Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Anasayfa  >   Yazar
Atatürk’ün Lolitaları
Her devrin bir adamı vardır. Cumhuriyet devrinin adamı da hiç şüphesiz Mustafa Kemal’dir. Mustafa Kemal, Ali Rıza efendi ile kendisinden 20 yaş küçük olan 14 yaşındaki Zübeyde hanımın –rivayet edilir ki, Ali Rıza, Zübeyde hanımın 2. Eşi ve Mustafa Kemal’in üvey babasıdır- oğludur.
21 Kasim 2016 - 12:47:03

Her devrin bir adamı vardır. Cumhuriyet devrinin adamı da hiç şüphesiz Mustafa Kemal’dir. Mustafa Kemal, Ali Rıza efendi ile kendisinden 20 yaş küçük olan 14 yaşındaki Zübeyde hanımın –rivayet edilir ki, Ali Rıza, Zübeyde hanımın 2. Eşi ve Mustafa Kemal’in üvey babasıdır- oğludur.

El birliği ile yıkılan, talan edilen Osmanlı’nın yerine, ölçekçe küçültülerek hem imani hem de sosyolojik olarak minimalize edilmiş Türkiye Cumhuriyeti bırakıldı. Bırakıldı diyorum zira Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı’nın parçası olması bakımdan görece büyük bir toprak parçasıdır!

Cumhuriyet devrinin adamı Mustafa Kemal, adına ‘inkılap’ dedirttikleri ancak asıl itibariyle birer darbe olan ‘devrimleri’ kadar aşkları da olaylı geçmiş biridir. Genç ve güzel kız çocuklarına aşık olan, ilişkiye giren Mustafa Kemal’in yolu Zsa Zsa Gabor adlı, 1936’da güzellik kraliçesi seçilen Macarlı bir kız ile kesişir.

Şöyle ki; Murat Belge’nin babası Burhan Belge (kendisi ünlü bir masondur), Macaristan’daki görevi sırasında Zsa Zsa Gabor ile tanışır ve aşık olur. Bu aşk ilerler ve Türkiye’ye gelerek evlenmeye karar verirler. Bu geliş tam da Mustafa Kemal ile İsmet İnönü’nün aralarının açık olduğu döneme denk geliyor… 1937 yılında Burhan Belge ile Zsa Zsa Gabor evlenirler. Bu evlilikte cinsel birliktelik olmaz… Zsa Zsa, Belge sayesinde Ankara cemiyet hayatının içine girerek İsmet İnönü’nün eşiyle çay partileri düzenler, Mustafa Kemal ile balolarda dans eder…  Zsa Zsa’nınn Türkiye’nin kurucu kadrosuna yön veren herkesle ilişkisi olur.

Ünlü mason Burhan Belge ile evli olan Zsa Zsa’nın Mustafa Kemal ile yasak ilişki yaşadığı Ankara’da kulaktan kulağa yayılır. O kadar ileri gider ki, bu ilişki Başbakan’a kadar intikal eder. Bu dedikodular Belge ailesinde büyük rahatsızlık uyandırır. Başbakan Refik Saydam devreye girer ve Belge’den Zsa Zsa’ya hizmet pasaportu ve yüklü miktarda döviz vererek ABD’ye göndermesini ister. Peki ama neden hizmet pasaportu?! Neden Mustafa Kemal’in hastalığının ortaya çıkmasıyla Zsa Zsa yurtdışına gönderildi? Mustafa Kemal’in öleceği biliniyor muydu?  Sorun yaratan gerçekten de bu dedikodular mıydı yoksa Zsa Zsa’nın ajanlık yapması mıydı?!

Zsa Zsa’nın Ankara’daki ajanlık çalışmalarına Burhan Belge’nin büyük yardımı olmuştur. Zsa Zsa devletin kurucu kadrosundan edindiği bilgileri İngiliz Gizli Servisi MIV’e iletiyordu. Bu konudaki belgeler tarihçi Rıfat Bali tarafından ABD arşivlerinde bulunmuş ve yayınlanmıştır. Bu belgelere göre ABDye yerleşen Zsa Zsa, kız kardeşini İngiliz gizli servisinde görevli bir üst düzey yetkili ile evlendirerek 2. Dünya savaşı yıllarında ABD istihbarat servislerine Türkiye’deki gelişmeler ve yöneticiler hakkında bilgiler veriyordu.

Zsa Zsa henüz 15 yaşında bir kız çocuğu iken 56 yaşındaki Mustafa Kemal ile 6 ay yaşadığı yasak ilişkisini 1991’de yayınlanan ‘’One Lifetime is not Enough ‘’ adlı kitabında yer verir. Cezmi Yurtsever, Zsa Zsa’nın ‘’One Lifetime is not Enough’’ kitabında Mustafa Kemal ile ilgili bölümden alıntıladığı kısımda henüz 15 yaşında bir çocuk olan Zsa Zsa’nın Mustafa Kemal ile olan ilişkisini şöyle anlatıyor: ‘’Açılan büyük bir kapının ardından içeriye girdim. Heyecandan kalbim deli gibi çarpıyordu. Mermer taşla döşenmiş yoldan geçerek bahçe içindeki eve doğru yöneldim. Çok büyük bir zeytin ağacı evin girişini gölgeliyordu. Hipnotize olmuştum. Üst kata çıktım. Atatürk el işlemesi geniş bir gürgen koltuğa oturmuştu. Arkası bana dönüktü. Yanındaki masa üzerinde duran nargilesini içiyordu…Orta yaş döneminde dahi Atatürk’ün seks aktiviteleri yakın çevresi tarafından biliniyordu. Bakırımsı kırmızı renkli kadife koltuğa –yanına- oturmamı söyledi…Nargilesinin hortumunu bana doğru uzattı ve içmemi söyledi…Diğer elinde tuttuğu rakıyı yudumlayarak içtim. Atatürk ile beraberliğimin bundan sonrasını ilk kez açıklıyorum; dans eden dansözlerin odadan çıkmalarını istedi. İkimiz baş başa kalmıştık. Henüz 15 yaşındaydım. Çocuk denecek kadar genç sayılırdım. Atatürk 56 yaşında olgun bir erkekti…Atatürk’e bekaretimi verdim...’’

ataturk
(Kitapta yer alan bölüm)

***
Mustafa Kemal, Sofya’da Ataşemiliter (1913-14) olduğu yıllarda Nazmiye Atiç ile tanışır. Nazmiye Atiç, Mustafa Kemal ile tanışmasına dair anlattıkları Mustafa Yeşilyurt’un ‘’Atatürk’ün Gönül Galerisi’’ kitabında şöyle yer alır: ''Anneannem ile Vidin’den İstanbul’a gidiyordum. Oradan da tıp tahsili için Fransa’ya geçecektim. Henüz 17 yaşımdayım. Sofya’ya uğramıştık. Mustafa Kemal Sofya’da ataşemiliter idi. Bizi ççaya davet etti. Çay masasında bana, annaennemin duymayacağı bir ses tonuyla ‘’sizinle evlenmek istiyorum’’ dedi, şartlarını dile getirdi; ‘yalnız benim bir şartım var. Nikahımızı hoca değil, Sofya Büyükelçimiz Fethi Bey (Okyar) kıyacak.’ İlk görüşmede evlenme teklifi beni hayli şaşırtçıştı. O günün şartlarında böyle bir teklif, böyle bir nikah benim kabul edebileceğim bir şey değildi. Çünkü bütün nikahları imam kıyardı’’

***
Mustafa Kemal’in 15’lik 17’lik daha nice sevgilileri ve ilişkileri ve daha neleri (!) var… Ben bu yazımda sadece iki tanesini yazdım.

Selam ve selametle…


Semra Polat
 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
HDP, PKK’dan kurtulmanın bir aracı olabilir mi?
Bugün elindeki silah gücüyle PKK Kürt toplumumun önemli bir bölümünü rehin almış durumda.
Çanakkale Ruhu: İnanmak ve Adanmak
Herkesin kendi okuması ile tarihte olup bitenlerden kendine göre çıkardığı önemli dersler vardır. Tarihsel olayların bazılarını sanki biz yaşamışız gibi hafızalarımızdan asla silinmezler. Tarihin akışını değiştiren kritik anlar vardır. Bir doğumu müjdeleyen olaylar, dünyayı değiştiren kişiler ve bir kavmi tamamen silen çetin çatışmalar…
Bediüzzaman ve Menderes Dönemi
Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde Bastırılamayan tek isyan: Bediüzzaman
Mehmet Memdoğlu: PKK’nın “Kürt ve Alevi Soykırımı” Yalanı!...
2015 Temmuz ayında yeniden çatışmalı süreci başlatan PKK, gün geçmiyor ki akıllara ziyan dezenformasyon içerikli yalan haber ve yorumlar üzerinden toplum algısını manipüle etmeyi hedefleyen haberler yapmasın.
Haşmet Babaoğlu: ''Ulan siz daha düne kadar...''
Sabah Gazetesi yazarı Haşmet Babaoğlu ''Siz Gidin Patronlarınız Gelsin'' başlıklı yazısında Süleyman Şah Türbersi'ne yapılan operasyonu kınayan medya kuruluşlarına ve patronlarına geçmişte neler yazdıklarını hatırlattı.
Kapitalizmi ortadan kaldırmalıyız!
Ali Koç kapitalizmin gerçek bir sorun olduğunu ve eşitsizliklerin giderilmesi için kapitalizmden kurtulmak gerektiğini söylemiş. Medyada birçok yazar bu sözlere sahip çıktı ve kapitalizmden niye kurtulmak gerektiğini kendince ifade etti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR