Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Kilo veremeyenler besin intoleransına dikkat!
Sevdiğiniz, sağlıklı olduğunu düşündüğünüz, besinler size kilo aldırıyor olabilir. Kilo vermenize yardımcı olduğunu düşündüğünüz besinleri tekrar gözden geçirin. Çünkü aslında bu besinlere vücudunuzun gösterdiği tölerans az olabilir. Buna besin intöleransı deniliyor. Sağlıklı bile olsa kilo alımına neden oluyor.
01 Aralik 2015 - 10:26:59

Besin intoleransı ya da gıda intoleransı sağlıklı olduğunu düşündüğümüz, yemekten keyif aldığımız, fazlaca tükettiğiniz gıdalar vücudunuza zarar veriyor olabilir. Örneğin yediğiniz domates, brokoli, yumurta gibi besinleri vücudunuz sindiremiyorsa içindeki proteinlere tepki vermeye başlar. Gıda intoleransı olarak bilinen bu olay size kilo aldırabilir.

Besin intoleransı şişmalık ve kilo verememe ile birlikte; migren, derpresyon, şişkinlik, gaz, akne, astım, mide krampı, kabızlık yorgunluk, bağışlık sisteminde zayıflık, sedef, baş ağrısı, ishal gibi birçok hastalığada sebep olabilir.

Besin intoleransının 6 farklı testinin en güvenilinir olanları kan testleridir. Genellikle parmak ucundan alınan kan ile test yaptırabilir ve vücudunuzun hangi besinleri tolera edemediğini öğrenebilirsiniz. Böylece bu gıdalaradan kaçınabilirsiniz.

Besin intoleransının besin alerjisi gibi hayati tehlikesi olmasa bile yaşam standartlarına çok kötü etkisi vardır. Buna sahip kişilerde farklı belirtiler gözükebilir. Örneğin besin intoleransına sahip birinde ishal görülürken diğerinde nezle şeklinde görülebilir. Aynı anda birkaç besine karşı besin intoleransınız olabilir.


Yeni Yüzyıl

 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Her Derde Deva Nar Mucizesi
Ülkemizde yaygın olarak ege bölgesinde yetiştirilen nar, yaprakları geniş uca doğru gittikçe ince ve uzun yapılıdır. Parlak kırmızımsı renkteki çiçekleri sapsızdır ve tek yada birden fazla olarak bir arada bulunurlar.
Vücudumuzdaki 7 ağrı kesme noktası
Günlük yaşamda sık sık çeşitli ağrılarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu ağrılardan bazıları hastalıklarla, bazıları ise alışkanlıklarımızla ilgili.
Şok Diyet Yapmak Neden Sağlıksız?
Genellikle hızlı kilo vermek için uygulanan ve günlük olarak alınan kalorinin çok altında kalori alınmasına yönelik olan “şok diyetler” uzun dönemli kilo vermenizi sağlamaz ve çoğunluğu sağlıksızdır. Bu tür diyetler genel olarak alınan kalorinin yarı yarıya veya daha fazla azaltılmasını önerir.
Kirli su kaynakları yılda 500 bin can alıyor
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporuna göre kirli içme suyu; ishal, kolera, dizanteri, tifo ve çocuk felci gibi hastalıklara neden olurken, her yıl 500 binden fazla kişi ishale bağlı olarak hayatını kaybediyor.
Kadınların ortak sorunu demir eksikliği
Kansızlık nedeni olarak gösterilen demir ve B-12 açısından yapılan araştırma, kadınların yüzde 65'inde anemi olmadan demir eksikliği bulunduğunu ortaya koydu.
Spor aşkı engel tanımıyor
Hüseyin Şengül 65 yaşında ve engelli. 39 yıl önce geçirdiği iş kazasından sonra hayata tek bacağıyla tutunuyor. Kendisiyle aynı durumda olanlar meydanlarda ve cami önlerinde dilenmeyi tercih ederken, o alnın teriyle çalışmayı tercih etmiş. 3 erkek ve 2 kız tam 5 çocuğunu helal kazançla büyütmüş.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR