Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Uğur Mumcu'nun ağabeyi avukat Ceyhan Mumcu: FETÖ'nün söyleyemediğini Kılıçdaroğlu söylüyor
Bombalı saldırıda hayatını kaybeden gazeteci Uğur Mumcu'nun ağabeyi avukat Ceyhan Mumcu, 'Böyle kontrollü darbe olur mu? Delliler ortada. Bu bir FETÖ darbesi. Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşüyle FETÖ moral buldu' dedi.
17 Temmuz 2017 - 11:11:14
 

Ceyhan Mumcu, "Kılıçdaroğlu FETÖ gerçeğini görmezden geliyor. CHP , Ergenekon kumpası sürecinde FETÖ ’nün etkisi altına giren Cumhuriyet gazetesinin düştüğü hataya düşüyor. CHP ’nin adalet yürüyüşü de bu örgütün etkisiyle başlatıldı" tespitinde bulundu.

İşte o röportaj:

Avukat Ceyhan Mumcu, Türkiye solunun önemli isimlerinden biri. 1993'te fail-i meçhul bir suikaste kurban giden ağabeyi Uğur Mumcu'nun katillerinin izini sürerken Türkiye'nin sorunları ve solun geleceği konusunda yazmaya devam etti.

Son dönemde Cumhuriyet gazetesi ve CHP'ye yönelik sert eleştirileri ile gündeme geldi. "Cumhuriyet gazetesinin Ergenekon kumpası sürecinde FETÖ'nün etkisi altına girdiğinin" altını çizen Mumcu, FETÖ ve PKK desteği ile yürüyen Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi.

'BU BİR FETÖ DARBESİDİR'

Geçen hafta 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümüydü. Bu tarih sizin için ne ifade ediyor?

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin törenlerle anılması önemli. Halka elbette unutturulmamalı. Ama bizim gibi aydınlara düşen bir görev var.

Bir daha böyle darbeler olmaması için neler yapılabilir? 15 Temmuz darbe girişiminin yaraları nasıl sarılabilir? Bu yargılamalar hızlı şekilde nasıl bitirilebilir? Bu konuda çok fazla fikir tartışmaları yapılmalıdır.

Duruşmaları yakından takip ediyorsunuz. Dava süreçlerini nasıl görüyorsunuz?
Mahkemeler son dönemde iyi çalışıyor. Açık vermiyorlar ve herkese savunma hakkını kullanmalarına izin veriyorlar. Ama tüm FETÖ davalarının sonuçlanması biraz zaman alacaktır.

Kontrollü darbe söylemini ilk Feto ve sosyal medyadaki tetikçilerinden duymuştuk. Bu söylemi Kılıçdaroğlu'nun sürekli gündeme getirmesi sizce ne anlama geliyor?

Bakın darbe biliyorsunuz Akıncılar Üssü'nde oldu. Akıncı Üssü'nde 5 sivil FETÖ'cü vardı. Biri de sürekli Fetullah'ın yanında görüntüleri yayınlanan Adil Öksüz'dü. Sen ben gitsek bizi gece vakti Akıncı Üssü'ne alırlar mı? Ama FETÖ'cüler elini kolunu sallayarak giriyorlardı. Orada çalışma ortamları vardı. Bunu nasıl açıklayacaksınız? Böyle kontrollü darbe olur mu? Deliller ortada. Bu bir FETÖ darbesidir.

'HAPİSHANELER BOŞALSIN' DİYOR!

Peki sürekli "kontrollü darbe" diyen Kılıçdaroğlu bu gerçeği göremiyor mu?

Bulunduğu konum gereği bunu görememesi mümkün değil. O kadar danışmanları var, FETÖ gerçeğini bilmemeleri mümkün olabilir mi? Kılıçdaroğlu "Hapishaneler boşalsın" diyor. Dursun Çiçek bir CHP milletvekili. Dursun Çiçek'e sormak isterim. Ergenekon ve Balyoz kumpas davalarına bakan hakim ve savcılar serbest bırakılsın diyebilir mi? CHP "ABD bunların arkasında, Erdoğan'dan hoşlanmıyor" diye düşünerek FETÖ gerçeğini görmezden geliyor olabilir. CHP, Cumhuriyet gazetesinin düştüğü hataya düşüyor.

Cumhuriyet gazetesi bu hataya nasıl düştü?

Cumhuriyet'te ne oldu? Ergenekon davaları sürecinde Zekeriya Öz ile kaynaştılar. Mali krize düşünce Kaynak Holding destek oldu.

O kadar içiçe geçmişlerdi ki Nazlı Ilıcak "Zaman kapandı artık Cumhuriyet okuyalım" diyordu. Adalet yürüyüşüne de bu yüzden başladılar. Kılıçdaroğlu'nun 15 Temmuz FETÖ gerçeğini ilk gece görmesi gerekirdi.

'CAN DÜNDAR PARA KAZANAN BİR ADAMDIR'

Cumhuriyet-FETÖ yakınlaşması Can Dündar'la mı başladı?

Can Dündar belgesel yapan, para kazanan bir adamdır. Fetullah'ın avukatlarından para aldı, kimsenin talip olmadığı evini FETÖ'nün avukatına sattı. Bozulma Can Dündar ile başlamadı aslında. Ergenekon davası ile başladı. O zamana kadar Hikmet Çetinkaya FETÖ ile boğuşuyordu. Sonra 180 derece döndü. O tarihler çok önemliydi.

'TARİHİNDE YANILDIM AMA DARBEYİ BEKLİYORDUM'

Siz 15 Temmuz gecesi "Bu bir FETÖ darbesidir" dediniz mi?

Ben darbe netleşmeye başladığı andan itibaren bunun bir FETÖ darbesi olduğunu anladım. Bu konuda yazılan kitaplar vardı. Fetullahçılar, ordudan tasfiye olmadan önce son çare olarak bir darbe yapacaklarını hissediyor ve bunun tedirginliğini yaşıyorduk. Tarihinde biraz yanıldım ama bekliyordum.

'FETULLAH GÜLEN'İN SÖYLEYEMEDİKLERİNİ KILIÇDAROĞLU SÖYLÜYOR'

Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a yürüyüşüne destek vermediniz hatta eleştirdiniz. Bu itirazlarınızı biraz açar mısınız?

Adaletin gündeme getirilmesine bir itirazım yok ama o yürüyüşte çeşitli ittifaklar yapıldı. Ben ona karşı çıktım. Burada çok farklı talepler gündeme geldi. Bunlardan biri de HDP'li vekiller tahliye olsun talebiydi. "Öcalan'ın heykelini Kürdistan'a dikeceğim" diyen biri hakkında nasıl böyle bir talepte bulunabilirsiniz? Öcalan'da ve PKK'da adalet var mı? Biz baştan uyardık. "Bu yürüyüşü FETÖ ve PKK ile yapmayın" dedik. FETÖ'nün mağdur ettiği binlerce insan var. Fetullah "Cezaevleri boşaltılsın" derse kimse ciddiye almaz. Ama bunu Kılıçdaroğlu söylerse bir karşılığı var. Biz bu yüzden itiraz ettik yürüyüşe. Bu hem PKK hem de FETÖ için moral desteği oldu. CHP Kürt halkının dışladığı gruplarla birlikte yürüyerek moral desteği verdi. Bu yürüyüşte FETÖ'nün de bir moral bulduğu muhakkak. Belki yakında bir genel af söylentileri çıkarıp beyaz sayfa açalım diyebilirler.

Kılıçdaroğlu her konuda konuştu ama Baykal'a kaset kumpası konusunda hiç konuşmadı. Sizce bu gizlilik neden?
Baykal'a kaset komplosu 15 Temmuz darbesinin ön hazırlığıydı. Madem adalet diyorsun bunun yaptırımlarının da takipçisi olacaksın.

FETÖ'CÜ DEĞİL MUHALİF GÖRÜNME ÇABASI

FETÖ üyeleri darbeci olduklarını itiraf ediyor ama Fetullahçı olduklarını -bütün delillere rağmen- inkâr ediyor. Bunun sebebi nedir sizce?

O "kahraman" tişörtü giyen sanığa "Sen cemaatçi misin?" de. "Değilim" cevabını alacaksın. Ben 250 sanık dinledim. Utanıyor ya da anlatılan rüyalara kanıyor olabilirler.

Fetullah'ı aklamak gibi bir niyetleri olamaz mı?

FETÖ'cü olarak anılmak çok kötü bir imaj. Muhalif bir darbeci olmak Batı nezdinde daha sempatik olabilir diye düşünüyor olabilirler. Ayrıca koskoca FETÖ'cü generaller, amiraller Fetö'nün rüyalarına inanıp itirafçı olmaktan vazgeçiyor.

Marmaris ve Ankara'daki duruşmalarda yine FETÖ şovu gündemdeydi. FETÖ'cü hainler kime güveniyor?
12 Mart, 12 Eylül davalarına girdim. Bütün üyeler örgütlerini açıklamaktan çekinmezler. Ancak FETÖ üyeleri bunların dışında. Hiçbiri 'örgüt üyesiydim' demedi.


Sabah

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
''Çözüm Süreci'nin değeri şimdi anlaşılıyor''
Kanal5 Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Ünal, Türkiye'nin dış politikası ve bölgede gelişen olaylar ile ilgili Sivil Düşünce Genel Yayın Koordinatörümüz Semra Polat'a önemli açıklamalarda bulundu.
Üşüyen çocuklara uzanan sıcacık yardım eli: Çocuklar Üşümesin
Star yazarı İlhami Işık, Şırnak'taki yoksul çocuklar ve ailelerine yönelik ''Çocuklar Üşümesin'' başlığı altında önemli bir kampanya başlattı. Sivil Düşünce Genel Koordinatörümüz Semra Polat, İlhami Işık ile kampanya hakkında röportaj yaptı.
Dört parçanın birleşip 'Bagımsız Kürdistan'ın kurulması zor
Hezha Dilşad, Irak Kürdistanı'nda Gazeteci. Süleymaniye Teknik Üniversitehttp://sivildusunce.com/m/news.php?id=9446si mezunu. Süleymaniyede doğumlu. Türkiye uzmanı olarak gezetecilik yapmakta. 2007'den beri Çawder Gazetesi'nde çalışıyor. Şu an Türkiye sayfası editörü ve köşe yazarı. Şimdiye kadar Türkiyede 100 röpörtaj yapmış siyasetçilele ve gazetcilele Türkiyedeki akademe merkezlerde çeşitli akamedik çalışmaları ve ikby türkiye ilişkisi ve kürt sorunu ilgili türkiyede bir çok konferansları olmuş
Alaattin Parlak: Kürtlerin önünde tarihi bir fırsat var!
Güneydoğu'daki referandum çalışmalarında aktif olarak çalışan siyasetçi Alaattin Parlak ile sahadaki tespitleri üzerine Sivil Düşünce'ye önemli açıklamalarda bulundu.
'Suriye meselesi, Siyonizm'in kurduğu bir komplodur'
İran'ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, sivildusunce.com ile gerçekleştirdiği röportajda Ortadoğu’da DAEŞ’in büyük bir tehdit olduğunu ifade etti. Suriye’deki iç savaş için ‘Suriye meselesi her şeyden önce halk-devlet, zalim- mazlum meselesi değil, uluslararası Siyonizm ve İslam ümmeti düşmanlarının Müslümanlar aleyhinde kurduğu bir komplodur’’ dedi.
Arıncı: TSK’yı denetleyebilmiş olsaydık FETÖ yapılanmasını anlardık
TSK denetlenmiş olsaydı 15 Temmuz yaşanmayabilir miydi? TSK 2019’dan itibaren denetlenecek peki rahatsızlar mı? ByLock yerine örgüt ne kullanıyor? Cemaatler artık rahat rahat hareket edebilecek mi? Türkiye’nin yerli yazılımı hazır mı? Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı AKŞAM’a konuştu.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI