Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
'Sürece Sahip Çıkın'
Başbakan Ahmet Davutoğlu Öcalan'ın silahların bırakılması çağrısının ardından yeni bir döneme girildiğini söyledi. Davutoğlu tüm partileri sürece sahip çıkmaya çağırdı. Başbakan Davutoğlu MHP, CHP ve HDP liderlerine seslendi.
02 Mart 2015 - 13:17:31

Başbakan Ahmet Davutoğlu Salı günü Portekiz'de olacağı için partisinin grup toplantısını bugün yaptı. Davutoğlu konuşmasında Cumartesi günü Abdullah Öcalan'ın silah bırakma çağrısıyla yeni bir döneme giren çözüm süreci ve iç güvenlik paketiyle ilgili önemli mesajlar verdi. 

Davutoğlu iç güvenlik paketinin 6-7 Ekim'de Kobani'ye destek eylemlerinin ardından ortaya çıkan atmosfere karşı alınan bir tedbir olduğunu savundu. Davutoğlu paketin çözüm sürecinin koşulu ya da onu engelleyici bir özelliği olmadığını savundu. Davutoğlu Cumartesi günü hükümet üyeleri ile HDP heyetinin ortaklaşa yaptığı açıklamayla yeni bir döneme girildiğini anlattı: 

"6-7 Ekim Kobani olayları tam da yeni bir umut ortaya çıktığında yapılan bir olaydı. İç güvenlik reformu o atmosfere karşı alınan bir tedbirdir, çözüm sürecinin önünü açacak bir tedbirdir. Onun önünde bir koşul olmadığı gibi onu engelleyen bir şart da değildir. Bir yandan kamu düzeni demeye devam edeceğiz bir yandan silahların terk edilmesini demokratik siyaseti savunmaya devam edeceğiz. Ciddi bir ivmenin önünü açacak görüşmeler yapıldı. Cumartesi günü yeni bir aşamaya gelindi. Yeni bir dönem başlıyor." 

"Tartışma yeri Meclis'tir"

Davutoğlu Öcalan'ın PKK'ya yönelik silah bırakma çağrısının sonuçlarının zaman içinde görüleceğini söyledi. Davutoğlu, tartışma alanı için Meclis'i adres gösterdi:

"Silahlı mücadele haklı değildir, silah dilini kullanması demokrasiye yapılabilecek en büyük saldırıdır, darbedir. Bu yönden yapılan çağrı olumludur. Tabi göreceğiz. Türkiyenin herhangi bir yerinde silah terörünün uygulanmaması lazım. Molotof ya da başka araçlarla özgürlükleri yok eden görüntülerin çıkmaması lazım. Kimin ne derdi varsa tartışacağı yer TBMM’dir. Kimin ne derdi varsa yöntemi özgürlükçü tartışma yöntemidir, başvuracağı makam silah değil millettir, terör değil halktır, savaş değil barıştır."

Başbakan Davutoğlu 2013 Nevruzu'nda Abdullah Öcalan'ın mesajıyla başlayan süreç sonrası Gezi olaylarının yaşandığını hatırlattı. Davutoğlu HDP'yi uyardı: 

"Biz önümüzdeki dönemde demokratik yolla getirilecek her türlü hususu tartışarız ama 2013’te olduğu gibi silahlar başka şekilde gündeme getirilmeye başlarsa kamu düzeni sözkonusu olduğunda hiçbir taviz vermeyeceğimizin de herkes tarafından bilinmesi lazım. HDP’ye sesleniyorum. 2013 Nevruzu'ndan sonra farklı mesaj vermeye dönük dili kullanmaya devam ederlerse onlar kaybeder. Bizimle görüşürken 6-7 Ekim’de olduiğu gibi şiddet dili kullanırlarsa onlar kaybederler. Samimi olsunlar, sürece sahip çıksınlar." 

Tüm muhalefete çağrı

Davutoğlu, Cumartesi günü yapılan açıklamanın ardından CHP'den olumlu değerlendirmeler geldiğini belirtti ancak daha kararlı mesajlar verilmesini istedi. Davutoğlu CHP'ye şöyle seslendi: 

"CHP’ye sesleniyorum, gün ol gündür. Kapsamlı bir muhasebe yapınız ve sürece sahip çıkınız. AK Partinin başarısızlığı üzerine siyaset inşa etmeyin. Bu sürece sahip çıkarsanız halkın karşısına çıkma yüzünüz olur ama çıkmazsanız CHP’ye kimse ne oy verir, ne destek verir. Ana muhalefet sorumluluğu içinde davranınız."

Davutoğlu'nun bir çağrısı da silahların bırakılması çağrısının ardından eleştirilerini sürdüren MHP'ye oldu: 

"Sayın Bahçeli ülkenin milli birliği ve beraberliği ortak aidiyet bilinciyle olur. AKP’nin tek hedefi milletin bütün ferdleri arasında ortak aidiyet bilincini yükseltmektir. Hepimiz için kutsal kavramlar üzerinden siyaset geliştirirseniz kaybeden siz olursunuz. Gidemediğiniz yer vatananınız değildir, sizi de davet ediyoruz. Herkesle fark gözetmeden kucaklaşın ama çözüm süreci üzerinden siyaset istismarı yapmayın....

MHP bu kritik eşikte bütün annlerin yüreğinde umut ışığı oluşturan bu sürece sahip çıkmalıdır. Şehitlerimizin oluşturduğu infial nedeniyle bir karşı psikoloji nedeniyle istismara yönelmemelidir." 

Kaynak: Al Jazeera

 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
'Kandil'i dolduruşa getirmeye çalışanlar var'
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Biz dışarıda kaldık, biz de bunun parçası olmalıyız' diye Çözüm Süreci'nin parçası olmak istedikleri için Kandil'i dolduruşa getirmeye çalışanlar var" dedi.
Çözüm sürecinde yeni dönem
Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi, demokratik haklarla devam edecek. PKK ile aynı dili kullanan HDP devredışı bırakılacak.
Askere havan saldırısı!
Genelkurmay Başkanlığı, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarının güvenlik güçlerine havan atışı yaparak saldırı düzenlediğini açıkladı.
Çözüm Süreci Emin Ellerde
Başbakan Davutoğlu, Çözüm Süreciyle ilgili yetkilendirdikleri arkadaşların yaptığı açıklamalar dışında hiçbir açıklamanın kıymetinin bulunmadığını söyledi.
Baro başkanlarından çözüm sürecine tam destek
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 17 ilin baro başkanı, çözüm süreciyle uzun süredir devam eden çatışmasızlık ortamının kalıcı barışa evrilmesi için yürütülen çalışmaları kayıtsız ve şartsız desteklediklerini bildirdi.
"Akil İnsanlar" olumlu karşıladı
Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan isimler PKK'ya silah bırakma çağrısını olumlu bulurken, Türkiye'de "yeni bir sayfanın açıldığı" yönünde görüş bildirdi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI