen ABD, darbecileri Beyaz Saray'da ağırlamaya devam ediyor.
Fransız çiftçiler, Almanya ve İspanya'dan gelen ürünlere geçit vermedi.
Fransa'da düşen gıda fiyatlarını geçtiğimiz haftadan beri protesto eden Fransız çiftçiler, yabancı ürünlerin ülkeye girmesini önlemek için sınırda Almanya ve İspanya'dan gelen kamyonların önünü kesti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR