Trump Danışmanlar konseyini feshetti
ABD Başkanı Donald Trump, istifa eden 8 üyeden sonra, danışmanlar konseyini feshetme kararı aldı.
16 Agustos 2017 - 23:47:19
 

Trump, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Danışmanlar Konseyini oluşturan Amerikan İmalat Kurulu ile Strateji ve Politika Forumunu sonlandırdığını duyurdu.

Trump, "İmalat Kurulu ile Strateji ve Politika Forumundaki işadamları ve kadınları üzerine baskı kurmaktansa, her ikisini de sonlandırıyorum. Herkese teşekkürler" ifadesini kullandı.

Bu kararından önce 8 üye ülkede hafta sonunda yaşanan şiddet olaylarıyla ilişkili olarak Konseyden ayrılmıştı.

Amerikan iş dünyasının önde gelen isimlerinin Konseyden ayrılmasında, Trump'ın hafta sonunda Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde bir kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin yaralandığı olaylardan ırkçı grupları sorumlu tutmayarak, her iki tarafı da kınaması belirleyici olmuştu.

Pazartesiden bu yana istifa kararı alan iş dünyası temsilcileri arasında teknoloji devi Intel'in İcra Kurulu Başkanı (CEO) Brian Krzanich, spor ürünleri firması Under Armour'ın CEO'su Kevin Plank, ilaç üreticisi Merck'in CEO'su Kenneth Frazier, 3M'in CEO'su Inge Thulin gibi ünlü isimlerde yer alıyordu.

"UTANÇTAN AYRILDILAR"
Trump, dün New York'ta düzenlediği basın toplantısında ise Danışmanlar Konseyinden ayrılan iş dünyası temsilcilerini eleştirmişti.

Konseyden ayrıldığını açıklayan şirket yöneticilerinin, ürünlerini ABD dışında üretmenin utancı nedeniyle bu kararı aldığını savunan Trump, ayrıca sosyal medya hesabından, "Konseyden ayrılan her CEO'nun yerine getirebileceğim çok kişi var. Tribünlere oynayanlar devam etmemeliydi. İstihdam!" mesajını paylaşmıştı.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
IŞİD intihar saldırıları düzenledi: 40 ölü
Terör örgütü DAEŞ'in, Irak'ın Ramadi kentinde bomba yüklü araçlarla düzenlediği intihar saldırılarında ilk belirlemelere göre 40 kişi hayatını kaybetti.
Suriye'de intihar saldırısı!
Suriye’nin Hums kentinin Zehra mahallesindeki Al-Ahli Hastanesine düzenlenen intihar saldırısında 13 sivil öldü, 35 sivil de yaralandı.
Türkiye sınırında saatler süren çatışma: 35 ölü
Suriye’nin Mare kasabası ve Harbel köyünde IŞİD ile muhalifler arasında çatışma çıktı. Saatlerce süren çatışmada 35 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı. Sputnik’e konuşan muhalif komutan Karslı, ölenlerin 17’sinin ÖSO’dan, 18’inin de IŞİD’den olduğunu belirtti. Karslı, eğit- donat kapsamındaki muhaliflerin ise 'IŞİD'le savaşmaktan korktuğunu' söyledi.
El- Nusra Cephesi feshedildi
Suriye'deki muhalif gruplardan Nusra CepheNusra Cephesi lideri Colani, terör örgütü El Kaide ile bağlarını kopardıklarını resmen açıkladı.
Mescid-i Aksa'ya girişe '40 yaş' sınırı
İsrail polisinin, bugün cuma namazı için Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen erkeklere yaş sınırlaması getireceği bildirildi. İsrail radyosunun haberinde, polisin, Mescid-i Aksa'ya namaz kılmak amacıyla girmek isteyen 40 yaşın altındaki erkeklere sınırlama getireceği, kadınlara ise herhangi bir sınırlama getirmeyeceği kaydedildi.
Bayık: ABD ile gizlice görüşüyoruz
PKK liderlerinden Bayık, Telegraph’a konuştu. ABD ile dolaylı kanallar üzerinden irtibat halinde olduklarını itiraf eden Bayık, ABD garantörlüğündeki bir ateşkesi kabul edeceklerini söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI