Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Feyzioğlu: Müjdeli haberi paylaşmaya can atıyorum
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Metin Feyzioğlu ve 70 baro başkanını kabul etti. "Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından sonra yüreğimiz ferahladı" diyen Feyzioğlu, adli yıl açılışlarının tek bir organizasyonda yapılacağını söyledi
16 Agustos 2016 - 22:26:19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 15.00'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti. Feyzioğlu, Külliye'de yaptığı açıklamada, "İstisnasız 79 Baro, daha gece yarısı olmadan tavrımızı açıkça ortaya koymuştuk. Açıklamalarınızı duyunca yüreğimiz ferahladı" dedi. Erdoğan ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Feyzioğlu, "Güzel müjdeli bir haberi sizinle paylaşmaya iznim var. Can da atıyorum. Türkiye bir Yenikapı mitinginin mutluluğunu yaşadıktan sonra ayrı bir adli yıl açışıları olmasın diye düşündük"

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki baro başkanları Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etti.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Metin Feyzioğlu, Bekir Bozdağ kısa konuşma yaptı. 
FEYZİOĞLU: CUMHURBAŞKANIMIZIN AÇIKLAMALARINI DUYUNCA...

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Zatıliniz bu darbe girişiminin püskürtülmesinde çok önemli görev yapmıştır. 'Kalkışmanın taktik hedefi Cumhurbaşkanımız, stratejik hedefi Cumhuriyetimizidir' demiştik. Türkiye muhtemel bir içsavaşın eşiğinden düşmüştür. Ancak tehlike geçmemiştir.

 

FETÖ adli hain örgüt sadece araçtır. Arkasında güçler, Türkiye'nin bulunduğu coğrafya ve bölgedeki menfaat çatışmaları olduğu gibi durmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ardından saf tutmak hepimizin görevidir. İstisnasız 79 Baro, daha gece yarısı olmadan tavrımızı açıkça ortaya koymuştuk. Açıklamalarınızı duyunca yüreğimiz ferahladı. 

FETÖ'nün en çok istediği, suçsuzun suçludan ayrılmaması, böylece FETÖ üyelerinin mağdur konumunu zorlayıp, kamuoyunda itibar kazanmaya çalışmasıdır. Devletimizin eylem ve işlemlerinde temel hukuka uygunluktur. Adil yargılanma, suçsuzluk karinesi gibi hususlara azami saygı gösterilmesinde fayda vardır. 

Uluslararası kamuoyuna, FETÖ mücadelesini anlatma yükümlülüğümüz vardır. Sizin talimatınızla bir çalışma grubu oluşturulacaksa, meşru savunmamızı en önde anlatmaya biz talibiz. ABD'de Uluslararası Barolar Birliği toplantısında en etkin şekilde yer almak istiyoruz. 2,5 milyon avukatı temsil eden bu örgütün vesilesiyle görüşme imkanına sahip olacağız. Haklı mücadelemizi en etkili şekilde anlatabileceğimize inanıyorum. 

Hukuk üstünlüğüne güven sağlandığında, vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla hem gurur, hem güven duyacaktır. Böylece sinsi planlar da boşa çıkmış olacaktır. Kuvayi Milliye ruhunun bozulmadan sürdürülmesini diliyoruz."

"MÜJDELİ HABERİ PAYLAŞMAYA CAN ATIYORUM"

Feyzioğlu, Külliye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Eylül ayında yapılacak adli yıl açılış kutlamalarının ortak bir düzenleme ile yapılacağı müjdesini veren Feyzioğlu, FETÖ terör örgütünün darbe girişimi sonrası yapılacak yargılamaların hukuk çerçevesi içinde olacağının altını çizdi.

İşte Feyzioğlu'nun açıklamaları;

"Yaşananlara akılla değil duygusallıkla yaklaşanlar bazı gerçekleri göremiyor. Biz çıkış yolunun 79 milyonu adalet paydasında buluşturmak olduğunu yıllardır söylüyoruz. Çıkış yolunun mensubiyet değil liyakat ilkesinin hayata geçirilmesi olduğunu ifade ediyoruz. Diken battığı yerden çıkartılır. Yargı yoluyla batırıldı. Yargının ele geçirilmesiyle bütün kurumların ele geçirilmesi ivme kazandırıldı. Şu halde önce yargıyı tarafsız, bağımsız güvenilir hale getirelim. Bunu el irliği ile yapalım. Bu Türk millitinin beka meselesine döndü."

"Suçlunun suçsuzdan ayrılmaması biliniz ki en çok FETÖ'nün istediği bir şeydir. Çünkü kendi kanlı üyeleri 15'inde bu korkunç girişime kalkışanlar, suçsuzların yanında onların itibarından itibar kazanmaya çalışacaklardır. Demek ki kurunun yanında yaşın yanması sadece o haksız yere yananların bireysel özgürlüklerinin zarar görmesi değil. Bunun da ötesine FETÖ'nün mağduriyet ilan etmesine ve uluslararası kamuoyunda meşruiyet kazanmasına neden olur. Tam bu noktada baroların tarihi bir görevi vardır. Ve bu engellenmemesi gerek. Bu konuda Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanımız'la aynı fikirdeyiz."

"Yapılan soruşturmaların hukuka uygun olmasını sağlayacağız. Suçlunun suçsuzdan ayrılmasını sağlayacak. Biz bunu tüm dünyaya en ön safta anlatmaya talibiz. Bugüne kadar yaptık, bundan sonra da daha fazlasını, sayın Cumhurbaşkanı'nın ve sayın hükümetin desteği ile yapmaya talibiz. Bunları konuştuk"

"Eylül ayında yapılacak olan meslek örgütü toplantısına katılacağımızı ve orada Türkiye'nin 15'in de yaşadıklarını ve sonrasında meşru savunma çerçevesine yapacaklarımızı anlatacağımız bilgisini sunduk. Cumhurbaşkanımız da destek vereceğini söyledi. Bunun dışında uluslararası hukuk kamuoyuna Türkiye'nin meşru pozisyonunu anlatmak için çalışma grubu kurulursa safımızı alacağımızı söylemiştik. Orada da verimli bir görüşme geçtiğini düşünüyorum. Ardından da sayın Adalet Bakanı ile teknik detaylarını da konuştuk. Cumhurbaşkanımızın bu konuda bize tam desteği olmuştur. Bizim de devletimizin arkasında dün olduğu gibi bugün de koşulsuz saf tuttuğumuz herkesin malumu."

"ADLİ YIL AÇILIŞI BİRLİKTE OLACAK"
"Güzel müjdeli bir haberi sizinle paylaşmaya iznim var. Can da atıyorum. Türkiye bir Yenikapı mitinginin mutluluğunu yaşadıktan sonra ayrı bir adli yıl açılışları olmasın diye düşündük. Gerçekten 16'nın Türkiye'si 14'ü gibi olmaz noktasında buluştuk. Öyle umut ediyorum ki Yargıtay Başkanlığı ile adli yıl açılışını ortak düzenleyeceğiz. 79 milyonu ırk, din, dil ayrımı yapmadan ortak noktada buluşacağız. Bu Eylül'de umut ediyorum birlikteyiz."
BEKİR BOZDAĞ: BUNDAN ÖNCEKİ DARBELERDE YARGIMIZ İÇİN UTANILACAK ÖRNEKLER VAR

Metin Feyzioğlu'nun ardından Külliye'deki toplantıda konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da şu mesajları verdi:

"15 Temmuz 2016, Türkiye tarihi için dönüm olmuştur. O gün demokrasimize, milli iradeye karşı girişilen darbe teşebbüsü sizin liderliğinizle 79 milyon bir araya gelerek, Türkiye büyük bir uçurumdan kurtarılmıştır. Burada her kurum sınav verdi. Olayın daha ne olduğu anlaşılmayan başlangıç noktasında, Cumhuriyet Başsavcılıklarımız derhal soruşturma başlatarak, darbe teşebbüsüne katılanların yargı önüne çıkarılması için süreç başlattılar. Bu çerçevede elde edilen deliller çerçevesinde sıkıyönetim komutanı olduğu iddia edilen kişiler bir bir toplanmaya başladı. Bundan önceki darbelerde yargımız için utanılacak örnekler var. Bu dönemde ise yargı hem Anayasa Mahkemesi, hem Yargıtay, hem Danıştay başkanları darbeye karşı bir duruş ortaya koydular. Barolar Birliği Başkanımız da hakeza aynı şekilde tavrını ortaya koydu. Darbeyle hukuksal bir mücadeleyi o gece başlatıp, başarıyla yürüttüler. Demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkan hukuk adamlarına şükranlarımı sunuyorum.

Yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı olmazsa olmazdır. FETÖ'ye mensup bazı teröristlerin yargı içinde kümelenmesi ve tarafsızlıklarını yitirdiğine dair çok ciddi tartışmalar yaşandı. Yargıya güvenin tesis edilmesi son derece önemli. Herkesin yargıdaki bu kokuşmuşluğu görmesine rağmen somut adımları atamadık. Önümüzdeki süreç içerisinde Türk yargısı kendisine emanet edilen görevleri bağımsız ve tarafsız devam ettirecektir."

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
"Kozmik Oda" soruşturmasında takipsizlik kararı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kamuoyunda "Kozmik Oda" soruşturması olarak bilinen Seferberlik Tetkik Kurulu personelinin adının karıştığı soruşturmayla ilgili takipsizlik kararı verdi.
İstinaf mahkemeleri faaliyete geçiyor
İstinaf mahkemelerinin (Bölge Adliye Mahkemeleri) 20 Temmuz’da faaliyete geçmesiyle Türk yargısı yeni bir döneme girecek.
1034 hakim ve savcının görev yeri değişti
HSYK'nın bölge adliye mahkemeleri kararnamesi yayımlandı. 1034 hakim ve savcının görev yeri değişti
Yargıtay Birinci Başkanı Cirit oldu
Yargıtay Birinci Başkanlığına, 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit seçildi.
Mit tırları davasında gizlilik kararı
Yargıtay 16. Ceza Dairesi, "Adana ve Hatay'da MİT'e ait tırların durdurulmasına" ilişkin davayla ilgili gizlilik kararı aldı.
Arda'ın Parmağında Nişan Yüzüğü Yok!
Survivor'ın final bölümüne sürpriz bir şekilde katılan Arda Turan'ın parmağında yüzük olmaması gözden kaçmadı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR