Merkel'den 100 milyar euroluk şantaj
Türkiye’nin firari Adil Öksüz için nota vermesinden birkaç saat sonra Merkel’den Gümrük Birliği tehdidi geldi.
18 Agustos 2017 - 12:33:17
Türkiye ile Almanya arasındaki gerilim karşılıklı düelloya dönüştü. 15 Temmuz darbe girişiminin bir numaralı isimlerinden Adil Öksüz'ün iadesi için verdiği notadan saatler sonra Almanya'dan da Gümrük Birliği çıkışı geldi. Angela Merkel, AB ile Türkiye arasında kısa vadede 100 milyar euroluk yeni ticaret hacmi yaratması beklenen Gümrük Birliği güncellemesine izin vermeyeceklerini açıkladı.

Türkiye'yle Gümrük Birliği sözleşmesini genişletmeyeceklerini ifade eden Merkel, mevcut 'gümrük anlaşmasını' sürdürmek için de ek çaba göstermeyeceklerini söyledi.

EKONOMİYE SİYASET ŞANTAJI
Siyaset ve iş dünyası Merkel'in düello vari açıklamalarını şantaj olarak yorumladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Ekonomiyi siyasi şantaj unsuru gibi kullanmak devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz" açıklaması yaparken, işadamlarından da benzer tepkiler geldi.

YANLIŞ POLİTİKA
İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Gümrük Birliği güncellenmesinin engelleneceği yönündeki açıklamasını son derece talihsiz bulduğunu söyledi.

Zeytinoğlu, "Unutulmamalı ki, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sadece Türkiye açısından değil, AB açısından da faydalı olacaktır. Bu sebeple, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi yönündeki müzakerelerin başlatılmaması kararının bir şantaj aracı olarak kullanılması, ilişkilerin geleceği açısından son derece yanlış bir politika tercihidir" dedi.

KAYNAKSABAH
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Putin'den gerilimi tırmandıracak sözler
Düşürülen Rus uçağının ardından Türkiye ile ilişkileri germe politikası izleyen Rusya lideri Putin, aynı stratejiye devam ediyor. Putin bugün yaptığı açıklamada da gerçekleri görmezden gelerek Türkiye'yi suçlamayı sürdürdü. Putin "Türkiye bizimle iletişim kurmak yerine yerine NATO'nun arkasına saklandı" dedi.
Erdoğan'ın sözlerine ABD'den ilk cevap!
ABD'nin yeni İstanbul Başkonsolosu Jennifer L. Davis, "Amerika'nın Türkiye'nin çıkarlarını baltalayacak bir hedefinin olması düşüncesi doğru olamaz" dedi.
Güneş enerjili uçak beklenmedik iniş yaptı
Güneş enerjisiyle çalışan ve dünya turuna başlayan Solar Impulse 2 uçağı, kötü hava koşulları nedeniyle Japonya'ya beklenmedik bir iniş yaptı.
Flaş gelişme! IŞİD uçak düşürdü!
IŞİD, Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağının düşürüldüğünü duyurdu.
Mısır'da ikinci patlama!
Mısır'ın Tanta kentinde bir kilisede patlama meydana geldiği bildirildi. 21 kişinin öldüğü patlamanın ardından ikinci bir patlama daha meydana geldi.
ABD'nin BM Büyükelçisi: Kudüs, İsrail'in başkenti olmalı
ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İsrail'in başkentinin Kudüs olması ve ABD'nin Tel Aviv'deki Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması gerektiğini düşündüğünü söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI