Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Çelik: Silahların bırakılması ile ilgili çağrı önemli bir süreçtir
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’da Öcalan ve HDP’nin silahsızlandırma çağrısının önemli bir süreç olduğunu belirterek, ibretle izleneceğini savunduğu süreçte, samimi olanların ve olmayanların net bir şekilde görüleceğini ifade etti.
02 Mart 2015 - 10:00:40

Şanlıurfaspor-Osmanlıspor maçını izlemek amacıyla Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Melih Gökçek ile Şanlıurfa’ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çözüm sürecindeki son aşama ve silahsızlanma çağrısı ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin acılarla dolu bir 30 yılı geride bıraktığını hatırlatan Çelik, son birkaç yıldır çözüm süreci ile ilgili atılan adımlarla Türkiye’de kanın, kinin ortadan kalktığını kaydetti. Silahların bırakılması şeklin de bir atmosferin oluşması ve bunun deklere edilmesinin Çözüm Süreci için en önemli dönemeçlerinden biri olduğunu kaydeden Bakan Çelik, çok önemli bu süreçte hükümetin tavrını ve tarzını net bir şekilde ortaya koyduğunu da sözlerine ekledi. Çelik, “Ne pahasına olursa olsun, çözüm sürecinin gerçekleşmesi konusuna konusundaki hassasiyetimizi, ısrarımızı sürdüreceğiz. Ne pahasına olursa olsun derken tabi ülkenin birliği, bütünlüğü belli bir kardeşli çerçevesin de atılması gereken adımlar ne ise onların tümüdür. Bu adımları atarak, inşallah geleceğe birlik ve beraberlik içerisinde yürüyeceğiz. Yani terör, ne adına terör. Bu millet, bu devleti birlikte kurmuş. Kürdüyle, Türkü ile tüm unsurlarıyla bu devleti birlikte kurmuş. Devleti birlikte kurduğumuz gibi devleti yüceltmek de hepimizin görevi. Haksızlıklar, yanlışlıklar, antidemokratik uygulamalar oldu mu, olmuş. Kalkınmada gerçekten bazı bölgelerde sıkıntılar yaşanıp bazı bölgelerin kalkınması öne alınmış mı, geçmişte alınmış. Şimdi bunların tümünü ortadan kaldıran noktaya Türkiye gelmiş bulunuyor. Yatırımların çoğu bu bölge de yapılıyor, ihmal edilen bütün konular ortadan kaldırılıyor. Demokratikleşme konusunda ortadan kaldırılan adımların birçoğu zaten atıldı Olması gereken de artık siyaset yoluyla hak arama mücadelesinin sürdürülmesidir. 

‘’SİLAH MESELESİNİN ORTADAN KALKMASI GEREKİYOR’’ 

Çözüm sürecindeki silahların bırakılması aşamasına geçilememesinin farklı algıda sebep olduğunu kaydeden Çelik, şöyle konuştu; Silah meselesinin ortadan kalkması gerekiyor. Silah ortada olursa, biz hükümet olarak, demokratikleşme, ülkenin önünü açma adına attığımız adımlar, sanki ‘silah devrede olduğu için alınıyor’ gibi bir algı oluşuyor. Bunlar doğru değil. Ak Parti iktidarı olarak, temel insan hakları konusunda verilmesi gereken kimin ne hakkı varsa, o hakkı vermeli’ diyoruz. Zaten alması gerekiyor. Buna samimi olarak inanıyoruz. Türkiye bu süreçte böyle güzel mesafeler kat etti. Silahların bırakılması ile ilgili çağrı ve süreç önemli bir süreçtir. İbretle izleyeceğiz. Kim samimi, kim samimi değil, bunu net bir şekilde göreceğiz. Silahsızlanma konusunda, siyasette bu sorunların çözümü konusunda, eğer bir farklı tutum söz konusu olursa, onlar ne tarihe, ne millete hesap veremeyecek unsurlardır. Bu bölgeyi tanıyan birisi olarak, batıyı da doğuyu da iyi bildiğime inanıyorum. Vatandaşlarımız tümü ‘Artık silah olmasın’ anlayışındadırlar. ‘Bu gidişat, gidişat değildir’ diyorlar. Ben inanıyorum, milletimizin bu talebi, son açıklamalar çerçevesinde neticelenecektir.” 

SİLAHSIZLANMA SÜRECİ 

Tüm milleti rahatsız eden konunun silah meselesi olduğunu vurgulayan Çelik, silahsızlanma sürecinin takvimlendirilmesinin zor olmadığını ifade etti. Çelik, “Bundan sonraki süreç bir şekilde takvimlendirilir. Atılması gereken adımlar atılır. Bizi, toplumu, milleti rahatsız eden silah meselesidir. Silah meselesi bir an önce ortadan kalkmalıdır. Bundan sonrası kolay. Silah varken neyi konuşacaksınız diye devam etti. 

ADAY ADAYI MÜRACAATLARI 

Çelik, soru üzerine Ak Parti’ye ülke genelinde 6 bin civarında aday adayının müracaatı olduğunu kaydetti. Çelik, “Bu son derece önemli bir rakam. Vatandaşın bu ilgisinden biz de büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ak Parti’ye ilgi ilk yıllarda olduğu gibi, 2002 yılındaki gibi devam ediyor. Memnuniyet verici, sevindirici bir durum” dedi. Yoğun ilginin Ak Parti iktidarının yoğun hizmetlerinden kaynaklandığını belirten Çelik, şöyle konuştu; Vatandaşımız hizmetleri görüyor, görecek. Çok yoğun hizmet aldı, Türkiye, her alanda. İstanbul’dan Hakkari’ye kadar. Ben Şanlıurfa milletvekiliyim. Şanlıurfa 12 yıl içerisinde, 20 kat trilyonluk bir hizmet aldı. Son 4 yılda sadece 12 kat trilyon hizmet aldı.” 

Çelik, muhalefetin Türkiye’yi yönetebilecek yeterlilikte olmadığı savunarak, bu seçimde de insanların Ak Parti lehine oy kullanacağını ileri sürdü. Çelik, “Hizmetten, çözümden, barıştan, kardeşlikten yana, Türkiye’yi idare edebilecek çok parti olmasını isteriz. Ama maalesef şuanda muhalefetin durumu Türkiye’yi yönetmeye yeterli de değil, müsait de değildir. Onun için bu istikrarlı ortamın devamı konusunda, gerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, gerekse tüm Türkiye coğrafyasında, vatandaşlarımız, yine istikrarın devamı istikametinde, Ak Parti lehine oy kullanacakları inancındayım” diye konuştu. 

Çelik, özel bir otelde yediği yemek ve görüşmelerinin ardından Şanlıurfaspor-Osmanlıspor maçını izledi.  

K: İha

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Çözüm süreci meyvelerini veriyor
Bir taraftan çözüm sürecinin devam etmesi diğer taraftan silahların bırakılması konusundaki görüşmeler yöreye hayat veriyor.
''Silahlara Veda Mitingi'' Düzenliyoruz!
Yıllarca devam eden ve binlerce kardeşimizin canına mal olan silahlar sustu. Şimdi sıra sivil birlik ve beraberlikte!
Kurtulmuş'dan Çözüm Süreci açıklaması
Bakanlar Kurulu'nun ardından Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, önemli açıklamalarda bulundu.
En kalabalık heyet İmralı'da
HDP'nin İmralı heyeti, PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'la görüşmek üzere Ada'ya gitti. Heyette, ilk kez Demokratik Özgür Kadın Hareketi'nden Ceylan Bağrıyanık da yer aldı.
'Gidişatı sekteye uğratacak yayın sorumsuzluktur'
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, İstanbul Adliyesi'ndeki terör saldırısı yayınlarına dair, "Operasyon görüntüleriyle işin gidişatını sekteye uğratacak yayın yapmak sorumsuzluktur" dedi.
Sabotaj girişimlerine rağmen süreç devam ediyor
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, çözüm sürecine ilişkin, "Sabotaj girişimlerine rağmen sürecin devam ediyor olması önem ifade ediyor" dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI