BM: Suriyelilerin durumu endişe verici
BM'ye bağlı örgütler, Ürdün'ün kuzeydoğusundaki sınır hattında kalan Suriyelilerin durumunun 'endişe verici' olduğunu açıkladı.
15 Agustos 2017 - 00:26:01
 

Ürdün'deki Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı örgütler, ülkenin kuzeydoğusundaki sınır hattında mahsur kalan Suriyeliler için endişe duyulduğunu belirtti.

BM Ürdün Koordinasyon Ofisi ve BM Ürdün İnsani İşler Koordinatörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, "Ürdün'ün kuzeydoğusunda yer alan El-Hadlat ve Er-Rakban sınır bölgelerinde mahsur kalan çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu yaklaşık 50 bin Suriyeli için endişe duyulduğu" ifade edildi. 

Söz konusu sınır bölgelerinin son günlerde hava saldırılarına hedef olduğu yönünde haberler alındığına işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şu ana kadar can kaybı yaşanmamasına rağmen bölgedeki durumun kötüleşmesiyle birlikte hayatından endişe eden insanlar başka yerlere intikal etmeye çalışıyor. Çoğu kadın ve çocuklardan oluşan savunmasız bu insanlar, ufukta herhangi bir siyasi çözümün görülmemesi ve evlerine dönme imkanlarının da olmaması nedeniyle burada mahsur kalmış durumdalar." 

Sınır bölgesinde ciddi anlamda tehlikeyle karşı karşıya bulunan söz konusu Suriyelilerin kurtarılmasına yönelik bir çözümün bulunması için tüm taraflara çağrı yapılan açıklamada, Hadlat ve Rakban bölgesindeki durumun gün geçtikçe kötüleştiği vurgulandı. 

Açıklamada ayrıca, "Hadlat bölgesine şu anda herhangi bir sevkıyat yapılamıyor. Bölgeden gelen Suriyelilerden aldığımız bilgiye göre, bazı aileler sadece su ve un bulabiliyor." denildi. 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Rusya G7 zirvesine katılmayacak
Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, G7 Liderleri Zirvesi'ne katılamayacağını söyledi.
Kazakistan FETÖ okullarına el koydu
Fetullahçı Terör Örgütü, en güçlü olduğu ülkelerin başında gelen Kazakistan'da büyük bir şok yaşıyor.
Tunus’ta 80 cami ‘nefreti körüklediği’ gerekçesiyle kapatılıyor
Tunus’un turistik Susa kentindeki bir otele düzenlenen ve aralarında turistlerin de bulunduğu 39 kişinin ölümüne yol açan saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlendi.
ABD'den Suriye ordusunun 'Ateşkes bitti' açıklamasına tepki!
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye ordusunun "7 günlük ateşkes bitti" açıklamasına cevap verdi
Trump kovduğu FBI başkanını üstü örtülü tehdit etti
Twitter hesabından görevden aldığı FBI Başkanı Comey'i uyaran ABD Başkanı Trump, 'Basına bilgi vermeden önce, dua etsin de kayda alınmış konuşmalarımız olmasın' diye yazdı.
Esed'den PYD'ye Rakka desteği!
Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, orduya ait jetlerin Rakka'daki IŞİD hedeflerini vurduğunu aktardı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI