Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Erdoğan'ın okul arkadaşı: Evet Tayyip bey ile aynı okulda okuduk
Günlerdir HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bir kısım basın tarafından mesnetsiz bir şekilde gündemde tutulmaya çalışılan ''Erdoğan üniversite okudu mu? Okumadı mı?'' tartışmalarına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Üniversiteden sıra arkadaşı, gazeteci yazar Rafael Sadi açıklık getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı okulda ve hatta aynı sırada okuduğunu, Erdoğan'ın sınıf arkadaşı olduğunu söyleyen Rafael Sadi, Sivil Düşünce'ye önemli açıklamalarda bulundu.
09 Haziran 2016 - 14:52:27

SİVİL DÜŞÜNCE / RÖPORTAJ
         Semra POLAT

Muhalefet partileri ve bir kısım basın tarafından günlerdir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite mezunu olup olmadığı, diploma alıp almadığı yönünde mesnetsiz tartışmalar sürerken siz köşe yazınızda bu tartışmalara açıklık getirmeye çalıştınız. Gerçeği sizin ağzınızdan öğrenelim, işin aslı nedir? Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arkadaş mıydınız?

 
Tayyip bey ile 1974 yılında kaydolduğumuz Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu’nda tanıştık. Yaklaşık 4.5 yıl aynı sınıflarda bazen de sıralarda  okuduk. Bu arada ikimizin de Kasımpaşa doğumlu olduğumuzu öğrendim. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra ilk kez 2005 yılındaki İsrail ziyaretinde bir araya geldik ve Şalom Gazetesinde yayınlanan bir röportaj ile sınıf arkadaşlığımız basına yansıdı.
Evet Tayyip bey ile aynı okulda okuduk. Ben mezun olamadım gerek anarşik durum gerekse ekmek parası derdi benim mezuniyetime engel oldu. Tabii ki esas engel benim kimseyi suçlamamak lazım. Tayyip beyin mezun olup olmadığını bilmiyordum. 
 
Siz Musevisiniz (Yahudi), Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Müslüman. Farklı dinlerden olmanız, arkadaşlığınızı nasıl etkiledi? 
 
Atatürk Türkiye’sinde  vatandaşlar dini kimlikleri ile sınıflandırılmazlar.  Okulda da  Tayyip bey ile olan okul arkadaşlığımızda da bu asla mevzuu bahis olmamıştır. Vatandaşların dinleri ve inançları ile anılmaları son  yılların marifetidir. Eh biraz da  dinin siyasete alet edilmesinin sonucudur kuşkusuz.
 
Okul arkadaşlığınız sırasında fikir ayrılıklarınız oldu mu? Diyaloğunuz nasıldı?
 
Okul arkadaşlığımız döneminde ne siyasi ne de dini bir tartışma içinde olunmadığını, kimsenin bu konuda güvenlik nedeni ile pek fazla konuşmadığını söylemek isterim. 1974-1978 anarşik durumun en tavan yaptığı senelerdi. Dersler dışında siyasi fikirler konuşulmaması daha akıllıcaydı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile okul sonrasında da arkadaşlığınız, görüşmeniz devam etti mi? En son ne zaman görüştünüz?
 
Hayır devam etmedi. Hiç bir zaman kendisi ile özel arkadaşlık çerçevesinde bir dostluğumuz olmadı. Tanışıklık diyebileceğimiz bir ilişkiydi. 2005 te İsrail'de ilk kez Yad Vashem soykırım Müzesi ziyaretinde göz göze geldik ve Emine Hanıma beni göstererek ‘’bak bu bizim sınıftan’’ dedi. Bana da ‘’sakın ha kaybolma, görüşelim’’ dedi. Ve yaklaşık 45 dakika bir muhabbetimiz oldu.
Ondan sonra kendisine ne zaman İsrail karşıtı haksız ifadeleri olduysa mektuplar yazdım doğruları geçekleri beyan ettim. Hepsini kelimesi kelimesine okuduğundan adım gibi eminim. Adım az bir şey muhalife çıktı tabii ama gazetecinin görevi doğruları yazmaktır. Benim herhangi bir siyasi endişem yoktur.
 
Edirne Sinagog'u yıkık bir harabe halinde iken restore edildi. Türk Musevi Cemaatinin, hükümetin ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün çabaları neticesinde tekrar ibadete açıldı. Sinagog'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dua edildiğini yazdığınız makalenizde şu ifadeleri kullanmışsınız ''ülkenin yöneticisine bir şükran duası eklemişlerdir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutsandığı dua yapılır.'' Cumhurbaşkanı Erdoğan'a neden dua ediliyor?
 
Yahudi dini adetleri gereğince sadece Türkiye'de değil hangi ülkede yaşanıyorsa yaşansın Yahudi cemaatleri o ülke başkanına dualarında yer vermek zorundadır. Bu o ülkenin selametine bütünlüğüne yapılan bir duadır. Erdoğan'a mahsus değildir. Yalakalık hiç değildir. Bu şekilde algılanmaması gerektiğini de yazmıştım. Mesela benim düğünümü de  sevgili Öğretmenim Rav Haleva gerçekleştirmişti ve o  düğünde de devrin Cumhur Başkanı Fahri Korutürk’e dua okunmuştu. Rav Haleva  eşimin de İbranice öğretmeni idi. Bizleri evlendirmekten oldukça hoşnuttu. (Rafael Sadi bu anısını gülümseyerek anlatıyor) ‘’Bunu aldın yandın’’ demişti düğünün orta yerinde.
 
Türkiye-İsrail ilişkileri son dönemde yine düzelmeye başladı. Hatta dönemin hükümet sözcüsü Ömer Çelik tarafından Türkiye-İsrail ilişkilerinin tekrar düzeleceği ve "Kuşkusuz İsrail devleti ve halkı Türkiye’nin dostudur.'' yönünde açıklama yapıldı . İki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler tekrar iyi bir ivme kazandı ve yakında anlaşma sağlanacak. Siz, İsrail'de yaşayan biri olarak iki ülke arasındaki bu yakınlaşmayı nasıl değerlendiriyorsunuz? İki ülke arasında siyasi ve ekonomik olarak nasıl bir kazanım olacak?
 
Bakın ben ve benim gibi yaklaşık 100 bin kadar Türkiye kökenli Yahudi yaşar İsrail'de. Birçoğumuz veya bazılarımız iki ülke vatandaşıyızdır. Bu, sanki anne ve babamız dargın çocuklar gibi bir durumdur. Anne ve babanın iyi ilişkiler içinde olması çocukları mutlu eder.
 
‘’Umarım  oldukça uzun sürmüş olan ve sadece saçma sapan bir siyasi stratejinin sonucu olan bu ayrılık bir an evvel iyi niyetle sona erer ve ilişkiler düzelir.’’
’Umarım  oldukça uzun sürmüş olan ve sadece saçma sapan bir siyasi stratejinin sonucu olan bu ayrılık bir an evvel iyi niyetle sona erer ve ilişkiler düzelir. Ne yazık ki yaraların sarılması ve Türk insanın İsrail ve Yahudi düşmanı ilan edilmesinin değişmesi çok uzun yıllar alacaktır. Geçen sene yapılan bir araştırmaya göre   Türk halkının %69'ü Yahudi komşu istemiyor. Düşünebiliyor musunuz Türkiye'de sadece 15 bin Yahudi var ve 80 milyonluk ülkede nüfusun %69'u yanı 54 milyonu Yahudi komşu istemiyor. Sormak lazım bu insanlar kaç tane Yahudi tanıdılar şimdiye kadar acaba. 
Övünerek tadilatından söz ettiğiniz Edirne sinagogunda 41 yıl aradan sonra gerçekleştirilen bir düğün günü atılan tweetleri okursanız ne acınacak durumda olduğumuzu idrak edebilirsiniz.
Bizi, Türkiye'yi bu nefret çemberine sokanlar utanmalıdırlar.
Çok yazık... Bir de buna uzun süre ‘’Stratejik Derinlik’’ dediler...
 

Röportajınız için Sivil Düşünce ekibi adına çok teşekkür ederim sayın Rafael Sadi.
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 1 Yorum )
birol
2 Yıl önce
saçmalyan ilk yahudi allahın naletlediği insanlar la işimiz olmaz
BENZER HABERLER
''Kürt halkının can ve mal güvenliği tehdit altındadır''
Genel Yayın Yönetmenimiz Semra Polat, Gazeteci, siyasetçi, Kanal 5 Genel Koordinatörü Atıf Özbey ile gündeme bomba gibi düşecek konular hakkında röportaj gerçekleştirdi. Karslı ve Kürt olması hasebiyle Doğu ve Güneydoğu'daki demografik durumu ve yaşanan hadiseleri çok iyi analiz edebilen Özbey, önümüzdeki günlerde yeni bir siyasi hareketin hazırlıklarının yapıldığının da sinyallerini ise ilk kez sivildusunce.com'a verdi.
Eserlerimde terlerken terletmeyi seçtim
“Halkımızın; 15 Temmuz gecesi destansı mücadelesi, o gece ki vatan, bayrak, bağımsızlık ve birlik aşkı ve o gece şehit olan 249 şehidin hainlere taş atan ebabili duruşu, bir def’in bağrında patlayan parmak darbelerinden çıkan notalarla aynıydı. Her bir şehidimizin hayat hikâyesi, o notalara eşlik eden birbirinden değişik mânî ve ezgilerin sözleri gibi farklı olmasına rağmen, terennüm edilen makamlar aynıydı”
Gurbet ve mutluluk kavramları yan yana anılamaz
Sivil Düşünce'nin bugünki söyleşi konuğu, konuştukça asla sohpetine doyamayacağınız biri; Ahmet Suat Arı
Üşüyen çocuklara uzanan sıcacık yardım eli: Çocuklar Üşümesin
Star yazarı İlhami Işık, Şırnak'taki yoksul çocuklar ve ailelerine yönelik ''Çocuklar Üşümesin'' başlığı altında önemli bir kampanya başlattı. Sivil Düşünce Genel Koordinatörümüz Semra Polat, İlhami Işık ile kampanya hakkında röportaj yaptı.
'Başkanlığın gelebilmesi için kamuoyunun FETÖ ile mücadeleye inanması gerekir'
Sivil Düşünce Genel Koordinatörümüz Semra Polat, Optimar Araştırma Dan. A.Ş Başkanı Hilmi Daşdemir ile başkanlık, erken seçim, 15 Temmuz ve FETÖ operasyonları üzerine önemli bir röportaj yaptı. Optimar Araştırma Dan. A.Ş Başkanı Hilmi Daşdemir yerel ve genel seçimlerde sonucu en doğru tahmin eden araştırma şirketlerinden birinin başkanıdır.
''Başkanlık Sisteminin Erdoğan ile anılması suikasttir!’’
Sayın 25. Dönem Şanlıurfa Milletvekili, AK Parti Sosyal İşler Genel Başkan Yardımcısı, Prof.Dr. Mazhar Bağlı ile gerçekleştirdiğimiz röportajın ikinci bölümünde yine Türkiye ve dünya günemine dair önemli konular yer alıyor. Sayın Bağlı'nın Sivil Düşünce'ye önemli açıklamalarda bulunduğu röportajın ikinci bölümünü yayımlıyoruz.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR