Trump'tan ırkçılık açıklaması
ABD Başkanı Donald Trump, Charlottesville şehrindeki ırkçı çatışmalarla ilgili açıklamada bulundu.
15 Agustos 2017 - 00:23:19
 

ABD Başkanı Donald Trump, Charlottesville şehrinde ırkçılar ve karşıt görüşlülerin çatışmasının ardından yaptığı açıklamada, "KKK (Ku Klux Klan), Nazi taraftarları, beyazların üstün olduğunu düşünenler ve diğer nefret grupları Amerikan değerlerinin aksini savunmaktadır." dedi.

Hafta sonu yaşanan olaylardan sonra yaptığı ilk açıklamalarda ülkedeki ırkçı grupları hedef almadığı yönünde eleştirilen Trump, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında ülkedeki ırkçı gruplara karşı açıklamlarda bulundu.

Trump, konuşmasında ırkçılığı "şeytan" kelimesiyle tarif ederek, "KKK, Nazi taraftarları, beyazların üstün olduğunu düşünenler ve diğer nefret grupları Amerikan değerlerinin aksini savunmaktadır." ifadesini kullandı.

"EN SERT ŞEKİLDE NEFRETİ, BAĞNAZLIĞI VE ŞİDDETİ KINIYORUM"
Daha önceki açıklamalarında da ırkçılığı kınadığını söyleyen Trump, "En sert şekilde nefreti, bağnazlığı ve şiddeti kınıyorum ve bunlara ABD'de yer yoktur." diye konuştu.

Gruplar arasındaki çatışmalar sırasında ırkçılık karşıtı grubun üzerine araba sürülmesi sonucu bir kişinin yaşamını yitirdiğine, onlarca kişinin yaralandığına dikkati çeken Trump, "üzüntü içerisindeyiz." ifadesini kullandı.

Başkan Trump, gösteriler sırasında arabayla kalabalığın içine saldıran kişiye cevabı adaletin vereceğini, Adalet Bakanlığı ve FBI'ın olayı takip ettiğini söyledi.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kremlin: Türk halkının iradesine saygı duyuyoruz
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, AK Parti’nin tek başına iktidar olmasıyla sonuçlanan 1 Kasım seçimlerine ilişkin yorumunda, “Türk halkının iradesine saygı duyuyoruz” ifadesini kullandı. Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Kosaçev de, “Türkiye’de istikrar olması, Rus-Türk ilişkilerinin de istikrarlı olmasını sağlıyor" dedi.
Suudi Bakan'dan şoke eden açıklama
Suudi Sağlık Bakanı Halid el Falih, faciaya "disiplinsiz" hacıların neden olduğunu savundu.
Bakıcı dehşeti!
Bakıcı bebeği boğarak öldürdü
Rusya’nın efsanevi nükleer ‘denizaltı avcısı’ geri dönüyor
Rus savunma şirketi Russian Helicopters hem hava hem de deniz operasyonlarında kullanılabilen Mi-14 tipi nükleer helikopterleri yeniden üretmeye başlayabileceğini duyurdu.
ABD DEAŞ'la birlikte terörist gruplardan destek alıyor
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, New York Times gazetesinde yer alan habere göre hükümet güçleri savaşı kazanana kadar herhangi bir siyasi değişiklik olmayacağını belirtti. Esad, 2021 yılına kadar iktidarda olacağını söyledi.
''PYD kendisini Kürt veya Suriye partisi olarak ortaya koymuyor''
Cenevre görüşmelerinde muhalif grup içindeki Suriyeli Kürt temsilci, Kürt Ulusal Meclisi yetkilisi Fuad Alliko'ya göre, PYD’nin silahı olmasa, üstünlüğü de olmayacak çünkü, halk diğer Kürt partilerinden yana. Alliko, birbiriyle çatışacağı ve bunun IŞİD'le mücadeleyi zaafa uğratacağı gerekçesiyle ABD’nin PYD dışındaki silahlı Kürt gruplarının Suriye’ye geçmesini istemediğini de söyledi. Aljzareera muhabiri Cenevre'de konuştu.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR