Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Başbakan Yıldırım: Artık 'dur' deme zamanı gelmiştir
Uluslararası Türkçe Yaz Okulu'nun kapanış programında konuşan Başbakan Yıldırım, ''Ne yazık ki sosyal medya dili, gençlerimiz arasında geçerli bir yazı, iletişim diline dönüşüyor. Türkçeden ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık 'dur' deme zamanı gelmiştir'' dedi.
15 Agustos 2017 - 15:18:48
 

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da, Uluslararası Türkçe Yaz Okulu'nun kapanış programında konuştu.

Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Dil sadece bir iletişim aracı değildir aynı zamanda kültürümüzün değerlerimizin taşıyıcısı milli kimliğin sembolüdür. Milletin olduğu gibi kelimelerin de tarihi vardır. Dilimizde tevarüs ettiğimiz her kelime milli bir sanatla işlenmiştir. Kendi fonotiğimizle musikimizle ortaya çıkan kelimeler üstat Necip Fazıl'ın ifade ettiği gibi milli hançeremizde yoğurularak nesilden nesile aktarılmıştır. Dilini kaybeden bir millet hafızasını benliğini hatta inancını kaybeder.

Son dönemde sosyal medya aracılığıyla genç kuşaklar arasında giderek yaygınlaşan ve dilimizi tahrip anlamına gelen uygulamalar konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Ne yazık ki sosyal medya dili, gençlerimiz arasında geçerli bir yazı, iletişim diline dönüşüyor. Anlamsız kısaltmalar, aralarına serpiştirilen yabancı kelimeler, bozuk cümleler giderek sıradan hale geliyor. Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçeden ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık 'dur' deme zamanı gelmiştir. Milli bir seferberlik ruhuyla çalışarak gençlerimize sözün dilin her biri asırlık tecrübelerin taşıyıcısı olan kelimelerin kavramların ifadelerin değerini en iyi şekilde anlatmalıyız.''

ntv.com.tr

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Veysel Eroğlu: Kıbrıs'a su götürdük ama başımıza da iş açtık
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Kıbrıs’a su götürdük ama başımıza da iş açtık. Şimdi ismini duymadığım Afrika’daki bazı adalar da bizden su istiyor'' dedi.
OHAL 3 ay daha uzatıldı!
OHAL'in üç ay uzatılmasını öngören tezkere ilgili Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.
MHP'de büyük deprem! 4 il teşkilatı kapatıldı
MHP Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Denizli, Aksaray, Uşak, Kilis İl, Aksaray merkez ilçe teşkilatların kapatıldığını açıkladı.
Ömer Çelik'ten flaş İmralı açıklaması
MKYK toplantısının ardından açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, çözüm süreciyle ilgili "Siyasilerin İmralı ile görüşmesi söz konusu değil. HDP muhataplığı kendine indirgemeye çalışıyor, böyle bir şey yok" diye konuştu.
MGK'dan Avrupa'ya ihtar çıktı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından bildiri yayımlandı.
İki ayrı görüşmede kritik konular ele alındı
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, IKBY Başbakanı Barzani'yi kabul etti. İki ayrı görüşmede kritik konular ele alındı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR