Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
İşte Kuzey Kore'nin hedefindeki ABD toprağı 'Guam'
Kuzey Kore ve ABD arasında yaşanan 'nükleer' gerilimin tam ortasında kalan Guam, Pyongyang yönetiminin açıklamalarına göre 'füzelerin' ucunda. Fakat adanın bir tarafında teyakkuz hali hakimken, diğer tarafında turistler normal yaşantısına devam ediyor.
16 Agustos 2017 - 23:30:09
 

Pasifik Okyanusu'nun ortasında adı pek duyulmamış olan ve Kıbrıs'ın 20'de 1'i büyüklüğündeki ABD toprağı Guam Adası bir siredir dünya gündeminin sıcak başlıklarından biri. Guam, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un füzeyle vurmakla tehdit ettiği, dünyayı bir nükleer savaşın eşiğine getiren gerilimin tam merkezinde bulunuyor. Hürriyet'ten Gökçe Aytulu, Guam'ın bir tarafının 'nükleer tehdide' karşı adeta kırmızı alarm içerisinde olduğunu, diğer tarafının ise olağan yaşamını sürdürdüğünü söylüyor.

İşte Aytulu'nun haberi:

Saldırıdan korkmuyor musunuz” sorusuna bir taksi şoförü hariç herkes cevabı yapıştırıyor: “Mümkün değil!” 31 derece sıcaktan ve yüzde 94 oranındaki nemden biraz olsun kurtulma umuduyla kendini bir palmiye gölgesine atmış, Pacific Daily News gazetesini okuyan taksi şoförü ise o kadar emin değil: “Siyasetçiler geriyor ortamı. Siyasetçilerin işi belli olmaz” diyor. Guam'da da taksiciler gündeme hâkim.

5993547518c7732f98b01cbe

Valilik binasının basın odasında ise eşi benzeri görülmemiş bir durum yaşanıyor. Amerikan televizyonları NBC ve CNN'in ekran yüzleriyle, Japonya'dan, İngiltere'den, hatta İsrail'den gelen gazeteciler Vali Yardımcısı Ray Tenorio ve Guam Güvenlik Danışmanı George Charfouros'un basın toplantısını takip ediyor. Her iki isim de Kim'in son açıklamasını “Teyakkuz vaziyetinden bekleme durumuna geçti” diye yorumluyor. Kendileri açısından önemli olan turist sayısında bir azalma beklemediklerini söylüyorlar.

EKONOMİNİN İKİ DİREĞİ

Guam ekonomisinin iki temel direğinin turizm ve adanın yüzde 29'una yayılmış durumdaki Amerikan ordusunun üsleri olduğu söylenebilir. Esasında bir Amerikan toprağı durumundaki Guam'da askeri üslerin olması şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı olan adanın siyasi statüsü.

İSTANBUL'A YAKIN; ABD'YE EN UZAK ABD TOPRAĞI

Guam, ABD'ye en uzak Amerikan toprağı. Pasifik Okyanusu'nun ortasındaki bu ada Türkiye ile ABD'nin tam ortasında yer alıyor. Hatta İstanbul'a, Washington'dan 1800 kilometre daha yakın. ABD'nin başkentiyle aralarında 14 saat fark var. Gerçek anlamda dünyanın diğer ucu.

5993535c18c7732f98b01ca9

ÖTEKİ AMERİKA

Belki de bu coğrafi uzaklık nedeniyle Guam'ın siyasi durumu birçok belirsizlik içeriyor. ABD'ye bağlı ama eyalet statüsünde değil. Valisi var ama siyasi yetkisi sınırlı. Vatandaşın oy hakkı var ama Amerikan seçim sisteminin garip bir uygulaması sebebiyle, kendisine ait delegesi olmadığı için kullanılan oyların karşılığı yok. Özetle üzerinde 170 bin Amerikan vatandaşının yaşadığı Guam bir bakıma öteki Amerika.

YERLİ HALKTAN BARIŞ ÇAĞRISI

KUZEY Kore'nin, Pasifik'teki Guam adasında bulunan ABD üssünü vurmakla tehdit etmesi üzerine diken üstünde duran ada halkı barış çağrısında bulundu. Guam'ın başkenti Hagatna şehrinde önceki akşam toplanan yaklaşık 100 kişilik bir grup, “Savaş değil barış” sloganları atarak hep bir ağızdan barış şarkıları söyledi. Gösteriye katılanların büyük bir çoğunluğunu, adanın yerli halkı Çamorrolar oluşturdu.

SAVAŞIN BİTTİĞİNİ BİLMEYEN JAPON

İKİNCİ Dünya Savaşı'nın en ilginç hikâyelerinden biri Guam'da yaşanmış. ABD ile çatışma sırasında ormanlık bir araziye saklanan Japon çavuş Şoiçi Yokoi tam 28 yıl burada yaşamış. 1972'de ava çıkan birkaç kişi tarafından fark edilen Yokoi, savaşın yıllar önce bittiğinden bihabermiş. Üstelik 28 yıl boyunca ormanda hayatta kalmayı başaran Yokoi, kendine kusursuz bir asker üniforması dikmiş. Yokoi'nin hikâyesi ‘Guam Cangılında 28 Yıl' adlı kitapta anlatılıyor.

5993533f18c7732f98b01ca7

EMEKLİLİK KEYFİNİ KİM BOZDU?

GUAM'ın güvenlik politikalarından sorumlu Güvenlik Danışmanı George Charfouros, emekli bir asker. Bu göreve nisan ayında vali Eddie Baza Calvo tarafından atanmış. Aynı zamanda bir maraton koşucusu. Huzurlu ve sakin bir adadaki emeklilik günlerinde Kuzey Kore nükleer krizini kucağında bulmuş. “Reklamın kötüsü olmaz” diye düşündükleri için olsa gerek, yüzlerinde hafif bir gülümsemeyle gezen vali ve vali yardımcısının aksine Charfouros'ın sıkıntısı her halinden belli oluyor. Kim'in, Guam haritasıyla verdiği pozu sorunca aynı sıkıntıyla konuşuyor: “Tabii o poz, binlerce kelime anlatıyor olabilir ama biz onun açıklamasını Kim'e bırakıp kendi yaptıklarımızı anlatmaya çalışıyoruz.”

5993539b18c7732f98b01cae

FELAKETLERİN HEDEFİNDE

GUAM, Dünya'nın en derin yeri olan Mariana Çukuru'nun yanı başında, Mariana Adaları arasında yer alıyor. Denizciliğin ilerlemesiyle sürekli sömürülen ada, tarihi boyunca farklı felaketlerin hedefi olmuş. Biritannica'ya göre adaya ilk yerleşimciler milattan önce iki binlerde Filipinler tarafından gelmiş. Türk şamanlarını andıran gelenekleriyle Chamorro yerlileri 1500'lü yıllara kadar huzur içinde yaşamış. 1521'de İspanya için keşif görevleri yürüten Macellan, adaya ayak bassa da İspanyollar 17. yüzyıla kadar resmi olarak işgal etmemiş. Bu işgal sonrası 1670'ten itibaren 30 yıl içinde felaketlerin ardı arkası kesilmemiş. Önce İspanyollar adada çıkan isyanı bir kıyımla bastırmış. Daha sonra Avrupa'dan taşıdıkları mikroplarla adada daha önce rastlanmayan bir salgına sebep olmuşlar. 1671 ve 1693'te iki kuvvetli kasırga adayı yakıp yıkmış. Kıyıma uğrayan ada halkı bu aşamada Katolik inancına geçmiş. 1898'de Amerikalılar gelene kadar ada İspanyolların elinde kalmış.

GUAM BRİFİNGİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un dün Guam brifingi alırken ekranlara yansıdı. Brifing sırasında Kuzey Kore liderinin önünde ‘Stratejik Saldırı Planı' yazdığı görüldü. Kim'in yan tarafındaki duvarda ise Guam'daki Amerikan üssünün uzaydan çekilmiş bir görüntüsü yer aldı.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Atina Ankara'ya işbirliği kapısını kapattı
Ege'deki mülteci krizi her geçen gün yeni boyutlar kazanmaya devam ediyor. Suriye'den ve bölge ülkelerinden Avrupa'ya göç yolunda, Türkiye ve Yunanistan kritik rol oynuyor. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Sputnik ile Yunanistan medyasına Atina'da bir dizi önemli açıklamalarda bulundu ve Ankara ile Avrupa başkentlerine önemli mesajlar gönderdi.
Times: IŞİD'i Saddam yarattı
ABD’li New York Times gazetesi, ‘Bizi IŞİD’in eline kim bıraktı?’ başlıklı yazısında IŞİD’in ortaya çıkmasına yol açan 'gerçek sorumluyu' bulup ABD’yi 'temize çıkardı.'
Güney Sudan'da 100 bin kişi evini terk etti
Güney Sudan'ın kuzeyindeki Unity eyaletinde son zamanlarda meydana gelen şiddet olayları nedeniyle 100 bin kişinin yerinden olduğu bildirildi.
Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Türkiye'ye geliyor
Alman Meclisi'nde Türkiye'deki son gelişmeleri değerlendiren Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, salı günü Ankara'ya geleceğini açıkladı.
Putin, IŞİD'le mücadele planını sundu
IŞİD ile mücadele için ABD öncülüğünde kurulan uluslararası koalisyonu, etkisiz olmak ve bölge için yeni risklere yol açabilecek tehlikeli adımlar atmakla eleştiren Rusya, kendi IŞİD planını hazırladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hazırladığı plan, dün ilk kez Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından açıklandı.
Kahire'deki Katar zirvesinin ardından açıklama!
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Katar'ın Körfez ülkelerinin taleplerini reddetmesi sonrasında müzakereye yer olmadığını belirtti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR