İngilizlerden çok konuşulacak YPG uyarısı!
İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Henry Jackson Derneği son raporunda Suriye'de terör örgütü YPG'yi "vahşi terör örgütü PKK'nın Suriye kolu" olarak tanımladı.
17 Agustos 2017 - 21:26:26
 

Raporda, YPG'ye katılan İngilizlerin, İngiltere için bir güvenlik tehdidi oluşturduğu belirtiliyor ve İngiliz hükümetinden PKK propagandasına karşı harekete geçmesi isteniyor.

Henry Jackson Derneği'nin raporunun başlığı, "Unutulmuş yabancı savaşçılar: Suriye'deki PKK".

Raporda, YPG'ye katılan tüm savaşçıların bu örgüt ile PKK arasındaki bağlantının farkında olmadığına dikkat çekiliyor.

Vurgulanan diğer noktalar ise YPG'ye katılanların İngiltere'ye dönünce "terör eylemleri veya yalnız kurt saldırıları düzenleme" ihtimali bulunduğu ve İngiliz hükümetinin İngilizlerin YPG'ye katılmasına karşı önlem alması gerektiği.

2014'ten bu yana aralarında İngiltere'nin de olduğu Batı ülkelerinden yüzlerce gönüllü YPG'ye katılmıştı. YPG bu kişilerin savaştığı "YPG Enternasyonalist Taburu"nu kurmuştu.

Henry Jackson Derneği'ne göre de YPG'ye şu ana kadar en az 12 ülkeden onlarca gönüllü katıldı.

İngiltere İçişleri Bakanlığı ise Suriye ve Irak'taki çatışmalara katılmaya giden İngilizlerin ülkeye döndüklerinde güvenlik incelemesinden geçtiğini söylüyor.

'AVRUPA'DAKİ KÜRTLERİ...'

Henry Jackson Derneği bünyesindeki "Radikalleşme ve Terörizme Yanıt Merkezi"nin raporunda PKK ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:

"PKK, Abdullah Öcalan'ın kişi kültü etrafında kurulmuş, diğer Kürt ve solcu gruplara saldırmış, kendisine itiraz eden yüzlerce kişiyi öldürmüştür. Türkiye'nin tatil beldelerinde Batılıları öldüren ve fidye için kaçıran bu örgüt, organize suç etrafında kuruludur ve Avrupa'daki Kürtleri haraca bağlamak, para aklamak, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi faaliyetler yürütmektedir."

Raporda bu kişilere silah ve patlayıcı eğitimi verilmesinin bir risk taşıdığına da dikkat çekiliyor.

BATILILARIN KATILMA GEREKÇELERİ

Bugüne kadar YPG bünyesinde sözde DEAŞ'a karşı savaşan dördü İngiliz, 29 Batılı gönüllü öldü.

Henry Jackson Derneği'nin raporunda, bazı Batılıların ideolojik nedenlerle YPG'ye katıldıkları, bazılarının ise para için veya insan öldürme isteklerini tatmin etmek amacıyla bu yönde bir karar aldıkları belirtildi ve bu kişilerin ciddi akıl sağlığı sorunları olduğu belirtildi.

Derneğin araştırmacılarından Kyle Orton raporla ilgili yaptığı açıklamada "PKK ve YPG birdir. YPG'yi destekleyenler terörizme karşı savaşmaktansa bir terör örgütüne karşı başka bir terör örgütünü güçlendiriyorlar" dedi ve ekledi:

"Hükümet İngilizlerin bu tuzağa düşmemesi için acilen harekete geçmeli.Orada bulunan ve geri dönmek isteyenlerin ciddi incelemelerden geçmesi ve topluma zarar verme ihtimali bulunan tehlikeli bireylere dikkat edilmesi gerekiyor."

BBC TÜRKÇE

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Donald Trump: Sürpriz bir sonuç
ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Donald Trump'ın seçim zaferinin "Sürpriz bir sonuç" olduğunu söyledi.
ABD itirafı: Gülen profesyonelce çalışmış
FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in iadesi için AB'ye giden heyette yer alan Mehdi Eker: "FETÖ, 15 Temmuz öncesinde algı operasyonu yaratmak ve uluslararası platformda Türkiye'yi zayıflatmak maksadıyla, Türkiye'nin tezlerini çürütmek maksadıyla çok profesyonelce, lobi şirketleri aracılığıyla orada ABD'de kamuoyu çalışmaları yapmış. Bunu biliyoruz. Görüşmelerimizde de bunun etkilerini yer yer gördük."
Beyaz Saray'da ilginç ritüel!
ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te Hıristiyan din adamlarını ağırladı.
Trump: Eski FBI Başkanı delinin tekiydi
New York Times gazetesi, Donald Trump’ın görevden aldığı FBI Başkanı James Comey için “delinin tekiydi' ifadesini kullandığını iddia etti.
İsrail'den 'Türkiye' açıklaması
Türkiye ile İsrail arasında gerçekleşen mutabakata ilişkin İsrail'den yeni bir açıklama geldi.
Yardımcısından Maldivler liderine suikast girişimi
Maldivler’de Devlet Başkanı Yamen Abdul Gayum'u hedef alan bombalı saldırının arkasındaki kişinin, Devlet Başkan Yardımcısı Ahmed Adib olduğu ortaya çıktı. Gayum, üç ay önce de eski yardımcısını "ihanet" suçlamasıyla görevden almıştı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI