Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Başbakan Yıldırım: 'Dur' deme zamanı gelmiştir
Başbakan Binali Yıldırım’ın sosyal medya diline yönelik tepkisi sonrasında ilgili kurumlar harekete geçti
17 Agustos 2017 - 21:10:55
 

Başbakan Binali Yıldırım’ın sosyal medyada gençler arasında yaygınlaşan kısaltma, yabancı kelime ve bozuk cümle kullanımına dikkat çekerek, “Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçe’den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık ‘Dur’ deme zamanı gelmiştir” uyarısı sonrası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türk Dil Kurumu (TDK) ile işbirliği halinde bu konuda çalışma yapmaya hazırlanırken, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) de bünyesinde “Özenli Türkçe Çalışma Grubu” oluşturdu.

Kısa süre önce 15 bin bilişim ve teknoloji terimini Türkçe’leştiren sözlük hazırlayan Türkiye Bilişim Derneği’nin “Özenli Türkçe Çalışma Grubu”, bu konudaki çalışmalarını yoğunlaştıracak. Çalışma grubu, sosyal medyadan dile yerleşen yabancı terimler için de Türkçe karşılıklar önerecek. Dernek, bu yeni kelimelerin gençler arasında yaygınlaşması için de çalışma yapacak. TBD; okullarda, seminerlerde, çalıştaylarda Türkçe bilişim terimlerinin tanıtılması ve kullanımının özendirilmesi için girişimlerde bulunacak.

BAZI ÖNERİLER

TBD’nin hazırladığı sözlükte, “Ok” yerine “Tamam” denilmesi, yine gençlerin tercih ettiği kelimelerden “sound” yerine “ses”, “battery” yerine “pil”, “CD” yerine “yoğunteker”, “web” yerine “örümcek ağı”, “window” yerine “pencere”, “zoom” yerine “yakınlaştırmak”, “network” yerine “ağ”, “nickname” yerine “takma ad” kelimelerinin kullanılması öneriliyor.

YAZI DİLİ UYARISI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan da bilişim teknolojilerinin “yerli ve milli” olması için çalıştıklarını belirtirken, bu alandaki dilin de yerli ve milli olması gerektiğini söyledi. Sayan, kendilerinin de TDK ile birtakım çalışmalar yapacaklarını kaydederek, internet ortamında kullanılan dilin millileştirilmesi için gereken adımları atacaklarını ifade etti. Sayan, sosyal medyadaki dilin yazı diline dönüşmemesi gerektiğini vurguladı. 

K: HABERTÜRK
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
PYD'ye destek kabul edilemez
Devletin zirvesiyle buluşan Biden'e DAEŞ ile PYD arasında, terörle mücadele bakımından fark bulunmadığı anlatılarak “PYD'ye destek müttefik ilişkisiyle bağdaşmaz" mesajı verildi.
Ulaştırma Bakanı'ndan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü açıklaması
Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde serbest geçişin başladığını duyurdu.
Başbakan Yıldırım Peşmerge güçlerini ziyaret edecek
Başbakan Binali Yıldırım'ın Peşmerge güçlerinin yer aldığı cepheyi ziyaret edeceği bildirildi.
Kılıçdaroğlu müstemleke vali gibi konuştu: Rabia simgesi terörist simgesi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında Mısır'daki zulme karşı direnişle birlikte dünya Müslümanlarının sembolü haline gelen 'Rabia' işaretine terörist simge yakıştırmasında bulundu ve bununla da kalmayarak AK Parti'ye bu simgeyi kullanmaktan vazgeçmeyi tavsiye etti!
Kılıçdaroğlu "Hayır"da ısrarlı
Kılıçdaroğlu, "Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı ne olursa olsun herkes biliyor ki 'Hayır' kazandı. Bu nedenle 1 Mayıs, haksızlığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe ve baskılara karşı 16 Nisan'da gösterdiğimiz dayanışmayla bütünleşmelidir" dedi.
Ülkü Ocaklarından Bahçeli’ye tam destek
Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, 'Ülkü Ocakları tüm teşkilat ve mensuplarıyla birlikte bilge lider Devlet Bahçeli Bey'in bizatihi tereddütsüz bir şekilde, sonucu ve bedeli ne olursa olsun, yanında ve emrindedir' dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR