Kilo veremeyenler besin intoleransına dikkat!
Sevdiğiniz, sağlıklı olduğunu düşündüğünüz, besinler size kilo aldırıyor olabilir. Kilo vermenize yardımcı olduğunu düşündüğünüz besinleri tekrar gözden geçirin. Çünkü aslında bu besinlere vücudunuzun gösterdiği tölerans az olabilir. Buna besin intöleransı deniliyor. Sağlıklı bile olsa kilo alımına neden oluyor.
01 Aralik 2015 - 10:26:59

Besin intoleransı ya da gıda intoleransı sağlıklı olduğunu düşündüğümüz, yemekten keyif aldığımız, fazlaca tükettiğiniz gıdalar vücudunuza zarar veriyor olabilir. Örneğin yediğiniz domates, brokoli, yumurta gibi besinleri vücudunuz sindiremiyorsa içindeki proteinlere tepki vermeye başlar. Gıda intoleransı olarak bilinen bu olay size kilo aldırabilir.

Besin intoleransı şişmalık ve kilo verememe ile birlikte; migren, derpresyon, şişkinlik, gaz, akne, astım, mide krampı, kabızlık yorgunluk, bağışlık sisteminde zayıflık, sedef, baş ağrısı, ishal gibi birçok hastalığada sebep olabilir.

Besin intoleransının 6 farklı testinin en güvenilinir olanları kan testleridir. Genellikle parmak ucundan alınan kan ile test yaptırabilir ve vücudunuzun hangi besinleri tolera edemediğini öğrenebilirsiniz. Böylece bu gıdalaradan kaçınabilirsiniz.

Besin intoleransının besin alerjisi gibi hayati tehlikesi olmasa bile yaşam standartlarına çok kötü etkisi vardır. Buna sahip kişilerde farklı belirtiler gözükebilir. Örneğin besin intoleransına sahip birinde ishal görülürken diğerinde nezle şeklinde görülebilir. Aynı anda birkaç besine karşı besin intoleransınız olabilir.


Yeni Yüzyıl

 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Güzellik Reçeteniz: Muz Kabuğu
Muz Kabuğunun Faydaları: İnsanların severek tükettiği meyvelerin kendisi ile birlikte kabuklarınında çok faydalı olduğu ve değerlendirilmesi gerektiği, artık pek çok kişi tarafından bilinen bir gerçek. Bu meyvelerden bir tanesi de muz.
Spor aşkı engel tanımıyor
Hüseyin Şengül 65 yaşında ve engelli. 39 yıl önce geçirdiği iş kazasından sonra hayata tek bacağıyla tutunuyor. Kendisiyle aynı durumda olanlar meydanlarda ve cami önlerinde dilenmeyi tercih ederken, o alnın teriyle çalışmayı tercih etmiş. 3 erkek ve 2 kız tam 5 çocuğunu helal kazançla büyütmüş.
Tarçın Her Derde Deva
Bal ve Tarçın karışımı birçok hastalığa iyi gelmektedir. Eski Yunan tıbbında olduğu kadar Ayurvedik tıpta da Bal, asırlarca hayati ilaç olarak kullanılmıştır.
Uykusu kaçanlara 5 adım yöntemi
Uykusuzluk ya da uykunun kaçması hali özellikle yoğun işlerde çalışan insanlar için tam bir kabus. Ertesi sabah kalkıp işe gitmeniz gerekiyor ama uyuyamıyorsunuz öyle mi? Merak etmeyin kuzuları saymaktan çok daha etkili bir yöntem var.
İngiltere'de her iki kişiden biri kanser olacak
İngiltere'de yapılan bir araştırma, ülkedeki her 2 kişiden birine hayatının bir döneminde kanser teşhisi konulacağını ortaya çıkardı.
Deniz suyunun faydaları saymakla bitmez
Çocuklarda en sık görülen Astım, Alerjik rinit ve atopik dermatite deniz tatilinin iyi geldiğini ifade eden Çocuk Alerji uzmanı Doç. Dr. Akgul Akpinarli Antony, alerjik çocukların en iyi tedavisinin deniz suyu ve güneşle yapıldığını söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI